MEB Bakanı Yılmaz açıkladı! Yeni üniversitesi kurulacak

 Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yeni bir üniversitenin kurulacağını açıkladı. MEB Bakanı Yılmaz, "Kurulacak olan üniversitenin, makul bir süre sonunda dünyanın en  itibarlı üniversiteleri arasında yer alması beklenmektedir. " dedi.

MEB Bakanı Yılmaz açıkladı! Yeni üniversitesi kurulacak
12 Haziran 2017 Pazartesi 16:00

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Kurulmasına  Dair Kanun Tasarısı ile Ostim Teknik Üniversitesi'nin kurulmasına ilişkin  Yüksekögretim  Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun  Tasarısı için toplandı. Ak Parti Van  Milletvekili Beşir Atalay başkanlığındaki toplantıda görüşülen tasarı hakkında MEB Bakanı İsmet Yılmaz detaylı açıklamalarda bulundu. 

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, komisyonda yaptığı konuşmada, Türkiye ve  Japonya'nın işbirliği ile özel nitelikli Bilim ve Teknoloji Üniversitesi  kurulması fikrinin, Japonya ile yürütülen Sinop'ta nükleer santral kurulmasına  dair görüşmelerin neticelenmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  ile Japonya Başbakanı Abe'nin görüşmesinde gündeme geldiğini anımsattı.

İşte MEB Bakanı Yılmaz'ın yeni üniversite ile ilgili açıklaması:

"Üniversite  projesi, 3 Mayıs 2013 tarihinde Ankara'da kabul edilen 'Türkiye Cumhuriyeti ile  Japonya Arasında Stratejik Ortaklık Kurulmasına İlişkin Ortak Bildiri' ve 7 Ocak  2014 tarihinde Tokyo'da imzalanan 'Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin  Kurulmasına Dair İşbirliği Muhtırası' ile yazılı mutabakata dönüştürülmüştür.

Türk-Japon Üniversitesi üstün nitelikli bir bilim ve teknoloji üniversitesi olacak

"Kurulacak üniversite bir araştırma üniversitesi olacaktır. Üniversite  öğrencilerinin çoğunluğu master ve doktora öğrencisi olacaktır. Bu kapsamda yüzde  60-70 master ve doktora öğrencisi, yüzde 30-40 da lisans öğrencisi olacaktır.  Üniversite ağırlıklı olarak mühendislik ve temel bilimler alanında olmak üzere,  burada sosyal ve beşeri bilimler fakültesi bulunacaktır. Üniversite bünyesinde  birçok değişik konuda ileri araştırma enstitüleri de bulunacaktır. Üniversitedeki  öğrenci sayısı çok büyük olmayacak. Yüksek sayıdan ziyade yüksek kaliteye öncelik verilecektir. Kurulacak olan üniversitenin, makul bir süre sonunda dünyanın en  itibarlı üniversiteleri arasında yer alması beklenmektedir. Bu çerçevede  hazırlanan uluslararası anlaşma ile üniversite, Türk ve Japon üniversitesi  sistemlerinin dışında, amaçladığı hedeflere ulaşmayı mümkün kılacak şekilde  kurgulanmıştır.

Özel sektörle çok  yönlü ve etkin bir işbirliği yapılacak

İki yıl süren müzakereler neticesinde imzalanan anlaşma ve yüce  Meclisin bu kanunu kabul etmesi ile kurulacak olan Türk-Japon Bilim ve Teknoloji  Üniversitesi, kökleri 1890'lara uzanan, elim Ertuğrul Fırkateyni kazasına kadar  uzanan, Marmaray, Osman Gazi Köprüsü, Sinop Nükleer Santrali ve daha çok sayıda  proje ile dolu Türk-Japon dostluk ve işbirliği, yeni ve çok önemli bir boyut  kazanacaktır. Kurulacak bu üniversite, Türkiye ve Japonya arasında, bilim,  teknoloji, kültür konularında güçlü bir köprü oluşturacak ve bu anlaşmanın hayata  geçirilmesinde her iki ülkenin de beklemiş olduğu amacı gerçekleştirecektir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber