Diyanet Cuma Hutbesi ve Namaz Saatleri 9 Haziran 2017

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 9 Haziran Cuma Hutbesi yayımlandı. Bu hafta cuma hutbesinin konusu ne? Ramazan ayının 14'üncü gününe denk gelen bugün, hutbede hangi konuya yer verildi? 9 Haziran 2017 Diyanet Cuma hutbesi ile ilgili detaylar haberimizde. Her hafta Diyanet Cuma Hutbesi ve Ankara, İstanbul, İzmir Cuma namazı saatleri için bizi takip etmeye devam edin.

Diyanet Cuma Hutbesi ve Namaz Saatleri 9 Haziran 2017
09 Haziran 2017 Cuma 09:40

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) 9 Haziran 2017 Cuma Hutbesi'ni yayımladı. Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü, bugünkü 9 Haziran 2017 tarihli Cuma Hutbesi'ni yayımladı.

Cuma Hutbesi her hafta Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) tarafından belirlenir ve 81 il genelinde camilerde aynı cuma hutbesi okutulur.

Mübarek Ramazan ayının ilk yarısını geride bıraktı. Ramazanın 14'üncü gününe denk gelen bugün (9 Haziran 2017 Cuma) Camilerde okutulacak Cuma Hutbesinin konusu kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim ile ilgili olacak.

Bugünkü Cuma Hutbesi'nin konusu "Kur’an Ayında Kur'an'la Buluşalım" olarak Diyanet tarafından belirlendi. Ramazan ayında Kur'an okumanın fazileti hemen herkes tarafından bilinir. Ramazanın ortasına geldiğimiz bugün de camilerde okutulacak 9 Haziran Diyanet Cuma hutbesi, Kur'an'la Buluşmak anlatılacak.

Mübarek 11 Ayın Sultanı Ramazan'ın ikinci Cuması bugün kılınacak. Milyonlarca müslüman, bu mübarek günde camilere akın edecek. Diyanet İşleri tarafından hazırlanan ve 81 ilin camilerinde okutulacak Diyanet Cuma Hutbesi konusu merak ediliyor. Bu hafta tüm camilerde, "Kur’an Ayında Kur'an'la Buluşalım" konulu hutbe idrak edilecek. Müslümanlara bu mübarek ayda Kur’an okumanın önemi ve manevi faydaları anlatılacak. 

Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir ve diğer illerin Cuma Namazı vakitleri merak ediliyor. 81 ilin namaz vakitlerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 

2 Haziran 2017 Cuma namazı Saatlerini öğrenmek için TIKLAYINIZ

KUR’AN AYINDA KUR’AN’LA BULUŞALIM

Cumanız Mübarek Olsun Aziz Kardeşlerim!

Peygamber Efendimiz (s.a.s), bir gün ashabına yatsı namazını kıldırmak üzere kucağında torunuyla birlikte Mescid-i Nebevi’ye gelmişti. Namaz esnasında secdelerden birini alışılmışın dışında uzatmıştı. Öyle ki ashab, Allah Resulü’ne bir şey oldu ya da vahiy indi diye düşünmeye başlamıştı. Nihayet namaz bitince sahabe-i güzin efendilerimiz, secdeyi neden uzattığını sordular. Rahmet Elçisi, şöyle cevap verdi: “Durum düşündüğünüz gibi değildir. Secdeye vardığımda sevgili torunum sırtıma çıkmıştı. Gönlü hoş olsun, düşüp canı incinmesin diye yere inmesini bekledim.” 1

Aziz Müminler!

Yüce Kitabımızın ifadesiyle yavrularımız, gözlerimizin nurudur. Kalplerimizin sürurudur. Onlar dünya hayatının süsüdür. Çocuklarımız, bizlere Allah’ın en önemli emanetlerinden biridir. Bu yüzden müminler olarak bizler, kulaklarına okuduğumuz ilk ezanla ciğerparelerimizi İslam’a çağırırız. Bu çağrıya fıtratıyla icabet eden her çocuk sevmeyi, inanmayı, güvenmeyi bizden öğrenir. Onların yaratılışını bozmadan ruhunu beslemek bize düşer. Onlara Rabbini ve Peygamberini tanıtmak, ibadet alışkanlığı kazandırmak, güzel ahlak aşılamak bizim görevimizdir.

Muhterem Cemaatimiz!

Kur’an-ı Kerim’i okumak, doğru anlamak ve en güzel şekilde yaşamak hepimiz için hayatın ana gayesi olmalıdır. Zira bizim kurtuluş reçetemiz Kur’an’dır. Bu Yüce Kitap, kendisine inanıp tabi olanları her iki cihanda da saadete ulaştırır. “En doğru yola iletir. İyi davranışlarda bulunan müminlere, kendileri için büyük bir mükâfat olduğunu müjdeler.”2

Değerli Müslümanlar!

Kur’an’ın rehberliğinde yetişmeleri için çocuklarımızı küçük yaştan itibaren Kur’an’ın temel değerleriyle tanıştırmalıyız. Zira çocukların ruhları Kur’an’ın manevi sofrasına herkesten daha yakındır. Onların körpe zihinleri, masum yürekleri Kitabımızın mesajına herkesten daha açıktır. Ömürlerini Kur’an ile aydınlatmak ve bereketlendirmek istiyorsak, Ramazan bunun tam zamanıdır.

Kardeşlerim!

Bu mübarek ayda evlatlarımızın, Yüce Kitabımızla, Peygamberimizin örnek hayatıyla, ibadetlerle tanışmaları; cami, minber ve mihrapla buluşmaları için çok güzel bir fırsat başlıyor. Yaz Kur’an kurslarımız 12 Haziran’da açılıyor. “Kur’an ayında Kur’an’la buluşalım” çağrısıyla camilerimiz, kurslarımız göz aydınlığı çocuklarımızla bir kez daha şenlenecek. Unutmayalım ki çocuklarımızı Yüce Kitabımız ile buluşturmak, hem anne baba olarak görevimiz hem de evlatlarımıza bırakacağımız en büyük mirastır. Peygamberimiz (s.a.s), bu gerçeği şöyle dile getirmiştir: “Hiç bir anne baba çocuğuna güzel terbiyeden daha kıymetli bir bağışta bulunmamıştır.”3

Kıymetli Kardeşlerim!

Geliniz! Allah’ın bizlere büyük bir nimeti olan çocuklarımızı Kur’an’ın rahmet yüklü mesajlarıyla buluşturalım. Geliniz! Yavrularımızın her zerresini ilimle, irfanla, edeple donatalım. Onları Kur’an’sız bırakmayalım. Gönüllerini, zihinlerini ve istikballerini Kur’an ile mamur edelim. Elinde Kur’an, göğsünde iman ile hayatına yön veren samimi Müslümanlar yetiştirmek için Ramazan’ı fırsat bilelim. Allah’ın Kitabına aşina olan, Allah’ın Resûlü’nü örnek alan, dinine ve milletine vefa ile bağlanan nesiller yetiştirmek için emek verelim. Bu mübarek ayda dünya semasına inen Kur’an’ı önce kendi gönüllerimize sonra da yavrularımızın gönüllerine indirelim.

Hutbemi Yüce Rabbimizin Kur’an-ı Keriminde bizlere öğrettiği şu dualarla bitirmek istiyorum:

“Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle”4

“Rabbim! Beni namaza devam eden bir kimse eyle. Soyumdan da böyle kimseler yarat. Rabbimiz! Duamı kabul eyle.”5

1 Nesâi, Tatbik, 82.
2 İsrâ, 17/9.
3 Tirmîzi, Birr, 33.
4 Furkân, 25/74.
5 İbrâhim, 14/40.

Hazırlayan: Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber