Kurtulmuş, 'Hasmane tutum her iki ülkeye de zarar verir'

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Suudi Arabistan ile İran arasındaki gerilime dair, "Her iki taraf da teenni içinde hareket etmeli. Hasmane tutum, her iki ülkeye ve bölgeye zarar verir" dedi.

Kurtulmuş, 'Hasmane tutum her iki ülkeye de zarar verir'
04 Ocak 2016 Pazartesi 22:29

ANKARA (AA) - Suudi Arabistan'la İran arasında yaşanan idam krizi ile alakalı Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Her iki taraf da teenni içinde hareket etmeli. Hasmane tutum, her iki ülkeye ve bölgeye zarar verir" ifadelerini kullandı.

Çankaya Köşkü'nde Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında devam eden Bakanlar Kurulu sırasında Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Kurtulmuş, Suudi Arabistan ile İran arasındaki gerilim ile alakalı, "Suudi Arabistan ve İran arasında yaşanmakta olan ve maalesef Orta Doğu'da var olan gerilimlere çok ilave ve sert bir gerilim şeklinde gireceği belli olan bu gerilimden her iki ülkenin biran evvel çıkmasını isteriz. Bölge zaten barut fıçısı halinde. Bu bölgenin daha büyük gerilimleri kaldıracak takati kalmamıştır. Her iki ülkeyle de dost olan bir ülke olarak söyleyeceğimiz şu; her iki taraf da teenni içinde hareket etmek durumundadır. Suudi Arabistan ve İran'ın birbirilerine karşı hasmane tutum içerinde hareket etmesi her iki ülkeye de zarar verir, bölgeye zarar verir" açıklamasında bulundu.

HDP Milletvekillerinin dokunulmazlıkları konusu

HDP'li Milletvekillerinin dokunulmazlıkları konusu ile alakalı konuşan Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "HDP'ye oy veren yurttaşlarımız da olmak üzere, Türkiye'de vatandaşlarımız terörü desteklesinler diye kimseye oy vermedi. Terör örgütüne arka çıksınlar diye kimseye oy vermedi. Kimseye demokratik yolların dışında bir siyasi mücadele yolu arasınlar ve bu yol üzerinden siyaset geliştirsinler diye oy vermedi. Dolayısıyla öncelikli olarak büyük sorumluluk HDP'nin üzerine düşüyor. HDP'de siyaset yapanlar, barışın diliyle konuşmaya, Türkiye ve demokratik kurum ve kuralların işletilmesine azami gayret sarfetmeye dikkat etmelidirler."ifadelerini kullandı.

Terör ile mücadele konusunda açıklamalarda bulunan Numan Kurtulmuş güvenlik güçlerinin terör örgütü mensuplarıyla sivil vatandaşları birbirinden ayırt edecek azami bir titizlik içerisinde hareket ettiğini belirtti. Kurtulmuş, "Bizim terörle mücadeledeki kararlılığımız ne kadar açıksa bu terörden sivil vatandaşlarımızın zarar görmemesi niyetimiz de o kadar açık ve berraktır. Terörle mücadele içerisinde bir kısım belki maksadını aşan davranışlar olabilir. Bunlarla ilgili olarak kamuoyuna şunu söylüyoruz; herkes rahat olsun. Herhangi bir yanlışlık yapılmışsa bu mutlaka ortaya çıkarılır ve ilgililerden de hesap sorulur. Geçmişte Silopi'de bir terörist cesedinin yerde çekilerek sürüklenmesi olayına karışan 4 emniyet görevlisinin açığa alındığını biliyorsunuz" dedi. Terörle mücadele ile alakalı, "Şu anda üç ilçemizde Silopi merkezde, Sur'da ve Cizre'de terörle mücadelede önemli mesafeler alınmıştır" ifadelerini kullandı.

Kişisel Verilerin Korunması tasarısı Bakanlar Kurulunda

Kurtulmuş, reform paketiyle ilgili atılması gereken adımlar ve ortaya konulması gereken politika perspektifleri ile olgunlaştırılmış olan yasa tekliflerinin Bakanlar Kuruluna geldiğini belirterek, "Bu çerçevede bugün Bakanlar Kurulumuza gelen konu, Kişisel Verilerin Korunmasıyla İlgili Kanun tasarısıdır" dedi.

"Fişleme endişeleri bütünüyle rafa kalkacak"

Tasarı çerçevesinde veri işleme sürecinin kontrolünün bir tek elde toplanmış olacağıno dile getiren Numan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Eski dönemlerde yaşadığımız ve sürekli tartıştığımız o fişleme endişeleri ve fişlemeyle ilgili tartışmalar bütünüyle rafa kalkacak ve insanlarla ilgili kişisel veriler, yasal olarak bir kurum tarafından izlenecektir."

Numan Kurtulmuş, Merkez Bankası yetkililerinin Bakanlar Kurulu toplantısında yaptığı sunumun rutin sunumlardan birisi olduğunu ifade ederek, Merkez Bankasının senede iki kez sunum yapmak ve hükümeti bilgilendirmek mecburiyetinde olduğunu söyledi. Kurtulmuş, "Merkez Bankasının makro ekonomik dengeleri oturturken, enflasyon mücadelesini yaparken yani fiyat istikrarını sağlarken, Türkiye'nin büyüme hedeflerini ortaya koyarken, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ortaya koymuş olduğu genel perspektiften tamamen bağımsız hareket etmesi düşünülemez." diye sözlerine ekledi.


Etiketler; # politika

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim - 4 yıl önce
Allah İran'a akıl ve fikir nasip etsin.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber