İşbaşı eğitimiyle 200 bin gence iş fırsatı

2016 yılının ilk üç ayında işyerlerinde işbaşı eğitimi programına katılanların yaklaşık yüzde 80'i İŞKUR tarafından işe yerleştirildi. 

İşbaşı eğitimiyle 200 bin gence iş fırsatı
25 Nisan 2016 Pazartesi 10:31

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu istihdam konusunda açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, Türkiye İş Kurumu'nun bu yıl en az 200 bin işsiz veya öğrenciyi işbaşı eğitimden yararlandıracağını kaydetti.

Bakan Soylu, işbaşı eğitiminden yararlanan katılımcılara asgari 50 lira ödeme yapıldığını ve 2016 yılının ilk üç ayında işyerlerinde işbaşı eğitimi verme programına katılanların yaklaşık yüzde 80'ini işe yerleştirildiğini ifade etti.

"İşbaşı eğitim" programı, işverene nitelikli eleman kazandırmada büyük bir rol üstleniyor. Hükümetin süreyi uzatması, bankalar, sendikalar, meslek birliklerine de faydalanma fırsatı getirmesi ile birlikte, adeta talep patlaması yaşanan programa başvurularda ciddi artış yaşandı. Bu program kapsamında işe alınanlara İşsizlik Fonu'ndan aylık bin 300 lira ödeme yapılıyor. Geçen yıl yaklaşık 160 bin kişinin yararlandığı bu programa katılanlar için 1 milyar 328 milyon lira maaş ödemesi yapıldı. Çalışma Bakanı Soylu, işbaşı eğitim programına katılacaklar için bir yıl maaşlarının devlet tarafından ödenmesinin maliyetinin yaklaşık 3.3 milyar lira olduğunu bildirdi.

İş bulma hızı arttı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre işbaşı eğitim programına katılan gençlerin yüzde 60'ı yaklaşık 4 ayda daimi işe yerleşebiliyor. Programdan yararlanmak isteyenler için ilk aşama ise İŞKUR'a başvurmak. Eğitim programı kapsamında işyerlerinin yaptığı harcamalar da vergi matrahından düşülerek destek sağlanıyor. Eğitimi bitiren gençler 3 ay içinde işe alan işverenlerden 42 aya kadar sigorta primi alınmıyor.

Kamu kurumlarına geçici işçi alınmasına yönelik soruları yanıtlayan Bakan Soylu açıklamasında, "Yönetmelikte geçici işçi kamu kurum ve kuruluşlarının mevsimlik ve kampanya işleri ile orman yangınıyla mücadele hizmetlerinde bir mali yılda altı aydan daha az olmak üzere vize edilecek geçici iş pozisyonlarında çalıştırılacak işçi olarak tanımlanıyor. Bundan hareketle işçiler bir mali yılda en fazla 5 ay 29 gün çalıştırılabiliyor. Sürekli ve geçi işçi alımı yapılırken, alım yapacak kamu kurum ve kuruluşunun İŞKUR'a iletmiş olduğu işgücü istemine istinaden ilçe, il, bölge, ülke genelinde ilana çıkılıyor. Nihai listede yer alan başvuru sahiplerine sınav uygulanıyor" ifadelerine yer verdi.

4.3 Milyon kişiye işsizlik ödeneği

İşsizlik sigortasının da daha fazla sosyal koruma sağlayacak şekilde düzenlenmesi için çalıştıklarını belirten Bakan Soylu, "Geçen yıl işsizlik ödeneği kapsamında 589 bin 888 kişiye 2 milyar 192 milyon lira ödeme yapıldı. 2002-2015 yılları arasında toplam 4 milyon 333 bin kişi işsizlik ödeneğine hak kazandı" dedi. Fon kaynaklarının devlet iç borçlanma senetleri, repo, mevduat vasıtasıyla değerlendirildiğini belirten Soylu, "Ocak 2016 sonu itibariyle işsizlik sigortası fon varlığının yüzde 91.08'i kuponlu tahvil, yüzde 7.52'si mevduat, yüzde 1.40'ı kuponsuz tahvilden oluşmaktadır" dedi.

İşi beğenmeyenin ödeneği kesiliyor

Bakan Soylu, işsizlik ödeneği alırken İŞKUR tarafından öneriler işi ve mesleki eğitimi kabul etmeyenlerin, gelir getirici bir işte çalışmaya başlayanların ve emekli olanların ödeneklerinin kesildiğini anımsattı. Bakan Soylu, "Hak kazanma koşullarında meydana gelen değişiklikler nedeniyle güncellemeler yapılıyor. Kesme ya da güncelleme nedeniyle oluşan fazla ödemeler ilgililerden tahsil ediliyor" dedi.

Kaynak: Sabah

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber