TUS tercihleri başladı

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) 2016 İlkbahar Dönemi için tercih işlemleri başladı. TUS 2016 İlkbahar Dönemi tercih işlemleri 16 Mayıs tarihinde sona erecek.

TUS tercihleri başladı
10 Mayıs 2016 Salı 12:34

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) 2016 İlkbahar Dönemi için tercih işlemleri başladı. Tercih işlemleri bugün saat 14.00 da başlayıp 16 Mayıs tarihine kadar devam edecek.

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre adaylar tercihlerini, T.C kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak "https://ais.osym.gov.tr/" internet adresinden yapabilirler. Tercih yapacak olan adayların en fazla 30 tercih hakkı bulunuyor. Tercih hakkının hepsi kullanılmak zorunda değil. 

Tercih işlemlerinde yanlış bir program girmemeye dikkate edin. Yanlışlıkla girilen program sistemde tercih edilen program olarak işleme girmektedir.
Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar, tercih süresi içinde internet aracılığıyla gereken güncellemeyi yapabilecek.  

TUS sonucuna göre yerleştirilme işleminin yapılabilmesi için yabancı dil yeterliliği için İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinin birisinden bakanlık tarafından yapılan ya da yaptırılan sınavdan veya ÖSYM’nin düzenlediği  Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’ndan (YDS) yüz üzerinden en az 50 puan almış olmak ya da ÖSYM tarafından bu puana denk kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmak şartı aranıyor. 

Tercihlerle ilgili bilgiler, tablo ve koşullara ulaşmak için tıklayınız.

ÖSYM'nin internet adresinden yaptığı duyuru:

DUYURU
(10 Mayıs 2016)

2016 TUS 
İlkbahar Dönemi:
Tercihlerin Alınması
2016 Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (2016-TUS) İlkbahar Dönemitercih işlemleri, 10-16 Mayıs 2016 tarihleri arasında ÖSYM'nin https://tercih.osym.gov.tr internet adresinden yapılacaktır.
Adaylar tercihlerini, TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak bireysel olarak internet aracılığıyla yapacaklardır.Yanlışlıkla bir program yerine diğer bir programın girilmesi durumunda, girilen program tercih edilen program gibi işlem görür.Adaylar tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet sayfasında yayımlanacak olan tercih kılavuzundan yararlanmaları gerekmektedir. Tercihlerinde değişiklik yapmak isteyen adaylar tercih süresi içinde internet aracılığıyla tercihlerini değiştirebileceklerdir.
Adaylar en fazla 30 tercih yapabileceklerdir. Askeri sağlık personeli olan adaylar ise sadece Tablo 4'ten en fazla 30 tercih yapabileceklerdir. Adaylar kendilerine tanınan tercih haklarının hepsini kullanmak zorunda değildirler. Yerleştirme işlemi yapılırken yeterli puan alınması koşuluyla tercih sırası da önem kazanmaktadır. Bu yüzden tercihler yapılırken eğitim görmek istenen programların en çok istenilenden başlamak üzere sıralanması adayın yararına olacaktır.
TUS sonucuna göre yerleştirilme işleminin yapılabilmesi için yabancı dil yeterliliği aranır. Yabancı dil yeterliliği için İngilizce, Fransızca veya Almanca dillerinin birisinden Bakanlık tarafından yapılan ya da yaptırılan sınavdan veya ÖSYM tarafından yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS)’nda yüz üzerinden en az elli puan almış olmak ya da ÖSYM tarafından bu puana denk kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan bir belgeye sahip olmak şarttır. Yabancı dil sınav sonuçları sınav tarihinden itibaren beş yıl süre ile geçerlidir. Beş yıllık sürenin sona erdiği tarihin hesabında mesleki bilgi sınavına başvuru tarihi dikkate alınır. (Bakanlık tarafından yapılan ya da yaptırılan sınav hakkında bilgi için Sağlık Bakanlığı’na başvurunuz.)
Tercihlerle ilgili genel bilgiler ile ilgili tablo ve koşullara aşağıdaki bağlantıdan erişilebilecektir. Adayların bu bilgileri dikkatle inceleyip tercihlerini yapmaları gerekmektedir.
Adaylara saygıyla duyurulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI


Etiketler; #tus
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber