92 bin okul servis şoförüne trafik eğitimi!

Milli Eğitim Bakanlığı, Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında 92 bin 242 okul servis şoförünün trafik eğitiminden geçtiğini kaydetti.

92 bin okul servis şoförüne trafik eğitimi!
23 Mayıs 2016 Pazartesi 13:45

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan açıklamada, Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında hedeflenen trafik eğitimlerinin 92 bin 242 okul servis şoförüne ulaştığı belirtildi.

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, konuya ilişkin açıklamasında 31 Temmuz 2012 tarihli Başbakanlık Genelgesi ile Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı´nın yürürlüğe konulduğunu belirtti. Şamlıoğlu, plan çerçevesinde, servis şoförlerine trafik ve ilk yardım eğitimi verilmesinin ve trafik bilincinin kazandırılmasının da hedefleri arasında olduğunu ifade etti.

Şamlıoğlu bu kapsamda gerçekleştirilen çalışmalara devam edildiğini ve Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı´nın da bir parçası olarak Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu iş birliğinde protokol imzalandığını kaydetti.

Türkiye´de okul servis araç şoförlerine trafik bilinci ve kültürü kazandırılarak okul servis araçlarında oluşabilecek risklerin önlenmesi ve trafik güvenliğine katkı sağlanması amacıyla, “Okul Servis Araçları Şoförleri Eğitici Eğitimi Semineri”nin düzenlendiğini sözlerine ekleyen Şamlıoğlu, düzenlenen seminere 81 ilin il millî eğitim müdürlüklerinde görevli müdür yardımcısı, şube müdürleri ile il emniyet müdürlüklerinin temsilcilerinin katıldığı belirtti.

Eğitici eğitimlerinin tamamlanması üzerine okul servis şoförlerinin eğitimlerine başlandığını açıklayan Şamlıoğlu, konuşmasına şu ifadelere yer verdi:

“Protokol çerçevesinde okul servis şoförleri, mevzuat bilgisi, trafikte hak ihlalleri sonucu birey, toplum ve çevreye verilen zararlar, temel ilkyardım eğitimi, güvenli sürüş ve temel trafik kuralları, servis aracı ve çocuğun güvenliği, hızın sürüş güvenliğine olan etkisi, servis sürücülüğü ve trafik ihlalleri, çocuk ve asayiş, çocuk ve trafik, araç içi davranışlar, stres yönetimi, güvenli sürüşü etkileyen psikolojik faktörler ve meslek etiği konularında 12 saatlik eğitimden geçiriliyor. Seminerlerle, ülkemizde okul servis araç şoförlerine trafik bilinci ve kültürü kazandırılarak okul servis araçlarında oluşabilecek risklerin önlenmesine ve trafik güvenliğine katkı sağlanması amaçlanıyor.”

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu, geçen yılın mayıs ayından bu yana 92 bin 242 servis şoförünün eğitim aldığını ve bu yıl da yaklaşık 40 bin şoförün eğitimine devam edileceğini ifade etti. Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı´nın da bir parçası olarak düzenlenen eğitimlerin karayolu trafik güvenliği hedeflerinin gerçekleşmesine de hizmet edeceğini vurgulayan Şamlıoğlu, “Millî Eğitim Bakanlığı, trafikte yer alan tüm unsurlarla birlikte çocuk, yolcu, yaya ve sürücülerin eğitimi ve bilinçlendirilmesinde üzerine düşen sorumluluğu ve yetkiyi en iyi şekilde yerine getirmeye kararlı. Bakanlığımız, bu alanda yürütülecek faaliyetlere mümkün olabilecek her türlü desteği vermeye devam edecek.” şeklinde konuştu.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber