SUÇU BİLENLERİ SUÇLAMAK


Ulusal Güvenlik Konseyi

Ulusal Güvenlik Konseyi

28 Temmuz 2019, 15:06

SUÇU BİLENLERİ SUÇLAMAK

Bazı kişilerin, konumu ne olursa olsun, kendi menfaatini korumak için, alavere dalavere yaparak menfaat temin etmeyi yeğledikleri bilinmektedir. İnsanlar tarafından ayıplanan ve yasalarca suç sayılan suçu işlediklerin de, kendilerini suçsuz gösterebilmek ve yaptıklarının gizli kalmasına sağlamak amacıyla, gerekli kılıfları evveliyatında hazırlamaktadırlar.
Tabi ki, işlenen suçu bilen ya da gören birileri muhakkak vardır. Bu kişilerin, işlenen suçu deşifre etmemeleri ya da suç duyurusunda bulunmamaları için, O suçun işlendiğini bilen ya da görenlerin şikâyette bulunmalarını önlemek veya şahitlikten düşürmek amacına yönelik olarak, bilen kişiyi suçlama çabasına düşürmek için kılıfını önceden ayarlamaktır. Bundaki gaye, yaptığının ispatını önlemek ve bu suretle kendisini temiz kişi olarak göstermek hem de, suçun deşifre edilmesini önlemek, hadiseyi bilenleri suçlu göstererek, o kişilerin şahadetliğini hükümsüz kılmaktır.
Böyle yapılan hareketin amacı, suçu bilenleri susturmaya yöneliktir. Yani “ Yavuz hırsız ev sahibini bastırır.” sözünde anlamını bulan hareketi yapmaktır.
Şöyle ki; bazı kimseler suçlu olduğu halde, kendilerini güçlü hissederler. Onları böyle düşünmeye sevk eden, kendi şarlatanlıkları ve edepsizlikleridir. Böyle kimseler, zarar vermek istediği kişiyi susturmak yerine onu suçlu çıkartmaya çalışırlar. Çünkü bu gibiler, aynı zaman da serseri ve edepsiz kişiler olduklarından, işledikleri suçların ört bastı edilmesini ya da, suçu, olayda şahit olan kimselere yüklemeye çalışırlar.
İşte bunun için biri, işlediği kendi suçunu zarar vermek ya da susturmak istediği kişiye yüklemeye çalışır. Bunun için de, “ Yavuz hırsız ev sahibini bastırır.” Sözü söylenegelmiştir. Eğer ki, suçlu kişi, şarlatan ve edepsiz bir kişi ise, zarar vereceği ya da susturmak istediği kişiyi suçlu çıkartmaya gayret gösterir. Çünkü bu gibi kişiler pişkin, laf cambazı, arsız ve utanmaz insanlar olup, hiçbir şeyden sorumluluk hissetmeyenlerdir. O nedenle de yüzleri kızarmayacağı için, şuçsuz insanı dahi, suçlu göstermeye çalışabilirler.
Öyleyse yapılması gereken iş, olayı iyice tahkik etmek, kişilerin karakterlerini iyi değerlendirmek, işin içerisinde Ali cambaz oyunu dönüp dönmediğini anlamak şarttır. Yapılması gereken, çalışanlar arasında sondaj yaparak, oluşacak kanaate göre hareket etmektir.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber