YGS öncesi okunacak dualar - 2016 YGS için hangi dualar okunmalıdır - Sınav sırasında okunacak dualar

Yarın milyonlarca öğrenci YGS sınavına girecek. Peki 2016 YGS öncesinde hangi dualar okunmalı? Nihat Hatipoğlu YGS sınavı duası - YGS'ye girecekler için okunması tavsiye edilen dualar ve anlamları - 2016 YGS kısa dua ve başarı duası oku - Necmettin Nursaçan'dan Sınavda Okunacak Dualar - Sınava girerken okunacak dua kısa - Detaylar Haberimizde..

YGS öncesi okunacak dualar - 2016 YGS için hangi dualar okunmalıdır - Sınav sırasında okunacak dualar
12 Mart 2016 Cumartesi 22:51

Milyonlarca öğrencinin merakla ve heyecanla beklediği YGS zamanı geldi çattı. Yarın milyonlarca öğrenci YGS'de ter dökecek. Bilindiği gibi sınav öncesi beslenme ve çalışma ne kadar önemliyse, sınav öncesi ve sınav sırasında okunacak dualar da bir o kadar önemli. Çocuklar sınava girerken, aileler de evlatlarının sınavlarının iyi geçmesi için ellerinden geleni yapmak için çaba sarfediyor.

Her yörede sınavdan önce kutsal kabul edilen yerlere gidip sınavın iyi geçmesi ve başarı olmak için dualar ediliyor ve adaklar adanıyor. Dogudan Batıya birçok öğrenciler ve aileler 2016 YGS öncesi manevi değeri yüksek yerlere akın etti. Şanlıurfa Balıkgöl'de dualar eden öğrenci ve veliler, Balıklıgöl'e yem atıp sınavlarının iyi geçmesi için dua etti. Ankara'da Hacı Bayram Veli Türbesi, 2016 YGS öncesi dua edenlerle doldu taştı.

Tabiki öğrenciler YGS sınavına girmeden önce zihinsel olarak hazır olmalı ve dualarını etmelidir. 1 yıl özenle YGS'ye çalışan ve girecek olan öğrenciler, sınava girmeden önce dua eder. Allah'a tevekkül eder. Karşılığını Allah-u Teala'dan bekler.

YGS sınavına girmeden önce Nihat Hatipoğlu ve Necmettin Nursaçan Hocaların öğrencilere ve ailelere tavsiye ettiği  ve sınava girerken okuanacak dualar şu şekilde;

Nihat Hatipoğlu'nun YGS sınavına girecek öğrencilere tavsiye ettiği dua şu şekilde;

- 1 Bardak suya 184 kere ( Yâ Mukaddim ) İsmi Şerifini okuduktan sonra içmeye devam eden, Allahü Teala’nın izniyle imtihanda başarılı olur.

- İmtihana girerken İsra suresinin 80. ayeti kerimesi okunur: (Rabbi edhilni müdhale sıdkın ve ehricni muhraca sıdkın vec’al li min ledünke sultânen nesirân)

"Ey Rabbim! Gireceğim yere dürüstlükle girmemi sağla; çıkacağım yerden de dürüstlükle çıkmamı sağla. Bana tarafından, hakkıyla yardım edici bir kuvvet ver."

-  İmtihana oturunca Tâhâ suresinin 25-26. ayetleri okunur: (Rabbişrah li sadri.Ve yessir li emri.Vahlul ukdeten min lisani.Yefgahü kavli)

 "Rabbim! Yüreğime genişlik ver,işimi bana kolaylaştır, dilimden bağı çöz ki, sözümü anlasınlar"

- İmtihan gecesi İsrâ suresinin 21. ayeti kerimesi 2970 kere okunur: (Keyfe feddalnâ ba’zahüm alâ bâz)

 Anlamı: "Nasıl bazılarını bazılarına üstün kıldık"

- Kalemi eline alınca Besmele çekip şu dua okunur: (Ya Hayyü ya Kayyümü birahmetike esteğisü)

"Ey Hayy ve Kayyüm (ölmeyen diri ve her şeyi ayakta tutan) Allah’ım! Rahmetine sığınırım"

- "Bismillahirrahmanirrahim. Ya Hayyu,Ya Kayyum, Birahmetike estegisu"

 Anlamı: Allahım! Hayy ve Kayyum isminle ve rahmetinle yardımını talep ediyorum.

Sınav için edilecek dua

1. Elem neşrah leke sadrek

2. Ve vada’na ‘anke vizreke

3. Elleziy enkada zahreke

4. Ve refa’na leke zikreke

5. Feinne me’al’usri yüsren

6. İnne me’al’usri yüsren

7. Feiza ferağte fensab

8. Ve ila rabbike ferğab

Anlamı:

Biz senin için (mutlulugun) gögsünü açmadik mi? Senden yükünü indirmedik mi? O senin sirtini ezen yükü. Senin sanini yüceltmedik mi? Demek ki, zorlukla beraber bir kolaylik vardir. Evet, zorlukla beraber bir kolaylik vardir. O halde bos kaldin mi, yine kalk (baska bir is ve ibadetle) yorul. Ancak Rabbine yönel.

Duaya başlamadan önce sınava girecek öğrenciler, duanın başında ve sonunda Salavat-ı Şerif yani Allahume salli ala seyyidine Muhammedin ve alla ali Muhammed okumalı. Tabiki dua etmeden önce Tevbe etmek unutulmamalıdır. Duanın içtenlikle olması kalben yapılması çok önemli bir husustur. Öğrenciler stressiz ve rahat sınava girmeleri için ruhen ve bedenen rahat olmalı ve kalben dualarını yapmalıdır.

Necmettin Nursaçan Hoca YGS sınavına girecek öğrencilere İsra Suresi'nin 80. ayetini okumayı tavsiye ediyor. Ezberlemesi ve okunması bu kısa dualar öğrencilerin rahatlıkla okuyabileceği türden dualar.

"Rabbi edhılnî müdhale sıdkin ve ahricni muhrace sıdkin ve’c’al li min ledünke sultânen nasîrâ." 

Anlamı: "Ya Rabbi!,Beni doğru bir giriş ile girdir ve yine doğru bir çıkış ile çikar.Katından bana yardım edici bir kuvvet ihsan eyle." 


YGS sınavına girecek öğrenci sınav salonunda sıraya oturduğunda okuyacağı dua şu şekilde;

"Rabbi’şrah li Sadri ve yessir li emri,va’hlül ukdeten min lisani,yefkahü kavlî." 

Anlamı:"Ya Rabbi!, Göğsümü ve gönlümü genişlet,işimi kolaylaştır, Dilimin bağını çöz,sözümü anlaşılır eyle."

Sınav başlama esnasında okunacak dua şu şekilde;

"Ya Hayyu Yâ KayyûM, Bi Rahmetike esteğisû." 

Anlamı: "Ey Hayy ve Kayyum olan Allah'ım, Senin Rahmetine Sığınıyorum." İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber