AB'den Türkiye'deki mülteciler için 530 milyon euro destek

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı, sayısı 750 binleri aşan geçici koruma altındaki öğrenciler için yapacağı 530 milyon euro desteğini duyurdu.

AB'den Türkiye'deki mülteciler için 530 milyon euro destek
Kamusaati
Kamusaati
26 Mayıs 2022 Perşembe 23:42

Yaklaşık 4 milyon mülteci ile dünyanın en büyük mülteci nüfusuna sahip olan Türkiye'ye, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı ile iş birliği yaparak eğitim desteği sağlandı.

Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta ve Romanya'nın Ankara büyükelçileri çeşitli temaslarda bulunmak üzere ise Mardin'e geldi.

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sabahattin Dülger, Vali Yardımcısı Gürsel Temurci, Kaymakam Hüseyin Çam, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Demir ile Sıtkı Türkoğlu Ortaokulu'nu gezdi, öğretmen ve öğrencilerle görüştü.

Okul bahçesinde düzenlenen "Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi" projesine (PIKTES) ilişkin düzenlenen programda konuşan Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Dülger, projenin önemine dikkati çekerek, özellikle göç konusunun son yıllarda bütün dünyayı yakından ilgilendirdiğini söyledi.

Geçici koruma altındaki öğrenci sayısı 750 bin civarında

Türkiye'nin, 2011 yılında yaşanan sıkıntılar sebebiyle Suriye'den gelen insanlara kucak açtığını ifade eden Dülger, 2016 yılında PIKTES projesine başlandığında okullardaki geçici koruma altındaki öğrenci sayısının 300 bin civarında olduğunu belirtti.

"Ortak duygumuz insanlara faydalı olmak"

Dülger, "Bugün itibarıyla bu rakam 750 binlere ulaştı. Özellikle temel eğitimde çok yüksek oranlara ulaşıldı. Orta öğretimde de yıl geçtikçe okullaşma oranı artmakta. Öğrenci merkezli olması gereken her yerde PIKTES var. Bu uyumun yakalanması sebebiyle ilgili herkese teşekkür ediyoruz. Ortak duygumuz insanlara faydalı olmak, insanların mutluluğu ve refahını sağlamak. PIKTES +(artı) ile devam edeceğiz. Bizim için aynı keyif ve mutluluk devam edecek. İyi bir proje, bugün iyi bir amaç için buradayız." dedi.

"Türkiye'de bulunan mülteci nüfusunun yarısından fazlası 25 yaş altı"

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Meyer-Landrut, Mardin'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Meyer-Landrut, şöyle konuştu:

"Sadece Suriyeli mülteci çocuklar için değil Türkiye'de ev sahibi toplulukların çocukları için de bu çalışma büyük bir önem taşıyor. Türkiye'de bulunan mülteci nüfusunun yarısından fazlası 25 yaş altını oluşturuyor. Bu da bizlere erken çocukluk dönemine ait eğitimin ne kadar önemli olduğunu hatta bununla kalmayıp mesleki eğitim seviyesinde devam edecek olan eğitimin öneminin de altını çiziyor.

Türkiye'ye 6 milyon euro destek

Türkiye'ye ayrılan 6 milyar euroluk desteğin 3'te biri eğitim çalışmalarının iyileştirilmesi konusuna ayrılmıştır. Bu da eğitime verilen önemin altını çizmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ile sürdürmekte olduğumuz bu iş birliğimizin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini duyurmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.

530 milyon euro ilave fon desteği

Zira 530 milyon euroluk ilave fon desteği sağlanacak. Bu çalışmayla bizler PIKTES sayesinde 3 bin 300 den fazla öğretmenin, temizlik ve güvenlik görevlileri olan 4 bin 500'den fazla personelin de desteğini sağlamış oluyoruz."

Destekler başka alanlarda da devam edecek

2025 yılının yaz dönemine kadar PIKTES 2 kapsamında desteklerini sürdüreceklerini ifade eden Meyer-Landrut, eğitim desteğinin sadece PIKTES ile sınırlı olmadığını, başka konularda da desteklerini sürdüreceklerini bildirdi.

Okullara ekipman ve donanım desteği

Bu yardımlara da değinen Meyer-Landrut, "Şartlı eğitim nakit yardımı programı altında bizler Suriyeli ailelerin çocuklarını okullarına gönderebilmesi ve kesintisiz eğitim almalarını sağlamalarını destekleyen bir yardımı sağlıyoruz. Bu kapsamda okula ekipman ve donanım desteği de veriyoruz. Böylelikle bunlar devam ederken 300 kadar prefabrik okulun da inşa edilmesi için destek sağlıyoruz. Bunlar devam edecek." şeklinde konuştu.

Meyer-Landrut ve büyükelçiler, daha sonra okulda öğrencilerden oluşan halk oyunları ekibinin gösterisini izledi.


Kaynak: Kamu Saati Özel
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.