banner120
Öne Çıkanlar ata aöf bilişim personeli asgari ücret zammı Trabzon Yosma ilçesi branş sıralama

Öğretmenler mesai saatleri dışında toplantıya çağrılabilir mi?

Öğretmeneler mesai saatleri dışında toplantıya çağrılabilirler mi? İşte Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan konuya ilişkin açıklamalar...

Öğretmenler mesai saatleri dışında toplantıya çağrılabilir mi?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğretmenlerin mesai saatleri dışında toplantılara çağrılıp çağrılamayacaklarına ilişkin, öğretmenlerin mesai saatleri dışında toplantılara çağrılamayacaklarını kaydetti.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanun’un “Çalışma Saatleri” başlıklı 99. maddesindeki; “Memurların haftalık çalışma süresi genel olarak 40 saattir.
Bu süre Cumartesi ve Pazar günleri tatil olmak üzere düzenlenir. Ancak özel kanunlarla yahut bu kanuna veya özel kanunlara dayanılarak çıkarılacak tüzük ve yönetmeliklerle, kurumların ve hizmetlerin özellikleri dikkate alınmak suretiyle farklı çalışma süreleri tespit olunabilir. Bakanlar Kurulu, yurt dışı kuruluşlarda hizmetin gerektirdiği hallerde, hafta tatilini Cumartesi ve Pazardan başka günler olarak tespit edebilir.” hükümleri yer almaktadır. Buna göre,  yarıyıl ve yaz tatillerinde, cumartesi ve pazar günleri ile mesai günleri saat 17.00’den sonra başlayan saatlerde, öğretmenlere eğitim öğretimi aksatmamak adına resen seminer verilmesi yürürlükteki mevzuatlara uygun değildir. Söz konusu maddeye göre, mesai saatleri dışında memurların çalıştırılabilmesi için yasal düzenlemeler gerekmektedir.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanun’un “Günlük Çalışma Saatlerinin Tespiti” başlıklı 100. maddesindeki;”Günlük çalışmanın başlama ve bitme saatleri ile öğle dinlenme süresi, bölgelerin ve hizmetin özelliklerine göre merkezde Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca, illerde valiler tarafından tespit olunur.” hükümleri ile de Günlük Çalışma Saatlerinin illerde valiler tarafından tespit edileceği hüküm altına alınmıştır.
657 Sayılı Devlet Memurları Kanun’un “Yıllık izinlerin kullanılışı” başlıklı 103. maddesindeki; “Yıllık izinler, amirin uygun bulacağı zamanlarda, toptan veya ihtiyaca göre kısım kısım kullanılabilir. Birbirini izleyen iki yılın izni bir arada verilebilir. Cari yıl ile bir önceki yıl hariç, önceki yıllara ait kullanılmayan izin hakları düşer.

Öğretmenler yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayılırlar. Bunlara, hastalık ve diğer mazeret izinleri dışında, ayrıca yıllık izin verilmez.
Hizmetleri sırasında radyoaktif ışınlarla çalışan personele, her yıl yıllık izinlerine ilaveten bir aylık sağlık izni verilir.” hükümleri ile de öğretmenlerin yaz tatili ile dinlenme tatillerinde izinli sayıldıkları hüküm altına alınmıştır.

Bu hükümlere göre öğretmenlerin tamamına eğitim öğretimi aksatmamak adına mesai saatleri sonrası resen seminer verilemez. Ayrıca Anayasa’mızın 18.maddesinde yer alan “Hiç kimse zorla çalıştırılamaz. Angarya yasaktır.” hükümlerine de aykırılık teşkil eder. 

Bununla birlikte Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı: "Öğretmenler mesai saatleri dışında toplantılara çağrılamaz." dedi.

Anahtar Kelimeler:
öğretmenlerMesai Saatleri
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.