TFF Başkanı Demirören'den olay açıklamalar

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, haftasonu oynanan skandal hakem kararlarıyla gündemden hiç düşmeyen Galatasaray-Trabzonspor maçı ile ilgili basın toplantısı düzenledi. Demirören, Federasyondan beklenenlerin ne olduğunu bildiğini ifade etti veMHK'nın istifasını istemeyeceğini belirtti.

TFF Başkanı Demirören'den olay açıklamalar
24 Şubat 2016 Çarşamba 18:40

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, olağan TFF Yönetim Kurulu toplantısı sonrasında basın toplantısı düzenledi. Toplantının nedeninin Galatasaray-Trabzonspor maçında yaşanan hakem skandalının olmadığını dile getiren TFF Başkanı Demirören, bu tür tartışmaların her sene olduğunu, bu dönemlerde aynı tartışmaların yeniden başladığını ifade etti. 

Demirören, Bugün burada buluşmamızın tek sebebi Galatasaray-Trabzonspor maçın da yaşananlar değil. Sebep sadece bir hakemimizin verdiği kararların, futbol kamuoyunda yarattığı infial de değil. Futbolcularımızın saha içindeki tutumları da bu toplantının tek sebebi sayılamaz. Kulüp yöneticilerimizin dile getirdiği şikayetlere cevap vermek de değil amacım. Meseleyi bunlardan ibaret sanmak yüzeysel kalır, asıl sorunu görmemize engel olur. Uzun yıllardır futbolun içinde olanlar bana hak verecektir, her sezon tam da bu dönem de aynı tartışma yeniden başlar." açıklamasında bulundu.

Hakem atamalarına şaibe düşürülmeye çalışılır

TFF Başkanı Yıldırım Demirören her sene aynı olayların yaşandığının üstüne basarak, komplo teorilerinin ve iddiaların hiçbir zaman değişmediğini söyledi. Demirören, "İsimler değişir, hakemler değişir, MHK'lar değişir, yöneticiler değişir, dedikodular, komplo teorileri, iddialar değişmez, tartışmalar hiç bitmez. Hakem atamalarına şaibe düşürülmeye çalışılır. Büyüklerin kollandığı savunulur." dedi.

90'lı yıllardan gelen güvensizliğin sorunu!

Yıldırım Demirören, hiçbir zaman MHK atamalarına güvenilmediğini ifade edip,"Merkez Hakem Kurulu bu sezonu bitiremez denir istifa temennileri dile getirilir. Şu hakem düdüğü assın, bu hakem kokartını atsın! Bu sene önceki senelerden farklı olarak bunlara bir de bahis iddiası ve kaos eklendi. Bütün bunlar Türk futbolunun 90'lı yıllardan beri beraberinde taşıdığı güvensizliğin sonucu." açıklamasını yaptı.

Trabzonspor'un başına gelene Trabzonsporlular kadar bende üzülüyorum

Trabzonsporluların federasyondan neler beklediğini iyi bildiğini ifade eden Demirören, "Federasyondan beklenen de bellidir. Ama ben bunları yapmayacağım. Mesela: Nasıl ki hakem atamalarına karışmıyorsam, bağımsız kurullarım varken, hakemlere uygulanacak yaptırımlara da şahsen karar vermedim ve vermeyeceğim!"

MHK'nin istifasını istemeyeceğim

Demirören, "Koparılan gürültü nedeniyle Merkez Hakem Kurulu'muzun istifasını istemeyeceğim.Siz sanıyor musunuz ki Federasyon Başkanı olarak ben yaşananlardan üzüntü duymuyorum? Benim bir değil iki büyük üzüntüm var. Birincisi Trabzonsporumuzun yaşadığı mağduriyete en az Trabzonlular kadar üzülüyorum. Ancak bugün Trabzonspor'un canı yandığı için Trabzonspor'u konuşuyoruz. Düzen değişmedikçe yarın başka bir kulübün, başka bir camianın canı yanacaktır. Buna daha çok üzülüyorum." dedi.

Aynı şekilde davranırsak daha çok hakem kaybederiz!

Demirören yaşanan bu olaylar sonrasında umut vaat eden bir hakemi kaybettiği için üzüntü duyduğunu belirtti. Bu olayların ve tavırların aynı şekilde tekrarlanması sonrasında daha çok hakem kaybedeceklerini ifade eden Demirören, "Aynı şekilde davranmaya ve yaşamaya devam edersek, daha çok hakem kaybedeceğiz. Bunu görüyor ve daha da üzülüyorum. Ama ben üzülmekle yetinecek bir konumda değilim. Üzüntümün öfkeye dönüşmesine izin verme lüksüm de yok. Benim görevim, Genel Kurul'un bana verdiği yetkileri kullanarak meseleye çözüm önerileri üretmek uygun ve uygulanabilir olanları hayata geçirmektir. Şu an çözümle karşınızdayım! " açıklamasını yaptı.

Biz, "futbola" odaklanırız!

Yıldırım Demirören, "Deniliyor ki, kurullar kirli ilişkiler içinde, hatta şampiyonu belirliyor. Kurulları da biz atadığımız için, buradan hareketle, Federasyon töhmet altında bırakılıyor. Sanılıyor ki, atama yetkisinin verdiği güç bizi bu koltukta tutuyor. Hayır, bizim kullanmadığımız kullanılmasına izin vermediğimiz bu güce ihtiyacımız yok. Biz bu gücü Türk Futbolunun gelişimi doğrultusunda kullanılması için paylaşmaya hazırız. Gelirlerimizi paylaştığımız gibi bu erki de ülke menfaatleri için paylaşırız." dedi.

Yöneticileri dinleyeceğimize genç yeteneklerin hayallerini dinleriz!

TFF Başkanı Demirören yöneticilerin maç sonu yaptığı açıklamalara tepki göstererek, "Yöneticilerin maç sonu yaptığı açıklamaları dinleyeceğimize genç yeteneklerin hayallerini dinlemeye daha fazla vakit ayırırız. Penaltı mıydı değil miydi, top mu ele el mi topa gitti tartışmalarıyla uğraşacağımıza gençlerimiz hangi şampiyonaya gitti hangi şampiyona Türkiye'ye geldi onunla uğraşırız. Yani kulüplerin gelişimine altyapıya, oyuncu yetiştirme misyonumuza, tesisleşmeye, antrenör eğitimlerine Milli takımlara, organizasyonlara, engelli sporuna çocuklarımızın esenlik içinde futbol oynamasına daha da yoğunlaşırız. Hep hayalini kurduğumuz yeni bir futbol kültürünün yeşermesi için canla başla çalışmaya devam ederiz." açıklamasını yaptı.

MHK'yi biz atamayacağız. MHK'yi genel kurul seçecek

TFF bakanı Yıldırım Demirören, "Bugün 24 Şubat 2016. Bu tarihi bir kenara not edin! Bugün uzun süredir ilgili organlarımızla üzerinde çalıştığımız, yeni sistemin kapılarını, işleyiş planını görüşlerinize ve uygulama sürecine açıyoruz. Daha önce bu sistemin ipuçlarını vermiştik, Avrupa Şampiyonası sürecinden hemen sonra da kamuoyuna sunmayı planlıyorduk.

Yönetim Kurulu olarak adalet dağıtan Merkez Hakem Kurulu'nun, Genel Kurul'un özgür iradesiyle ve üyelerin oylarıyla seçilmesinin hakem ataması ve uygulamalarıyla ilgili gereksiz soru işaretlerini ortadan kaldıracağını düşünüyoruz. Yani artık kurulları Federasyon atamayacak. Futbol ailesinin üyeleri seçecek.

Bu seçim olası bir etkileşimi de önlemek için Yönetim Kurulu seçimleriyle aynı yıl yapılmayacak. Dolayısıyla Yönetim Kurullarının hiç bir etkisi olmayacak. Üstelik bu sistem sadece Merkez Hakem Kurulu ile sınırlı kalmayıp Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu ve Tahkim Kurulları için de uygulanmaya müsaittir.

Bunun için Merkez Hakem Kurulu eski üyelerinden, Kulüpler Birliğine kadar futbolun tüm paydaşlarını bir araya getiren, uygulanabilir, özgün ve adil bir çözümün kurgulanması için Ortak Aklı harekete geçirecek bir çalıştay yapacağız. Futbol adamlarının, yöneticilerin, sporcuların, hakemlerin katkılarını alarak, hukukçularımızın görüşlerine başvurarak yönetmeliklere yeniden şekil vereceğiz. Bu sistemin tüm ayrıntılarını netleştirip zaman kaybetmeden önümüzdeki sezon hayata geçirmeyi istiyoruz. Evet, bu kararı şimdi açıklamamızda son dönemde yaşanan tartışmaların payı yok değil ama krizler aynı zamanda değişimi başlatmak için fırsattır." dedi.

"Gelin bu fırsatı ileri götürelim"

Yaşanan bu kriz çözümünün takvimi etkilediği belirten Demirören, "Yani kriz çözümü değil takvimi etkilemiştir. Gelin bu fırsatı daha da ileri götürelim biraz önce bahsettiğim çalıştayda sadece kurullarımızı değil paydaşlarımızı gerektiği gibi yansıtmayan Genel Kurul yapısı ve delege sistemini de gözden geçirip revize edelim. Böylece bütün bu gündelik tartışmalar, güvensizlikler, gerginlikler son bulacak, hakem hataları Kurullarımızın kararları Türk futbolunun temel sorunu gibi görünmekten çıkacaktır." açıklamasında bulundu.

Demirören'den taraftara çağrı

Yıldırım Demirören basaın toplantısının sonunda futbol ailesinin tüm üyelerine, kişi ve kurumlarına çağrıda bulundu. Demirören, "Gelin sorunun parçası olmaktan şikayet etmekten vazgeçelim. Gelin kişisel ve kurumsal tüm kısa süreli çıkarları göz ardı ederek çözümün aktörleri olalım. Gelin futbol kültürünün gelişimi için taraftarlarımızdan istediğimiz hoşgörü ve anlayışa önce biz örnek olalım. Gelin hep birlikte futbolda uzlaşma kültürünü inşaa edelim. Farklı görüş, yaş, cinsiyet, kültür, din, mezhep ve sosyal sınıftan insanı gönülden ve koşulsuz bir araya getiren futbola daha fazla zarar vermeyelim. Tam tersine gelin bu güçlü bağ kurucu unsura sahip çıkalım. Gelin birlikte daha güzel günlere yürüyelim." diyerek basın toplantısını bitirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber