Açıköğretim okulları e-Devlet üzerinden hizmete açıldı

Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanlığı Konferans Salonu'nda Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında, 'e-Dönüşüm / e-Devlet İşbirliği Protokolü' imzalandı. Böylelikle Açıköğretim okullarında okuyan öğrenciler e-Devlet üzerinden öğrenci belgesi alabilecek.

Açıköğretim okulları e-Devlet üzerinden hizmete açıldı
22 Haziran 2016 Çarşamba 21:37

Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı arasında, 'e-Dönüşüm / e-Devlet İşbirliği Protokolü' imzalandı. MEB bakanı İsmet Yılmaz ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan'ın katılımıyla gerçekleşen protokolde, Açıköğretim okullarının e-Devlet sistemi üzerinde işlemleri açılmış oldu. MEB Bakanı İsmet Yılmaz,  "e-Dönüşüm / e-Devlet İşbirliği Protokolü'nde konuşma gerçekleştirdi.

Mevcut durumda, açık öğretim lisesi, mesleki açık öğretim lisesi ve açık öğretim ortaokulunun iş ve işlemlerinin elektronik ortamda okul bilgi yönetim sistemi üzerinden yürütüldüğünü belirten İsmet Yılmaz açıköğretim okullarında aktif 1 milyon 600 bin öğrencinin bulunduğunu ifade etti. Kayıtlı öğrenci sayısının 3 milyon 700 bin olduğunu belirten Yılmaz,, "Şuanda açık öğretim okullarında aktif olarak 1 milyon 600 bin öğrencimiz bulunmakta. Ancak kayıtlı olan öğrenci sayısı 3 milyon 700 bin. 1 milyon 600 bin öğrenci bu okullarda mezun oldu. Mezunlarla birlikte bu sistemin bugün Ulaştırma Bakanlığımızla imzalayacağımız protokol çerçevesinde verilecek hizmetlerin muhatabı 5 milyon 300 bin" şeklinde konuştu.

Öğrenci belgesi ve mezuniyet belgesi alınabilecek

Milli Eğitim Bakanlığı'nın e-Devlet üzerinde aktif olduğuna işaret eden Yılmaz, "Öğrencilerimizin tüm bu hizmetlerden daha kolay, hızlı ve güvenli bir şekilde yararlanmaları için e-Devlet kapısına mezuniyet belgesi, öğrenci belgesi, hizmete özel belge ve tamamlama belgesi gibi en çok talep edilen bazı belgeler bu sistem üzerinden verilecektir." müjdesini verdi. İmzalanan protokol sonrasında, açık öğretim lisesi, mesleki açık öğretim lisesi ve açık öğretim ortaokulu programlarına devam eden öğrenciler ve mezun olan vatandaşlarımız resmi geçerliğe sahip barkotlu öğrenci belgesi ile mezuniyet belgesini e-Devlet kapısı üzerinden rahatça alabileceklerini kaydeden MEB Bakanı İsmet Yılmaz,  Milli Eğitim Bakanlığı açısından bunun önemine vurgu yaptı.

"Milli Eğitim Bakanlığı e-Devlet'e girdi denilse yeridir"

İlk defa e-Devlet üzerinden belge verileceğini belirten Yılmaz, "Milli Eğitim Bakanlığı e-Devlet'e girdi denilse yeridir. Böylelikle de bürokrasi azalacak ve yaklaşık 5 milyon 300 bin vatandaşımız veya öğrencimizin güvenli ve hızlı bir şekilde bu hizmetten yararlanması bu imzalayacağımız protokolü önemli kılmaktadır."dedi.

 "Bir işlemde 5 milyon 300 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, MEB ile gerçekleştirilen e-Devlet İşbirliği Protokolü ile eğitime yönelik başarılı ve geniş kitleleri ilgilendiren birçok hizmetin e-Devlet kapısı üzerinden sunulması ile ilgili önemli bir aşamayı kat ettiklerini dile getirdi. Bakan Arslan; "Bir işlemde 5 milyon 300 bin hedef kitleye ulaşıyoruz. Bu protokol ile e-Devlet hizmetleri, hizmetlerin e-Devlet kapısına entegrasyonu, sayısal veri, bilgi ve belge paylaşımı, bilgi güvenliği, eğitim müfredatında e-devlet ile ilgili içerik ve farkındalığın oluşması şeklindeki ana başlıkları içerdiğini söyleyebiliriz. Bu aşamanın ilk ayağı olarak her yıl vatandaşlarımızın günlerini kuyruklarda geçirmesine neden olacak belgeleri e-Devlet kapısı üzerinden alabilme imkanı sağlanmış olacaktır. Hedefimiz elektronik ortamdan sunulan ve sunulacak tüm kamu hizmetlerini e-Devlet kapısına taşıyarak tek noktadan, güvenli şekilde ve tek bir şifre ile vatandaşımıza sunmaktır. Bunun içinde kamu kurum ve kuruluşlarla eş güdüm ve ortak akıl ile çalışmalarımızı yoğun bir şekilde sürdürmekteyiz" şeklinde konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber