Ve Sony'de Xperia ailesinin üç yeni telefonunu tanıttı: Xperia X, Xperia Performance ve Xperia XA!(1/3)

Xperia Z ailesi ile birlikte büyük beğeni toplayan Sony en yeni Xperia'larını Barselonada düzenlenen Mobil Dünya Kongresi'nde tanıttı. Sony'nin Xperia ailelelirinin yeni üyeleri Xperia X ve Xperia XA ile 2016'ya damgasını vurması beklenen Xperia X Performance'yi sizler için inceldik. Detaylar haberimizde...

Ve Sony'de Xperia ailesinin üç yeni telefonunu tanıttı: Xperia X, Xperia Performance ve Xperia XA!(1/3)
22 Şubat 2016 Pazartesi 20:11

 Xperia Z ailesi ile birlikte büyük beğeni toplayan Sony en yeni Xperia'larını Barselonada düzenlenen Mobil Dünya Kongresi'nde tanıttı. Sony'nin Xperia ailelelirinin yeni üyeleri  Xperia X ve Xperia XA ile 2016'ya damgasını vurması beklenen Xperia X Performance'yi sizler için inceldik. Detaylar haberimizde...

İspanya'nın Barselona kentinde düzenlenen Mobil Dünya Kongresi'nde teknoloji devleri Samsung ve LG'nin ardından Sony'de yeni amiral gemisi Xpreia X Performance ile birlikte iki yeni telefonunu tanıttı.

Sony, zamanlarının büyük kısmını yeni amiral gemisinin tasarımını yenilemeye, kamera performansını geliştirmeye ve pil ömrünü uzatmaya harcadıklarını söylüyor. Yeni "spontaneous capture" işlevi, hızla odaklanmanıza izin verirken Sony'nin kameralarından ödünç alınan yeni melez otomatik odaklanma, hareket halindeki bir özneyi seçmenize izin veriyor. Böylece hareketler tahmin ediliyor ve bulanıklık efekti ortadan kaldırılıyor. Yeni işlevin ne kadar iyi çalıştığını cihazı deneme fırsatı bulduğumuzda göreceğiz.

Xperia X

- Sony Xperia X, 5 inç FHD ekran, Snapdragon 605 çipset, 3GB RAM ve 32GB dahili depolamaya + microSD kart desteğine sahip. Arka tarafta 23MP, ön tarafta da 13MP kameraya sahip. Stereo hoparlörleri ve 2,620mAh pili bulunan telefon için 2 günlük pil ömründen söz ediliyor. Telefonda parmak izi okuyucu sensör de var.

- Sony Xperia X Performance, Snapdragon 820 çipsetiyle geliyor. 3GB RAM, 32GB dahili depolama + microSD desteği bulunan ürün, aynı zamanda IP68 suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikasına sahip. Arka tarafında 23MP kamerası bulunan telefon, ön tarafta da 13MP selfie - özçekim kamerasını bulunduruyor. Stereo hoparlörleri ve parmak izi okuyucu sensör de var.

16 GB dahili depolama


- Sony Xperia XA ise, ailenin uygun fiyatlı modeli olacak. 5 inç 720p ekranı bulunan telefon, 13MP ana, 8MP ön kameraya sahip. Gücünü MediaTek MT6755 çipsetinden alıyor. 2GB RAM ve 16GB dahili depolama alanı var. Telefonun bataryası ise 2300mAh.
Android 6.0 Marshmallow ile gelecek olan 3 telefon için siyah, beyaz, altın ve pembe renk seçenekleri bulunuyor.

Xperia X Performance 

5 inç'lik 1080p ekrana sahip Xperia X Performance'ın Qualcomm'un en hızlı işlemcisi Snapdragon 820'yle geldiğini, 3GB RAM, 32GB depolama alanı ve microSD slotuna sahip olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte diğer telefonların teknik detayları ise henüz tam olarak bilinmiyor. Sony, tanıtımında ekran boyutu, çözünürlük, ağırlık gibi çoğu detaydan bahsetmedi. 

Android Marhmallow ile neler yapılabilir?1. GOOGLE NOW ON TAP


Home düğmesine uzunca basarak açtığınız Google Now on Tap, Android Marshmallow'un en mühim yeniliklerinden. İşlev yardımıyla şu an çaldığınız ezgi, izlediğiniz film, bulunduğunuz mekan ve benzeri. ile alakalı süratle bilgi alabiliyorsunuz. Bildiğimiz Google Now arayüzü ise, yerini koruyor.

2. USB TYPE C


Marshmallow güncellemesi, telefonunuzun şarj portunu ansızın USB Type C'ye dönüştürmeyecek, fakat Google'ın son programı bu yepyeni standardı destekliyor.

USB Type C, daha çabuk şarj, daha çabuk veri transferi, kablo üzerinden bununla birlikte video aktarımı ve şarj benzeri yeteneklere sahip. En ehemmiyetlisi, kabloyu her 2 istikamette de takmanıza müsaade vermesi.

3. İZİNLERİ DAHA PRATIK YÖNETİN


iOS'un müsaade sisteminin gerçek şekilde çalıştığı, Android'in Marshmallow'da aynı bir sistem sunmasıyla anlaşılmış oluyor. Yepyeni Android, izinleri çoğalış yükleme hemen değil, gerek duyulduğunda soruyor. Bu sayede neler olup sona erdiğini daha sıkı anlıyor, bununla birlikte bazi izinler ile alakalı denetimi elinizde bulundurmuş oluyorsunuz.

4. PARMAK İZİ GÜVENLİĞİNİ KULLANIN


Android 6.0 Marshmallow'la birlikte parmak izi tarama işlevi, ilk defa naturel olarak destilave etmekte. Bu sayede parmak izi güvenliği meselesiz ve çabuk çalışıyor.

5. SESLERİ DAHA PRATIK YÖNETİN


Lollipop, ses düzeyi ayarlarını daha esnek duruma getirecek bazi farklılıklar inşa etti, fakat neticede işler belli bir zaman karıştı. Marshmallow'da ise her herhangi birşey çok daha açık. "Sessiz mod"a geçmek amaçlı sesi sonuna civarı kısmanız, ses düzeylerini müstakil olarak ayarlamak amaçlı aşağıya oka dokunmanız yeteri civarı.

Hızlı ayar bölmesindeki "Rahatsız etme" düğmesine dokunarak tam sessiz, sadece alarm ve Öncelik Modu içinde geçiş yapabilirsiniz.

6. CİHAZINIZ KESTİRSİN (DOZE MODU)


Marshmallow'un bu yepyeni özelliği, telefonunuzu kullanmadığınızda onu uçak moduna yakın bir duruma getiriyor. Telefonunuz ya da tabletiniz, bir zamandır kullanılmadığını ve yerinden kımıldamadığını idrak ediyor ve Doze modu, otomatik olarak devreye giriyor. Bu modda arka plan işlemleri azaltılıyor ve çok mühim olmayan güncellemelerin muayene sıklığı azaltılıyor. Mühim iletiler ve aramalar ise her an meydana geldiği benzeri hemen cihazınıza ulaşıyor.

Doze işlevini açıp kapatmaya karşın bir ayar bulunmadığından, ek pil ömrünün keyfini sunmaya hemen başlayabilirsiniz.

7. UYGULAMALAR İÇERİSİNDE GERÇEK WEB

Bu yenilik fazladan geliştiricileri ilgilendirse de, son üyeler da farkı hissedebilir. Chrome Custom Tabs isimli işlkonut, geliştiricilere tam bir Chrome uygulaması açmadan site gösterme imkanı sunuyor. Bu sayede Chrome'da kayıtlı bulunan parolalarınız benzeri işlevlerden faydalanmaya aynı ritimde aynı ritimde aynı ritimde devam edebiliyorsunuz ve geliştirici, uygulama içine hafif bir internet görüntüleyici ilave etmek zorunda kalmıyor.


8. METİNLERİ DAHA İSABETLİ SEÇİN


Android Marshmallow, seçiminizi kelimeleri kapsayacak şekilde genişletiyor, böylelikle seçmek amaçlı daha az zaman harcıyorsunuz. Karakter karakter tercih amaçlı, seçiminizin başındaki ve sonundaki sapları kullanabiliyorsunuz.

9. SIK KULLANDIĞINIZ UYGULAMALARI PAYLAŞIN


Android Marshmallow, en defaatle paylaştığınız uygulamaları otomatik olarak idrak ediyor. Bu sayede örneğin internet tarayıcınızdan bağ paylaşırken en çok Twitter'ı kullanıyorsanız, paylaşım menüsünde ilk gördüğünüz unsur Twitter oluyor.

10. UYGULAMALARINIZI TAMAMıYLA YEDEKLEYİN


Android'in evvelki sürümleri, Wi-Fi parolaları, uygulama kurulumları benzeri bilgileri yedekliysilahlı güç. Gmail, Google Calendar benzeri bulut tabanlı uygulamalar, elbette bulutta tutuluysilahlı güç. Marshmallow ise geliştiricilere bizzat uygulamalarının verilerini yedekleme talihi tanıyor. Bu sayede geriye yükleme yaptığınızda uygulamalarınız ve uygulama ayarlarınız, eskiyen haline dönüyor.

Sony, yeni telefonlarını Barselona'daki Mobil Dünya Kongresi'nde bu sabah tanıttı. Xperia X, Xperia serisinin "yeni görünümlü" ilk üyesi iken Xperia XA, biraz daha büyük ekranla ve daha ince bir çerçeveyle geliyor. Xperia X Performance ise Sony'nin yeni amiral gemisi telefonu.

Sony, zamanlarının büyük kısmını yeni amiral gemisinin tasarımını yenilemeye, kamera performansını geliştirmeye ve pil ömrünü uzatmaya harcadıklarını söylüyor. Yeni "spontaneous capture" işlevi, hızla odaklanmanıza izin verirken Sony'nin kameralarından ödünç alınan yeni melez otomatik odaklanma, hareket halindeki bir özneyi seçmenize izin veriyor. Böylece hareketler tahmin ediliyor ve bulanıklık efekti ortadan kaldırılıyor. Yeni işlevin ne kadar iyi çalıştığını cihazı deneme fırsatı bulduğumuzda göreceğiz.


- Sony Xperia X, 5 inç FHD ekran, Snapdragon 605 çipset, 3GB RAM ve 32GB dahili depolamaya + microSD kart desteğine sahip. Arka tarafta 23MP, ön tarafta da 13MP kameraya sahip. Stereo hoparlörleri ve 2,620mAh pili bulunan telefon için 2 günlük pil ömründen söz ediliyor. Telefonda parmak izi okuyucu sensör de var.- Sony Xperia X Performance, Snapdragon 820 çipsetiyle geliyor. 3GB RAM, 32GB dahili depolama + microSD desteği bulunan ürün, aynı zamanda IP68 suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikasına sahip. Arka tarafında 23MP kamerası bulunan telefon, ön tarafta da 13MP selfie - özçekim kamerasını bulunduruyor. Stereo hoparlörleri ve parmak izi okuyucu sensör de var.- Sony Xperia XA ise, ailenin uygun fiyatlı modeli olacak. 5 inç 720p ekranı bulunan telefon, 13MP ana, 8MP ön kameraya sahip. Gücünü MediaTek MT6755 çipsetinden alıyor. 2GB RAM ve 16GB dahili depolama alanı var. Telefonun bataryası ise 2300mAh.Android 6.0 Marshmallow ile gelecek olan 3 telefon için siyah, beyaz, altın ve pembe renk seçenekleri bulunuyor.


Android Marhmallow ile neler yapılabilir?


bir. GOOGLE NOW ON TAP


Home düğmesine uzunca basarak açtığınız Google Now on Tap, Android Marshmallow'un en önemli yeniliklerinden. İşlev sayesinde şu an çaldığınız şarkı, seyrettiğiniz film, bulunduğunuz mekan ve gibi. ile ilgili hızla bilgi alabiliyorsunuz. Bildiğimiz Google Now arayüzü ise, yerini koruyor.

2. USB TYPE C


Marshmallow güncellemesi, telefonunuzun şarj portunu birden USB Type C'ye dönüştürmeyecek, ancak Google'ın en son yazılımı bu yepyeni standardı destekliyor.

USB Type C, daha çabuk şarj, daha çabuk veri transferi, kablo üzerinden bununla beraber video aktarımı ve şarj gibi yeteneklere sahip. En önemlisi, kabloyu her 2 yönde de takmanıza müsaade vermesi.

3. İZİNLERİ DAHA KOLAY YÖNETİN


iOS'un müsaade sisteminin hakikat biçimde çalıştığı, Android'in Marshmallow'da aynı bir sistem sunmasıyla anlaşılmış oluyor. Yepyeni Android, izinleri artık yükleme anında değil, sebep duyulduğunda soruyor. Bu sayede neler olup bittiğini daha iyi anlıyor, bununla beraber bir takim izinler ile ilgili kontrolü elinizde bulundurmuş oluyorsunuz.

4. PARMAK İZİ GÜVENLİĞİNİ KULLANIN


Android 6.0 Marshmallow'la beraber parmak izi tarama işlevi, ilk kez doğal olarak destilave ediyor. Bu sayede parmak izi güvenliği sorunsuz ve çabuk çalışıyor.

5. SESLERİ DAHA KOLAY YÖNETİN


Lollipop, ses seviyeyi ayarlarını daha esnek hale getirecek bir takim değişiklikler yaptı, ancak sonuçta işler belli bir zaman karıştı. Marshmallow'da ise her birşey bir sürü daha açık. "Sessiz mod"a geçmek amaçlı sesi sonuna civarı kısmanız, ses seviyelerini bağımsız olarak ayarlamak amaçlı aşağıya oka dokunmanız yeteri civarı.

Hızlı ayar bölmesindeki "Rahatsız etme" düğmesine dokunarak tam suskun, yalnızca alarm ve Öncelik Modu içerisinde geçiş yapabilirsiniz.

6. CİHAZINIZ KESTİRSİN (DOZE MODU)


Marshmallow'un bu yepyeni özelliği, telefonunuzu kullanmadığınızda onu uçak moduna yakın bir hale getiriyor. Telefonunuz ya da tabletiniz, bir süredir kullanılmadığını ve yerinden kımıldamadığını algılıyor ve Doze modu, otomatik olarak devreye giriyor. Bu modda arka plan işlemleri azaltılıyor ve bir sürü önemli olmayan güncellemelerin muayene sıklığı azaltılıyor. Önemli mesajlar ve aramalar ise her zaman olduğu gibi anında cihazınıza ulaşıyor.

Doze işlevini açıp kapatmaya karşın bir ayar bulunmadığından, ek pil ömrünün keyfini sunmaya anında başlayabilirsiniz.

7. UYGULAMALAR İÇERİSİNDE HAKIKAT WEB

Bu yenilik daha çok geliştiricileri ilgilendirse de, son üyeler da farkı hissedebilir. Chrome Custom Tabs isimli işlkonut, geliştiricilere tam bir Chrome uygulaması açmadan site gösterme olanağı sunuyor. Bu sayede Chrome'da kayıtlı olan parolalarınız gibi işlevlerden faydalanmaya aynı ritimde aynı ritimde devam edebiliyorsunuz ve geliştirici, uygulama içerisine hafif bir internet görüntüleyici eklemek zorunda kalmıyor.


8. METİNLERİ DAHA İSABETLİ SEÇİN


Android Marshmallow, seçiminizi kelimeleri kapsayacak biçimde genişletiyor, böylelikle seçmek amaçlı daha az zaman harcıyorsunuz. Karakter karakter tercih amaçlı, seçiminizin başındaki ve sonundaki sapları kullanabiliyorsunuz.

9. SIK KULLANDIĞINIZ UYGULAMALARI PAYLAŞIN


Android Marshmallow, en defaatle paylaştığınız uygulamaları otomatik olarak algılıyor. Bu sayede sözgelişi internet tarayıcınızdan bağ paylaşırken en çok Twitter'ı kullanıyorsanız, paylaşım menüsünde ilk gördüğünüz unsur Twitter oluyor.

10. UYGULAMALARINIZI TAMAMEN YEDEKLEYİN


Android'in evvelki versiyonları, Wi-Fi parolaları, uygulama kurulumları gibi bilgileri yedekliysilahlı güç. Gmail, Google Calendar gibi bulut tabanlı uygulamalar, elbette bulutta tutuluysilahlı güç. Marshmallow ise geliştiricilere bizzat uygulamalarının verilerini yedekleme talihi tanıyor. Bu sayede geriye yükleme yaptığınızda uygulamalarınız ve uygulama ayarlarınız, eskiyen haline dönüyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber