Biden'le Yıldırım ortak basın açıklaması yaptı

Başbakan Binali Yıldırım ile ABD Başkan Yardımcısı Biden'in görüşmeleri yaklaşık 3 saat sürdü. Görüşme sonrası ortak açıklama yaptılar.

Biden'le Yıldırım ortak basın açıklaması yaptı
24 Ağustos 2016 Çarşamba 17:30

Türkiye'ye günübirlik ziyarete gelen ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'ndeki görüşmelerinin ardından ortak basın açıklaması düzenliyor.İlk açıklama Biden'den geldi. Biden 15 Temmuz darbe girişimi için, "Biz olaylar olurken bunun gerçek olup olmadığını veya bir internet oyunu olup olmadığını, ciddi olup olmadığını anlayamadık" şeklinde açıklama yaptı.Biden'in açıklamaları şu şelildeydi;

"Biz Türk halkının müttefiki olarak şunu söylemek istiyorum biz ABD olarak Türkiye'yi tam olarak desteklemektedir. Türkiye halkı ve hükümeti herhangi bir şekilde yardım isterse biz bunu sağlamaya devam edeceğiz. Obama, Türk hükümetine desteğini bildiren ilk başkanlardan biriydi. Biz olaylar olurken, bunun gerçek olup olmadığını anlayamadık. Bu son derece şaşırtıcıydı. Biz şundan dolayı üzgünüz ki ben sizin parlamentodaki yerinizi, Başbakan'ın dairesini ziyaret ettiğimizde, beton parçalarını gördüm, çelik boruları, kırılmış camları, delinmiş tavanları gördüm. Hatta sizin ofisinize kadar yürüdüm çok şükür siz orada değildiniz çünkü harabeye dönmüştü. Bu bombalar Türkiye demorkasisin kalbine düşmüştü. Onlar birkaç metre uzağa düşmüş olsaydı, kim bilir kaç kişi ölmüş olacaktı. Sizin yardımınızda, sizi parlamentoda bulunmakta ısrar etmeniz ve milletvekillerini saldırı devam ederken orada bulunmalarını istemeniz sizin kararlılığınızı gösterir. Bu ihanet neticesinde sadece parlamento binası değil aynı zamanda Türk halkının güvenlik hisleri zedelenmiş oldu.Bütün dünya bunu seyrederken, onlar Cumhurbaşkanının başkente geldiğini ve bu cesareti gösterdiğini gördüler. Cep telefonuyla yapılan kaydı gördük. Cumhurbaşkanının çağrısından sonra Türk halkı sokaklara döküldü."
"Türk halkının cesaretine hayran kaldık. Onlar tankların üzerine çıktılar. Demokrasiye siper oldular. Siz bu bölgede onlara şehit diyorsunuz. Biz onlara büyük kahramanlar ve vatanseverler diyoruz. Ben tekrar sayın Başbakan Türkiye'nin bütün halkına hayatlarını kaybedenlerin ve yaralananların ailelerine ve sevdiklerine başsağlığı dilemek istiyoruz. Sadece onların kahramanlıklarını alkışlamakla kalmıyoruz, demokrasiyle olan bağlılıklarını alkışlıyoruz. Ülkelerinin güçlü, canlı ve demokratik kalması için hayatlarını verdiler. Onların fedakarlıklarını hiçbir zaman unutmayacağız. Türk tarihinde hiçbir zaman unutulmayacaklar.Amerikalılar bu konuda bilgisi vardı veya işbirliği yaptı gibi söylentileri işitiyorum. ABD asla bu hadiseden önceden haberdar olmamıştır. ABD halkı olan bitenden son derece üzgündür ve nefretle karşılamaktadır. Hiçbir şekilde bu hareketi desteklemeyiz. Bu korkakça hareketi hiçbir zaman hoş görmeyiz. Önceden bir bilgimiz yoktu, bu hareketi desteklemedik. Darbe teşebbüsünden önce olduğu gibi Türkiye halkıyla omuz omuzayız. Türkiye halkının ABD'den daha iyi dostu yoktur. Bizden, ABD'den daha iyi arkadaşı yoktur Türk milletinin.Biz her zaman ortak değerlerimiz ve ortak güvenliğimiz için birlikteyiz. Bizim her iki cemiyetimizin temeli olan yasalar vardır. Ben özel olarak Başbakan'a da söylediğim gibi Gülen, Sayın Başbakan, anlıyorum sizin bu yoğun hükümetinizin ve Türk halkının hisler vardır. Biz işbirliği yapıyoruz. Türk yetkililer işbirliği yapyıoruz. Uzmanlarımız şuanda Türk meslektaşlarıyla birlikte çalışyırlar. Delilleri ve belgeleri inceliyorlar. ABD mahkemelerine teslim edilmesi lazım. Anlaşmaya göre bu belgelerin hazırlanması lazımdı bu şekilde Gülen'i teslim edebiliriz. Hiçbir şekilde herhangi bir kişiyi korumak, özellikle müttefikimize zarar veren kişiyi koruma niyetimiz yoktur. ABD yasalarına göre ABD'nin hiçbir başkanının kendi gücünün yetkisinin dışına çıkma yetkisi yoktur. Sadece Amerikan mahkemesi yapabilir. Eğer ABD Başkanı böyle birşey yaparsa görevinden atılması için bir neden olur. Biz bütün delilleri göz önünde bulundurarak Amerikan mahkemesine başvuracağız. Bu her zaman zaman alır. Adalet bu şekilde çalışıyor. Adalet bilerek bu durumu halletmeye çalışıyor. Türk mileltinin kızgın olduğunu anlıyorum ama bundan şüpheniz olmasın ki süreç devam edecek. Türk hükümetiyle işbirliği yapacağız. Hiçbir ülke böyle birşeye tolerans gösteremez.
Son saldırıda düğün hedef alınmıştır, 50 kişiden fazla kişi ölmüştür. Bu insanlığa sığmayan barbarca bir harekettir. Bu sadece sizin topraklarınızda olan bir hareket değildir. Bu PKK veya DAEŞ tarafından yapılan ilk hareket değildir. PKK güneydoğuda çok büyük zarar vermiştir. Amerika bu korkakça hareketleri reddedetmekte ve kuvvetlice kınamaktadır. Amerika sadece 11 Eylül'de değil, bu yıl da birçok saldırının kurbanı olmuştur o yüzden sizi çok iyi anlıyoruz. Terörist saldırılarında ölenlerin ailelerine ve sevdiklerine taziyelerimi iletiyorum. Bütün ülkeye taziyelerimi iletiyorum.
Onların bütün amacı bizim inandığımız her şeyi mahvetmektir. Biz buna asla izin vermeyeceğiz. Türk halkı da Amerikan halkı gibi terör karşısında eğilmeyecektir, kararlılığından dönmeyecektir. Bu yüzden ben burdayım. Biz birlikte duracağız ve bizim demokrasimizi ve seçilmiş hükümetimize zarar verenlere karşı Suriye Irak'ta DAEŞ'e karşı birlikte duracağız. Başbakanla teröristleri yenmekle ilgili süreçle ilgili konuştuk. Darbe girişiminden sonra Türkiye'yi DAEŞ'le savaşmaya devam ettiği için tebrik ettim. DAEŞ'i Suriye'de ve başka yerlerde vurmayı devam edeceğiz.3 milyondan fazla göçmene, savaştan muhalefetten kaçan insanalra kucak açtığınız için teşekkür ediyorum. ABD ve Türkiye olarak Kıbrıs liderleriyle konuşmaya devam edeceğiz. Bölgede enerji güvenliğini sağlama konusunda müzakere ettik. Bizim bağlarımız resmi bağların dışına çıkar. Güçlü temeller üzerine oturmuştur. Bu ilişkinin uzun bir tarihi vardır. Biz kendi hayranlığımızı ifade etmek istiyoruz. Bu sokaklara dökülmenize hayran kaldık. Siz sokaklara döküldünüz ve demokrasinizi geri kazanmaya çalıştınız."


Başbakan Yıldırım ise;

"Başta 15 Temmuz kanlı darbe girişimi olmak üzere bölgesel konularda fikir alışverişinde bulunma fırsatı yakaladık. ABD çok uzun bir tarihi geçmişi var. Zaman zaman yaşanan olaylarla bu köklü ilişkilerin yara alması ve olumsuza dönüşmesini asla müsaade etmememiz gerekiyor. Özellikle 15 Temmuz'da silahlı kuvvetler içerisinde asker elbisesi giymiş terörist grupların gerçekleştirmeye çalıştığı bu darbe girişimi, Cumhurbaşkanımız, hükümetimizin kararlılığı, halkın demorkasiyle sahip çıkmasıyla etkisiz hale getirilmiştir. Bu vesileyle hem demokrasi uğruna hayatını seve seve veren şehitlerimize hem de bölücü terör örgütüyle mücadele ederken hayatını kaybeden bütün şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum.
Bu darbe girişiminin başı olarak bildiğimiz Fetullah Gülen'in aramızdaki anlaşmalar tahtında gerekli işlemlerin yapılıp, ülkemize iadesi sürecini başlatmış bulunuyoruz. Bu konuda gerek hükümetimize gerekse Türk halkına samimi açıklamalarınız, sürecin sağlıklı işlemesi bakımından hayati öneme sahip. Bu konuda teknik heyetin Türkiye'ye gelmesi ve bizim savcılarımızla hakimlerimizle değerlendirmesi, bu işin sizin tarafınızdan ne kadar önemsendiğinizi ortaya koymuştur. Bizim buradaki en büyük beklentimiz bütün bu hukuki süreçlerin zaman kaybetmeden yürümesi ve burada milletimizin beklentisi olan sonucun ortaya çıkmasıdır. Demokrasimize karşı bu hareketin dost ve müttefikimiz olan ABD'nin tabii ki tasvip etmeyeceğini biliyoruz. Sizin ABD hükümeti olarak sayın Başkan Obama ve sizin diğer yetkililerin bu konuda beyanatları bizim için esastır. Bundan sonraki süreçte eğer bu terör başının cezalandırılmak üzere ülkemize iadesi süreci hızlandırılabilirse, buradaki işbirliğmizi artarak devam ederse, Türk milletinin bu konudaki üzüntüsü de çok hızlı bir şekilde müsbete dönecektir.
Terörle mücadele adına birlikte bugüne kadar yaptığımız işbirliğini değerlendirdik. DAEŞ,PKK ve diğer terör örgütleriyle mücadelede kararlılık vurgusu yaptık. Milyonlarla insan Suriye'yi terk etti. Türkiye 3 milyondan fazla insana kucak açtı. Ancak bu sürdürülebilir bir durum değildir. Bölgede başta ABD olmak üzere Türkiye'nin de etkin katılımıyla mutlaka artık daha fazla insanın hayatına kaybetmemesi için bir çözümün gerçekleştirmemiz lazım. Burada bizim iki hassasiyetimiz var. Biri Suriye'nin toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesi. Türkiye güney sınırlarında yeni bir Kürt oluşumunu asla ve asla kabul etmiyor. Bunu ulusal güvenliğmizi için büyük tehdit olarak görüyor. Diğer yandan adil bir yönetim yapılanmasının sağlanmasıdır.Kıbrıs'ta çözüm şansının bu sefer kaçırılmamasını, Kıbrıs Rum YÖnetimi'nin şansı ıskalamamasını öneriyoruz. Türkiye hep çözümü desteklemiştir, bu kez de aynı şekilde çözümü destekleyecektir. Bir anlaşma olsa bile bunun bir referanduma konu olduğunu akılda tutmalıyız.

Sayın Biden, Türkiye-ABD ilişkilerini ne darbe girişimi ne de başka sorunlar asla ve asla bozmamalıdır. Bugünkü ziyaretiniz bir anlamda yanlış anlaşılmaları da ortadan kaldıran ve Amerikan halkının Türk milletiyle ve yönetimiyle dayanışmasını gösteren bir ziyaret olmuştur. Şahsınıza ve heyetinize teşekkür ediyorum."şeklinde konuşarak açıklamalarını sonlandırdı.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber