Selam Tevhid için 122 tutuklama talebi

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Fethullah Gülen ve Emre Uslu'nun da aralarında olduğu 122 şüpheli hakkında kumpas iddianamesini kabul etti.

Selam Tevhid için 122 tutuklama talebi
09 Kasım 2015 Pazartesi 18:25

Eski emniyet müdürü Yurt Atayün, Emre Uslu, Fetullah Gülen gibi isimlerin de aralarında olduğu 55'i tutuklu 122 şüpheli hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne sunulan iddianame kabul edildi. Mahkeme 10 bin 529 sayfalık iddianame üzerindeki incelemesini tamamladı. 

İddianamenin kabulüne karar veren mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Ali Fuat Altıntaş, Aytekin Koçak, Baycan Görücü, Bekir Enes Arı, Bekir Karataş, Berkant Aydın, Ensar Doğan, Erdal Turna, Erhan Körtek, Erkan Ünal, Gafur Ataç, Gökhan Bakışkan, Gültekin Menge, Hakan Gençer, Hakan Kaplan, Halil Alp, Halil İbrahim Köse, Hayati Özcan, Hüseyin Özmen, İbrahim Arslan, İdris Karaçizmeli, İsa Ardıç, İsmail Önder Ata, İsmail Yalınız, Kürşat Durmuş, Mahmut Özcan, Mehmet Fırat, Mehmet Işık, Mehmet Kılıç, Mehmet Kuru, Mehmet Mustafa Yardımcı, Mesut Çelik, Muhammed Kaya, Muhammed Yasin Akyar, Murat Çobanoğlu, Mustafa Kayıkçı, Mustafa Uyanık, Mücahid Gökoğlu, Necati Arslan, Oğuzhan Ceylan, Orhan Şahin, Osman Özgür Açıkgöz, Ömer Köse, Önder Kır, Ramazan Avşaroğlu, Selman Yuyucu, Serdar Bayraktutan, Serhat Taner Doğan, Sezai Akyüz, Sinan Karataş, Vedat Sadak, Yemliha Kale, Yurt Atayün, Yusuf Yolcu ve Ziya Yalabuk'un mevcut delil durumu, suçların vasıf ve mahiyeti, kuvvetli suç şüphesini gösteren somut kanıtlar bulunması, müşteki sayısı ile eylemlerin sayısal yoğunluğu, kaçma şüphesini dikkate alındığında sanıklara verilmesi muhtemel ceza veya güvenlik tedbiriyle tutuklama tedbirinin ölçülü oluşunu göz önüne alarak, bu hallerinin devamına karar verdi. 

Fetullah Gülen'e iade talebi

Mahkeme heyeti Fetullah Gülen ve Emre Uslu hakkında, soruşturma kapsamında çıkarılan yakalama emrinin kaldırılmasına, yurt dışında bulunduklarından, "sanıklar hakkında kuvvetli suç şüphesini, varlığını gösteren olguların bulunması, kaçacakları ve saklanacakları şüphesi uyandıran somut olguların bulunması, adli kontrol kararının yetersiz kalacak olmasından dolayı" yokluklarında ayrı ayrı tutuklanmalarını kararlaştırdı. 

Gülen ve Uslu hakkında kırmızı bülten çıkarılmasının istenilmesine hükmeden heyet, sanıkların ABD yetkili adli makamlarından iadesi prosedürüne esas olmak üzere ilgili bakanlıklara yazı yazılmasına karar verdi. 

Tutuksuz sanıklar ile yargı çevresinde bulunan müştekilerin duruşmaya çağrılmasına karar veren heyet, kamu güvenliğinin kesin olarak gerekli kılması nedeniyle yargılamanın tamamının kapalı oturumda yapılması talebi hakkında ise duruşma gününde karar verilmesine hükmetti.

TRT'den spiker, Yargıtay'dan dosya

İddianame sayfa sayısı göz önünde bulundurularak, iddianamenin okunmasında görevlendirilmek üzere bir spikerin TRT İl Müdürlüğü'nden istenmesini kararlaştıran heyet, duruşmanın yeriyle ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na müzekkere yazılmasına, Başsavcılıktan cevap geldikten sonra duruşma yerinin belirlenmesine karar verdi.

Mahkeme, Yargıtay 16. Ceza Dairesi'nden MİT'e ait tırların durdurulmasıyla ilgili olarak, dairede yargılanan Adana Eski Cumhuriyet Başsavcısı, Cumhuriyet Başsavcıvekili, ve özel yetkili cumhuriyet savcıları ile dönemin Adana İl Jandarma Alay Komutanı hakkındaki dava dosyası ile ilgili ifade tutanakları, iddianame ve duruşma tutanaklarının istenilmesine hükmetti.

Gülen'e 3. tutuklama 

Mahkeme heyeti, ilk duruşmanın 1, 2, 3, 4 ve 5 Şubat 2016'da yapılmasını oy birliğiyle kararlaştırdı. Böylece, Fetullah Gülen hakkında İstanbul'daki Paralel Devlet Yapılanması davaları kapsamında yokluğunda 3 kez tutuklama kararı çıkarıldı. Gülen hakkında daha önce ''Tahşiye Grubuna kumpas'' ile ''25 Aralık Soruşturmasında kumpas'' davalarında da yokluğunda tutuklama kararı çıkarılmıştı. Her iki davada da Gülen'in kırmızı bültenle aranmasına ilişkin yazı yazılmasına karar verilmişti.

Rekor ceza talebi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan "Selam Tevhid'de kumpas" iddianamesinde, aralarında firari şüpheliler Fetullah Gülen ve Emre Uslu ile eski emniyet müdürü Yurt Atayün ile muvazzaf subayların da bulunduğu 55'i tutuklu 122 şüphelinin ''Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.  

Gülen, Uslu ile eski emniyet müdürleri Atayün ve Ömer Köse'nin de aralarında bulunduğu 48 şüphelinin ayrıca "devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması talebinde bulunulan iddianamede, şüpheliler Gülen, Uslu ile Atayün'ün, "silahlı terör örgütü kurma veya yönetme, özel hayatın gizliliğini ihlal etme, hukuka aykırı kişisel verileri kaydetme, resmi belgede sahtecilik, suç uydurma, devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama, suç delillerini yok etme, gizleme veya değiştirme, hukuka aykırı olarak kişiler verileri kaydetmek'' suçlarından ayrı ayrı 67,5 yıla kadar, diğer şüphelilerin de benzer suçlardan değişen oranlarda hapis cezalarına çarptırılmaları istendi.


Etiketler; #türkiye
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber