Memur-Sen Ankara İl Başkanı Mustafa Kır, "Kamu emekçisi Bayram İkramiyesine kilitlendi" dedi

Hükümetin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nın öncesinde Bakanlar Kurulunda alınan emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramlarında 1000 TL tutarında ikramiye verilmesi yönündeki kararı üzerine Memur-Sen Ankara İl Başkanı Mustafa Kır, "Kamu emekçisi Bayram İkramiyesine kilitlendi" dedi.

Memur-Sen Ankara İl Başkanı Mustafa Kır, "Kamu emekçisi Bayram İkramiyesine kilitlendi" dedi
04 Mayıs 2018 Cuma 15:15

Hükümetin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nın öncesinde Bakanlar kurulunda alınan emeklilere ramazan ve kurban bayramlarında 1000 TL tutarında ikramiye verilmesi yönündeki kararı 12 Milyon civarında halkımızın önemli bir bölümünü oluşturan emeklilerimiz için adeta can suyu yerine geçmiştir.
    
Memur-Sen olarak, toplu görüşme dönemlerinde kamu emeklilerine ve kamu emekçilerine ramazan ve kurban bayramları öncesinde ikramiye verilmesi toplu sözleşme talep ve tekliflerimizin en önemli maddelerinin içinde yer aldığı herkes tarafından bilinmektedir. Ancak kamu çalışanları olarak; alına bu kararı tekliflerimizin bir parçasının hayata geçirilmesi açısından son derece memmuniyet verici bulmakla birlikte kamu emeklileri ile kamu emekçileri arasında bir ayırımcılığı ortaya koyması açısından da üzüntü verici bir durum olarak değerlendiriyoruz.

Toplu sözleşme masasının konusu olan Memur-Sen olarak  talep ve tekliflerimiz arasında yer alan ve toplumun önemli bir kesimine tekabül eden, artan döviz ve hayat pahalılığı karşısında çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi veren emeklilerimize ramazan ve kurban bayramları öncesinde 1000 TL ikramiye verilmesini elbette kamu emekçileri olarak bir hakkın teslim edilmesi açısından memmuniyet verici bulmakla birlikte bir ayırımcılığın kapısını araladığı için eksik buluyoruz. 
 
Zaten gelir vergisi yoluyla uygulanan mağduriyetin giderilmesi için:Ya matrahın artırılması,ya da vergi oranının düşürülmesi. Ek gösterge üzerinden yapılan haksız uygulamaların giderilmesi. Ek ödeme, aile yardımı ve diğer tazminatların emeklilik maaşlarına yansıtılması. Kıdem aylığında süre sınırının kaldırılması,kıdem aylığı ve gösterge rakamlarının yükseltilmesi. Kalkınmada öncelikli bölgelerde istihdamı teşvik programının hayata geçirilmesi. Kamu emekçisi ve emeklilerine ramazan ve kurban bayramlarında, bayram öncesi ödenen son aylıklarıyla birlikte en yüksek Devlet memuru aylığının 2 katı tutarında dini bayram ikramiyesi ödenmesine yönelik bir düzenlemenin hayata geçirilmesi gibi talepler toplu sözleşme masasının yetkili sendikası Memur-Senin teklifleri arasında yer almaktadır. 

Özellikle 3600 Ek Gösterge altında açlık ve yoksulluk sınırı arasında maaş alan 12 Milyon emeklinin yanı sıra 2 milyonun üzerindeki kamu emekçileri ayın sonunu getirmekte zorlandığı bir gerçektir.Özellikle tek maaşlı, kirada oturan,okutmakla mükellef çocukları bulunan kamu emekli ve emekçiler için bir sevinç günü olan bayramlar ve Tatiller kabusa dönüşmektedir. 

Gelinen noktada Bakanlar Kurulu tarafından karara bağlanan ve Sayın Başbakan tarafından açıklanan paketin kamu emekçisiyle birlikte kamu emekçisini de kapsayacak şekilde genişletilmesi suretiyle eksikliğin giderilmesi çalışma barışını olumlu yönde etkileyecek bayram ikramiyesinden yararlanabilen ve yararlanamayanlar şeklinde bir ayırımcılığın ortadan kaldırılmasına vesile olacağı gibi hiç olmazsa bayram günleri çalışan ve emekliler için kabus olmaktan çıkacaktır.

Diğer taraftan toplu sözleşme masasında öncelikli talepler arasında yer alan: Ek gösterge üzerinden yapılan haksız uygulamalara son verilmeleri ek gösterge rakamları adalet ve hakkaniyet ölçüsünde yeniden düzenlenmelidir. Ek ödeme ve diğer tazminatların emeklilik maaşlarına yansıtılmalıdır. Kıdem aylığında süre sınırının kaldırılmalı,kıdem aylığı ve gösterge rakamları yükseltilmelidir. Kalkınmada öncelikli bölgelerde istihdamı teşvik amacıyla yeniden haksız bir şekilde hayata geçirilen sözleşmeli personel alımı yerine kalkınmada öncelikli yöreleri teşvik edici projeler hayata geçirilmelidir. İşte o zaman insanların birbirinin maaşında ve işinde gözü olmayacak toplumda huzur ve barış hakim olacaktır.

Artık bayram ikramiyeleri kamu emekçilerinin gündemine germiş ve kamu emekçileri bu gündeme kilitlenmiştir. Hükümet vakit geçirmeden ilk olarak toplumun özellikle kamu emekçilerinin gündemini meşgul eden bayram ikramiyesini derhal hayata geçirmelidir. Bu durumu hem sosyal adaletin hem de toplumsal barışın gereği olarak görüyor, konunun takipçisi olduğumuzu kamu oyuna ilan ediyoruz.

Mustafa Kır: Memur-Sen Ankara İl Başkanı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim - 1 yıl önce
Neden her zaman memurlar unutuluyor. Şaşkın ve üzgünüz.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber