2019 Asgari ücret Net ve Brüt ne kadar olacak?

2019 Asgari ücret net ve brüt zammı ne kadar olacak? Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret belli oldu mu? Enflasyon rakamlarına göre belirlenecek asgari ücret ile ilgili merak edilenler haberimizde.

2019 Asgari ücret Net ve Brüt ne kadar olacak?
17 Aralık 2018 Pazartesi 12:45

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı TBMM'de görüşülen Plan ve Bitçe komisyonunda. 2019 yılına sayılı günler kala, asgari ücret miktarının ne kadar olacağı merak konusu. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019 yılı asgari ücreti belirlemek için toplantılarını sürdürüyor. Son gerçekleşen toplantı sonrası açıklama yapan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, "Ülkemizin kalkınmasına katkı sunacak bir sonuca ulaşacağımıza inanıyorum" açıklamasını yapmıştı. Peki asgari ücret ve emekli maaşları ne kadar olacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk konuşmasında dikkat çeken noktalar şunlardı;

"Çalışma hayatının temel unsurlarından biri olan asgari ücretin tespiti konusunda tüm taraflar tekliflerini, görüş ve önerilerini açıkça sunma imkanı bulacak.

Bugün masanın etrafından olan herkes aynı gemide yol aldığımızın bilincinde.

İşçi olmadan iş verenin, iş veren olmadan işçinin var olması mümkün değil. Bu anlayışla sürdürülen üçlü diyalog mekanizması her zaman etkin bir şekilde işlemiştir ve işlemeye de devam edecek."
 
"Asgari ücret çalışma hayatının ücret politikalarının da en alt sınırını ortaya koymakta. Bu yönüyle tüm çabamız, hepimizin ortak hedefi tüm sosyal tarafların görüşlerini ve taleplerini göz önünde bulundurarak işçi ve iş verenlerimizle birlikte sürdürülebilir kalkınmayı tesis edecek şekilde bu alt sınırı daha ideal bir noktaya getirebilmek."

Elbette işçi ve iş verenler belirlenecek asgari ücretin üzerinde bir ücreti belirleme imkanına da sahip. Bu konuda uygulama geliştiren firmalarımız da var. En büyük temennimiz bu tür uygulamaların daha yaygın hale gelmesi yönünde."

"Asgari ücretin çalışma barışına olumlu katkıda bulunacak, ülkemizin koşullarına, işçilerimizin ve iş verenlerimizin taleplerine uygun bir seviyede tespit edilmesini temenni ediyorum." ifadesini kullanan Selçuk, sözlerini "Komisyon boyunca çalışanlarımızın, işverenlerimizin, tüm sosyal taraflarımızın ve devletimizin hassasiyetlerinin gözetileceğine canı gönülde inanıyorum. 
Bu çalışmalar sonunda bir araya geleceğimiz son toplantımızda tüm kesimlerin uzlaştığı ve memnun olduğu bir rakamı açıklayacağımızı da umuyorum." diye tamamladı.

2019 ASGARİ ÜCRET BRÜT ve NET ne kadar olacak?

Şuan asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt 2 bin 29 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 1.603 lira 12 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net bin 725 lira 8 kuruş olarak hesaplanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 2 bin 384 lira 66 kuruş. Bunun 2 bin 29 lira 50 kuruşunu brüt asgari ücret, 314 lira 57 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 40 lira 59 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Yapılan hesaplamalara göre, asgari ücret, enflasyon rakamında herhangi bir hareketlilik yaşanmazsa 404 TL artarak 2 bin TL'nin üzerinde olacak. Orta Vadeli Program'da yıl sonu için hedeflenen yüzde 20,18 yakalanırsa, 333 TL artarak 1.936 TL'ye yükselecek.

Elbette milyonlarca çalışan asgari ücretin 2 bin TL'nin üzerinde bir rakam olmasını istiyor. 30 Mart seçimleri öncesinde Hükümetin asgari ücret konusunda çalışanları mutlu edecek bir rakamı ortaya koyacağı tahmin ediliyor. 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.