2023 İşsizlik maaşı ne kadar?, 2023 yılında işsizlik maaşı ne kadar olacak?

2023 yılının yaklaşması ile birlikte birçok ödeme ile ilgili sorular merak edilmeye başlandı. Dünyanın en iyi arama motorlarından birisi olan Google da ise en çok arananların başında işsizlik maaşı geldi. Birçok vatandaş 2023 İşsizlik maaşı ne kadar? 2023 yılında işsizlik maaşı ne kadar olacak? Sorularını merak ediyor. Peki, 2023 İşsizlik maaşı ne kadar? 2023 yılında işsizlik maaşı ne kadar olacak?

2023 İşsizlik maaşı ne kadar?, 2023 yılında işsizlik maaşı ne kadar olacak?
Kamusaati
Kamusaati
27 Aralık 2022 Salı 15:29

Geçtiğimiz günlerde tartışma konusu olan asgari ücret miktarının yanı sıra vatandaşlar tarafından işsizlik maaşının da ne kadar olacağı merak ediliyor. Bu nedenle 2023 İşsizlik maaşı ne kadar? Sorusu arama motorları üzerinde sıklıkla araştırılıyor. Peki, 2023 İşsizlik maaşı ne kadar? 2023 yılında işsizlik maaşı ne kadar olacak?

2023 İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni asgari ücret sonrası işsizlik maaşı ve kısa çalışma ödeneğinin rakamı da arttı. İşte 2023 en düşük ve en yüksek işsizlik ödeneği rakamları…

2023 yılı için verilecek yeni asgari ücretle birlikte en düşük işsizlik ödeneği rakamı da arttı. İşsizlik ödeneği en geç bir ay içinde hesaplara yatarken, malullük, dul aylığı alanların işsizlik maaşı kesilmiyor.

Hastalık halinde başvuruda 30 günü aranmazken, ödenek için işten çıkış kodu önem taşıyor. İşçi ve işvereni korumak için devreye alınan kısa çalışma ödeneğinde temmuz-aralık döneminde 9706 lira olan tavan da 15 bin liraya çıktı.

Asgari ücretin, 2023’te brüt 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira olarak belirlenmesiyle işsizlik ödeneğinden GSS primine, kıdem tazminatından staj ücretine kadar birçok kalemde değişikliğe gidilecek. 2023 işsizlik maaşı en düşük 4 bin 3 lira olacak.

İşsizlik ödeneği almaya hak kazananlara İŞKUR, GSS primini ödeme dışında yeni bir iş bulma, aktif işgücü hizmetleri kapsamında kurs, programlar ayarlıyor.

En Düşük İşsizlik Maaşı 4 Bin 3 TL Olacak

İşsizlik ödeneği, en az 4 ay (120 gün) çalışan bir işçi için işsiz kalması ve gerekli şartları taşıması halinde alt sınırı asgari ücretin yüzde 40’ı, üst sınırı ise yüzde 80’i olarak hesaplanıyor.

Yeni asgari ücretle işsizlik ödeneğinin en düşüğü 4 bin 3 lira, en yükseği ise 8 bin 6 lira şeklinde uygulanacak. Bu rakamlardan binde 7.59 oranında damga vergisi kesintisi yapılacak.

Kısa Çalışma Ödeneği de Arttı

İşçi ve işvereni korumak için olağanüstü durumlarda devreye alınan, sıkıntıda olan işletmelerin de başvurduğu kısa çalışma ödeneği tavanı da yeni asgari ücretle birlikte arttı.

Kısa çalışma ödeneği son 12 aylık ortalama brüt ücretin yüzde 60’ı üzerinden hesaplanıyor. Asgari ücretin yüzde 150’si oranında tavan uygulanıyor. Temmuz-aralık döneminde 9 bin 706 lira olan bu tavan yeni asgari ücretle birlikte 2023 yılında 15 bin liraya çıkacak.

Salgınla mücadele döneminde 3 milyonun üzerinde çalışan kısa çalışma ödeneği almıştı. Aralık itibariyle bu sayı binlere düşmüş durumda.

İşsizlik Maaş Alma Koşulları

İşsizlik maaşı alabilmek için, son 3 yılda en az 600 gün prim ödenmesi, son 120 gün hizmet akdiyle çalışılması zorunluluğu bulunuyor. İş akdinin feshedildiği tarihten itibaren 30 gün içinde başvuranlar hak ettikleri işsizlik maaşını tam olarak alıyor.

Ödeneğe hak kazanabilmek için ayrıca, hizmet akdinin ya işverence sona erdirilmesi ya da işçi tarafından “haklı” bir gerekçeye dayalı olarak feshedilmesi koşulu aranıyor.

İşyerinin el değiştirmesi veya başkasına geçmesi, kapanması veya kapatılması, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olanlar da işsizlik ödeneği alabiliyorlar.


Kaynak: Kamu Saati Özel
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.