Gaziantep Üniversitesi Lisansüstü ve Sınav Yönetmeliği değişti

Gaziantep Üniversitesi Lisansüstü ve Sınav Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlandı. Peki başvuru şartları neler? Yüksek Lisans için ALES ve YDS şartı var mı? İşte merak edilenler haberimizde.

Gaziantep Üniversitesi Lisansüstü ve Sınav Yönetmeliği değişti
27 Şubat 2017 Pazartesi 08:00

Gaziantep Üniversitesi Lisanüstü Eğitim, Öğretim ve Sınav Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlandı. 27 Şubat 2017 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete'de Gaziantep Üniversitesine bağlı enstitüler tarafından yürütülen lisansüstü programlarındaki eğitim ve öğretim ile sınavlara ilişkin usul ve esaslar açıklandı. Lisansüstü programların açılması, lisansüstü programlara öğrenci kabulü ve kayıt işlemleri ile eğitim-öğretim ve ölçme-değerlendirme süreçlerine ilişkin hükümlerin kapsadığı Yönetmeliğe haberimizden ulaşabilirsiniz. 

Lisansüstü programlarda kontenjanların belirlenmesi ve ilanı

Gaziantep Üniversitesi'nde Lisansüstü bölümlere başvuracak adayların şu maddelere dikkat etmesi gerekiyor.

- Enstitülerdeki lisansüstü programlara öğrenci alınıp alınmaması, alınacak öğrenci sayısı ve aranan şartlar, enstitü anabilim/anasanat dalı kurulunun talebi ve önerisi dikkate alınarak enstitü yönetim kurulunun kararı ile belirlenir.


- Öğrenci kabul edilecek lisansüstü programların adları, kontenjanları, son başvuru ve sınav tarihleri ile başvuru ve sınavlara ilişkin diğer bilgiler ve istenen belgeler her akademik yarıyıl başında ilgili enstitünün internet sayfasında ilan edilir.


- Lisansüstü programlara aday başvuruları, ilgili enstitünün internet sayfasındaki başvuru dosyası elektronik formda doldurulduktan sonra çıktısının alınıp lisansüstü eğitim yapılmak istenen programın enstitü anabilim/anasanat dalı başkanlığına, ilanda istenen belgelerle birlikte yapılır. Adaylar, başvuru için gerekli belgeleri ilgili enstitü yönetim kurulunun belirlediği süreler içinde eksiksiz olarak başvurduğu anabilim/anasanat dalı başkanlığına vermek zorundadır.


- Lisansüstü öğrenci kontenjanları, Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) vatandaşı ve Yabancı Uyruklu (Y.U.) kontenjanlar olmak üzere ikiye ayrılır. T.C. kontenjanları, kabul koşullarını sağlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı adaylara; Y.U. kontenjanları ise kabul koşullarını sağlayan Yabancı Uyruklu adaylara açıktır. Ayrıca yatay geçiş kontenjanı da belirtilebilir.

Gaziantep Üniversitesi Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Sınav Yönetmeliğini Görüntülemek için TIKLAYINIZ

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber