Türkiye'ye siber saldırı!

Türkiye'de saat 16.00'dan beri bazı bankaların internet ve mobil kanallarına erişim sağlanamıyor. Bununla birlikte bankacılık işlemleri de yapılamıyor. Peki bunların nedeni siber saldırı mı?

Türkiye'ye siber saldırı!
24 Aralık 2015 Perşembe 19:30

Türkiye'de saat 16.00'dan beri bazı bankaların internet ve mobil kanallarına erişim sağlanamıyor. Bununla birlikte bankacılık işlemleri de yapılamıyor. Peki bunların nedeni siber saldırı mı?

Türkiye'de bugün sabah saatlerinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na ait sistem çöktü. Ardından saat 16.00'dan itibaren bazı bankaların internet ve mobil sistemlerine ulaşımda sorunlar yaşanmaya başladı. Bazı bankaların sistemlerine web sitelerine yeni yeni ulaşım sağlanmaya başladı. Ancak bazılarının sistemleri ise hiç açılmıyor veya yarım açılıyor, yani tam anlamıyla sorun giderilmiş değil. Tabi şimdilik. Peki tüm bunlar siber saldırılardan mı kaynaklı?

14 Aralıktan itibaren .tr uzantılı adreslere yoğun siber saldırılar düzenlendiği belirtilmişti. Yetkililer bugün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na ait sistemin çökme nedeni olarak teknik arıza ve kablolardaki kopmaları adres gösterse de akıllarda siber saldırı kuşkusu yer etti. Bankalar henüz konu ile ilgili bir açıklama yapmadı. Uzmanlar sistemlerin çökme nedeninin siber saldırıdan kaynaklanıp kaynaklanmadığı araştırıyor.

ODTÜ Rektörü Ahmet Acar, 14 Aralık itibariyle .tr uzantılı adreslere yönelik siber saldırı düzenlendiğini ifade etmişti. Acar, Türkiye'ye yönelik 14 Aralık Pazartesi günü başlayan siber saldırılarla ilgili olarak, "Uluslararası literatüre geçecek düzeyde bir siber saldırı yaşandı. Bu toplu saldırı, bugüne kadar dünya üzerinde yaşanmış en yoğun saldırılardan biri" olduğunu kaydetmişti.

Saldırıların arkasında Rusya olup olmadığı sorusu tartışılırken, Anonymous "Türkiye'ye savaş açtık" açıklaması yapmış ve ".tr" uzantılı 40 bine yakın siteye saldırı düzenlendiğini açıklamıştı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü tarafından, konu ile ilgili yazılı açıklama yapılarak: 

"Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 1992 yılından bu yana ".tr" üst düzey alan adı ve onun altında yer alan ikinci seviye adlarının yönetimi ve koordinasyonunu sürekli olarak geliştirirken, aynı zamanda uluslararası standartlarda ve sorunsuz olarak yürütmektedir. Sunuculara yönelik muhtemel siber saldırılara ilişkin önlemleri, en son teknoloji ile aralıksız olarak sağlamaktadır. Saldırıya ilişkin gerekli önlemler tüm ilgili devlet kurumları ve Telekom Operatörleri'yle işbirliği içerisinde alınmıştır" ifadelerine yer verdi.

ODTÜ Rektörlüğü, ".tr" uzantılı web sitelerine yapılan siber saldırılarla ilgili yaptığı yazılı açıklama, şu şekildedir:

"Değerli Basın Mensubu, Kamuoyunun bilgisi dahilinde olan ve ".tr" uzantılı web sitelerine yapılan siber saldırılarla ilgili sizi bilgilendirmek isteriz. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 1992 yılından bu yana ".tr" üst düzey alan adı ve onun altında yer alan ikinci seviye adlarının yönetimi ve koordinasyonunu sürekli olarak geliştirirken, aynı zamanda uluslararası standartlarda ve sorunsuz olarak yürütmektedir. Sunuculara yönelik muhtemel siber saldırılara ilişkin önlemleri, en son teknoloji ile aralıksız olarak sağlamaktadır. 14 Aralık 2015 Pazartesi günü, ".tr" alan adlarından ilgili IP adreslerine ulaşılmasını engellemek amacıyla, ülke dışındaki bazı platformlar tarafından DNS sunucularına yönelik, ülke dışı ve ülke içindeki güvenlik açığı bulunan bilgisayar sistemleri kötüye kullanılarak uluslararası kaynaklara geçecek boyutta, yoğun bir siber saldırı başlatılmıştır. Bu tür siber saldırılar daha önce ABD ve birçok Avrupa ülkesinde de yaşanmıştır. ODTÜ, yaşanan bu yoğun siber saldırının ilk anından itibaren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) ve Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) yetkilileriyle yoğun bir şekilde iletişim ve koordinasyon içerisinde bulunmuştur. Saldırıya ilişkin gerekli önlemler tüm ilgili devlet kurumları ve Telekom Operatörleri'yle işbirliği içerisinde alınmıştır. Yurt içi ve yurt dışında 5 ayrı noktada konuşlanmış bulunan 6 sunucuyla verilen hizmet, saldırı sırasında 11 sunucuya (pratikte 20) ANYCAST teknolojisi dahil edilerek sürdürülmüş, DNS sistemi bu saldırı sırasında hiçbir zaman tamamen devre dışı kalmamış ve hizmet vermeye devam etmiştir. İnternet teknolojisini ve alt yapısını ülkemize kazandıran ODTÜ, siber güvenlik alanında akademik katkılarıyla ülkemize hizmet veren çok sayıda öğretim üyesi ve uzman personeli bünyesinde barındırmaktadır. ODTÜ Enformatik Enstitüsü'nde, NATO işbirliği de dahil olmak üzere, birçok ülkenin ağ uzmanlarına siber güvenlik alanında eğitimler verilmektedir. Konuyla ilgili iletişim ve koordinasyon, ilgili tüm kurum ve yetkililerle düzenli olarak sürdürülmekte ve yaşanan gelişmeler ile ilgili olarak düzenli bilgi verilmektedir."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber