Memur-Sen Ankara İl ve Ankara Sivil Toplum Platformu Başkanı Mustafa Kır, "İsrail; vur dur taktiği uyguluyor"

(ASTP ) Ankara Sivil Toplum Platformu tarafından İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Direktörü Büyük Elçi Musa Kulaklıkaya'ya "kudüs" ziyaretinde bulunuldu. Platform adına konuşan Memur-Sen Ankara İl ve Ankara Sivil Toplum Platformu Başkanı Mustafa Kır: "İsrail; vur dur taktiği uyguluyor" dedi. 

Memur-Sen Ankara İl ve Ankara Sivil Toplum Platformu Başkanı Mustafa Kır, "İsrail; vur dur taktiği uyguluyor"
23 Haziran 2018 Cumartesi 22:10

(ASTP ) Ankara Sivil Toplum Platformu tarafından İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Direktörü Büyük Elçi Musa Kulaklıkaya'ya "kudüs" ziyaretinde bulunuldu. Platform adına konuşan Memur-Sen Ankara İl ve Ankara Sivil Toplum Platformu Başkanı Mustafa Kır: İsrail;vur dur taktiği uyguluyor. Dedi. 

(ASTP) Ankara Sivil Toplum Platformunu temsilen Memur-Sen Ankara İl ve Ankara Sivil Toplum Platformu Başkanı Mustafa Kır,Yardım Eli Derneği adına Nuran Altunbaş, GESEDER Başkanı Fatma KOTAN, KARVAK adına Yaşar Türkkorur, Elden Ele Dermeği Başkanı Hasan Hüseyin Daloğlu,Ankara İHH yönetiminden Murat Ekinci, ANGED adına Serdar Kaya Türkiye KAD-Bir adına Rezzan Kartın, Gönül Vakfı adına Mehmet Emin Genç olduğu halde; Kudüs-Mescidi Aksa İsrail-Filistin meseleleri ile ilgili görüş alış verişinde bulunmak üzere   İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) Genel Direktörü BE. Musa Kulaklıkaya'ya ziyarette bulunuldu.

Tanışma faslından sonra Memur-Sen Ankara İl ve Ankara Sivil Toplum Platformu Başkanı Mustafa Kır tarafından Platformun çalışmaları hakkında bilgi sunuldu. Kır:Ülkemizde ve dünyada meydana gelen terör, savaş, şiddet, işgal gibi sebeplerle insan hakkı ihlallerine karşı ortak mücadele vermek; doğru kimden gelirse gelsin doğrunu yanında yer almak, yanlışı kim yaparsa yapsın yanlışın karşısında durmak amacıyla 9 Şubat 2008 günü vakıf, dernek, sendika, platform, kulüp, birlik, ocak gibi akademik, ekonomik, yardım ve sosyal amaçlı sivil toplum kuruluşlarının bir arya getirmek suretiyle (ASTP) Ankara Sivil Toplum Platformunu oluşturduk.Başlangıçta sayısı 42 iken bu gün  destekçi STK sayısı 200'ü aşmıştır. Başta İsrail'in Filistinli kardeşlerimize yaptığı zulüm ve işkence olmak üzere; Irak işgali, Suriye olayları, Mısır'da Sisi darbesi, Doğu Türkistan'da Çin zulmü gibi ülkemiz dışında;  yine 28 Şubat sürecinde başörtüsü yasağı,katsayı adaletsizliği, Kuran öğrenimine yaş sınırlaması getirilmesi ve 15 Temmuz FETÖ darbe kalkışmasına karşı çok sayıda ortak eylemin altına birlikte imza attık. Bu gün ise ABD Başkanı Trump'ın 6 aralık 2017 günü Tel Aviv Büyük Elçiliğini Kudüs'e taşıması ve Birleşik Kudüs'ü İsrail'in Başkenti olarak tanıması  ile ilgili  beyanının  Siyonist devletin kuruluşunun 70. Yılı olan 14 Mayıs 2018 gününde hayata geçirilmesi ve daha doğrusu Kudüs'ün doğusu ve batısı ile işgal ve ilhak edilmesi İslam coğrafyasının daha doğrusu Müslümanların en önemli gündemi haline gelmiştir. Dedi.

Kır: Bilindiği üzere; 30 Mart 2018 günü Filistinli kardeşlerimizin Nekbe gününün ve İsrail devletinin kuruluşunun 70. Yılı münasebetiyle  başlattığı barışçıl anlamda başlattığı" Büyük Dönüş Yürüyüşünde" Siyonist askerler tarafından öldürülen Filistinli sayısı 150'yi yaralı sayısı 5000' i bulmuştur. İslam'ın ilk kıblesi,Miracın ilk durağı insanlık aleminin ikinci mabedi Mescidi Aksanın asırlarca Yahudilik, Hıristiyanlık ve Müslümanlık gibi tevhit dinlerine merkezlik yapmış semavi dinlerin ortak coğrafyası,Hz. Adem'den Hz. Muhammed'e kadar bir çok peygamberin ortak memleketi olan Kudüs doğusu ve batısı ile Siyonist İsrail'in işgali altındadır. Kudüs bir oldu bitti ile İsrail'e başkent edilmiştir. İsrail yayılmacı ve işgalci politikalarını ısrarlı bir şekilde sürdürüyor. "Vur dur,dur vur" taktiği uyguluyor.  
 
Kır: Kudüs ve Mescidi Aksa; Müslümanların ilk kıblesi ve ecdadımızın toprağı ve tüm insanlığın ortak mirası ve ortak coğrafyası olması açısından sadece ülkemiz için değil, tüm dünya milletleri açısından da kutsal, Siyonist İsrail'in insafına terk edilmeyecek kadar önemli bir beldedir. Ne yazık ki ABD'nin fiili desteğine dayanarak, son yıllarda İsrail'in resmi binalarını, mahkemelerini, C.Başkanlığını Mescidi Aksa'nın bulunduğu doğu Kudüs'e taşımasına, çevre düzenlemesi adı alında Müslüman ailelere ait evlerin tahliye edilip, tahliye edilen mekanlara Siyonist Yahudilerin yerleştirilmesine, ve kazı çalışmaları adı altında, Müslümanlara ait tarihi mekanların yok edilmesine sessiz kalan İslam alemi İki devletli çözüme göre İsrail'in başkenti Tel Aviv olmasına rağmen bir oldu bitti ile uluslararası toplumun sözde tepkilerine rağmen ABD'nin  Tel Aviv Büyük Elçiliğini Doğu Kudüs'e taşıması ve Birleşik Kudüs'ü İsrail'e başkent olarak tanıması olayı karşısında İslam İşbirliği Teşkilatı toplanmış olsa da İslam Ülkeleri, bazı AB ülkeleri ve sivil toplum kuruluşlarının kısa süreli cılız kınama eylemlerinin dışında ABD Başkanını bu kararından geri adım attıracak İsrail'i zulümlerinden ve eylemlerinden caydıracak fiili bir eylemin ortaya konamadığını ifade etmek isterim dedi.  

Kır. İsrail'in bir asrı aşan süreden beri aynı politikayı izlediğini İslam ülkelerinin içinde bulunduğu konumu ve durumu iyi ezberlediğini tepkilerinin bir hafta bile sürmeyeceğini çok  iyi bildiğini bunun için vur dur, dur vur politikası izlediğini gerek ülkemizde, gerekse İslam coğrafyasında İsrail'in yayılmacı,işgalci politikalarına karşı çıkışta ortak bir fikir olduğu halde İsrail'i zulmünden ve tutumundan caydıracak askeri,siyasi,ekonomik ortak bir eylemin ortaya konulamadığın hatırlattı. 

Ancak gelinen noktada  bıçağın kemiğe dayandığını böyle bir onursuzluğu  bir Müslüman, bir insan olarak içlerine sindirmelerinin mümkün olmadığını bu onursuzluktan kurtulmanın yolunu bulmak amacıyla İslam İşbirliği Teşkilatının  bu konudaki tutumunu, çalışmalarını ve ilerleyen zaman içerisinde nelerin yapılıp yapılamayacağını sivil toplum olarak bu konuya nasıl katkı sunabileceğinizi müzakere etmek üzere ziyarete geldiklerini ifade etti.

200'e yakın destekçisi bulunan Ankara Sivil Toplum Platformu olarak Kudüs ve Mescidi Aksa konusunu İnsanlığın gündeminde tutmak amacıyla başta İslam Ülkelerinin Büyük elçilikleri olmak üzere İsrail'in yayılmacı ve işgalci politikalarına karşı çıkan AB ve diğer ülkelerin Büyük Elçiliklerini ziyaret edeceklerini ziyaret edilen ülkelerin STK'ları ile ortak eylem içine girmek istediklerini ifade eden Kır: Bu konuda görüş ve önerilerinizi almak için buradayız. İslam Ülkeleri ile nasıl bir ortak eylem oluşturabiliriz. Hangi sağlıklı adımları atabiliriz. birlikte değerlendirelim istedik. Kabulünüzden dolayı teşekkür ediyorum. Dedi. 

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) Genel Direktörü  Büyük Elçi Musa Kulaklıkaya bu ziyaretten duyduğu sevinci dile getird. İslam İşbirliği Teşkilatının Teşkilat yapısı ve çalışma alanları ile ilgili geniş bilgi verdi. İslam İşbirliği Teşkilatının kuruluş amacının Kudüs olduğunu Teşkilatın her toplantısında Kudüs ile ilgili bir kararın mutlaka alındığını buna rağmen uluslararası kuruluşlarla ortak karar almanın zorluğuna işaret etti Turum'pı 6 aralık açıklamasından sonra Kudüs ile ilgili 2 toplantı yaptığını hatırlattıktan sonra yine de başta İslam ülkeleri olmak üzere dünya milletlerini İsrail-Filistin-Kudüs-Mescidi Aksa konularında kısa,orta ve uzun vadeli politikalar geliştirilmediğini hatırlattı. Kulaklıkaya: İsrail'in saldırgan yapısı ve işgalci tutumları sebebiyle insanlığın kanayan yarası haline geldiğini, Filistin'in ve Kudüs'ün Osmanlının toprakları olduğunu ellerinde tapularının bulunduğunu İsrail- Filistin sorununu çözümünde Türkiye'nin masada yer alması gerektiğini ifade etti. Teşkilat olarak İslam ülkeleri hakkında yaşanabilir şehir kriterleri üzerinde çalıştıklarını halkların yaşantısı, ülke yöneticilerine  bakışları,ekonomik,sosyal,siyasal,çevre,sağlık gençlik ve diğer konularda anketler yaptırdıklarını sonuçlanınca verileri paylaşacaklarını ancak teşkilatın amacında verilerin Arapça,İngilizce ve Fransızca olarak yayınlandığını ifade etti.

Dünya ülkeleri arasında yine en etkin rolü Türkiye'nin üstlendiğini nitekim Türkiye'nin çağrısı 18 Mayıs 2018 günü İstanbul Kongre Merkezi'nde İslam Zirvesi Konferansının Olağanüstü Toplandığını, toplantı sonuç bildirgesinde Doğu Kudüs'ün Filistin'in başkenti olduğunun ilan edildiğini, Filistin'e uluslararası barış gücü gönderme yolu da dahil olmak üzere, Filistin halkına uluslararası koruma sağlanması çağrısında bulunulduğunu, ABD'nin Kudüs Büyükelçiliğinin yasadışı şekilde Kudüs'e taşınmasının kınandığını ifade eden Kulaklıkaya; ancak İslam ülkeleri tarafından İsrail'in Filistin'e saldırıları ve işgalci politikaları karşısında kalıcı, caydırıcı bir  politikanın da geliştirilemediğini iddia etti.

Kulaklıkaya: Bu konuda sadece Müslümanların değil Siyonist olmayan Yahudi ve Hıristiyanların da harekete geçirilmesi gerektiğini bunu da hükümetlerden daha ziyade sağduyu sahibi sivil toplum kuruluşlarının gerçekleştirebileceğini savundu. Kudüs davasının sadece Filistinlilerin davası olmadığını onları yalnızlığa terk etmenin hiç doğru olmadığını Kudüs ve Filistin ziyaret edilerek veya maddi desteler sağlanarak, uluslararası örgütler harekete geçirilerek bu görevin ifa edilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye Dış İşleri Bakanlığının,Müslüman ve diğer ülkelerin Büyük Elçiliklerinin ziyaret edilmesinin  ve STK ları ile işbirliği yapılmasının faydalı olacağına inandığını ifade ettikten sonra karşılıklı ilişkilerin sürdürülmesini davet edildiği takdirde çalışmalara katılabilmeğini sözlerine ekledi.

Mustafa KIR
Ankara Memur-Sen Ve Ankara Sivil Toplum Platform Başkanı
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber