Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müfettiş Yardımcısı sınavına giriş başvurusu nasıl yapılacak

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müfettiş Yardımcısı sınavına giriş başvurusunun nasıl yapılacağı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açıklandı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müfettiş Yardımcısı sınavına giriş başvurusu nasıl yapılacak
11 Ekim 2015 Pazar 11:12

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müfettiş Yardımcısı sınavına giriş başvurusunun nasıl yapılacağı Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından açıklandı.

17 Ekim tarihinde duyurulan sınavda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığına Genel İdare Hizmetleri sınıfından 8 inci ve 9 uncu dereceli kadrolara atama yapmak üzere yazılı ve sözlü sınavla 10 Gümrük ve Ticaret Müfettiş Yardımcısı alınacağı bildirilmişti.

Giriş sınavının yazılı bölümü 4 oturum şeklinde 28-29 Kasım 2015 tarihlerinde yapılacağı duyurulmuştu. Daha sonrasında yazılı sınavdan başarılı olan adaylar siteden duyurulacak ve sözlü sınava tabi tutulacakları belirtilmişti.

Müfettiş Yardımcılığı sınavının başvuru şartları şu şekilde;

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesindeki genel şartları taşımak.

- En az dört yıllık lisans eğitimi veren hukuk, iktisat, siyasal bilgiler, işletme, iktisadi ve idarî bilimler fakülteleriyle bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul olunan yurtiçi ya da yurt dışındaki öğrenim kurumlarından birini bitirmiş olmak.

- 5-6 Temmuz 2014 ve 4-5 Temmuz 2015 tarihli Kamu Personel Seçme Sınavlarının KPSSP5 veya KPSSP51 puan türlerinin birisinden 80 ve üzeri puan almak kaydıyla, başvuruda bulunanlardan en yüksek puan sıralamasına göre ilk 200 aday arasında bulunmak. Eşit puan almış olmaları nedeniyle son sıradaki aday sayısının birden fazla olması halinde, bu adayların tümü sınava çağrılacaktır.

01.01.2015 tarihi itibariyle otuzbeş yaşını doldurmamış olmak.

-  Sağlık durumu, yurdun her yerinde görev yapmaya ve her türlü iklim ve yolculuk şartlarında seyahat etmeye elverişli olmak ve müfettişlik görevini yapmasına engel olabilecek hastalığı veya özrü bulunmamak.

Müfettiş Yardımcılığı başvurularının 23 Ekim 2015 günü saat 10:00'da başlayıp, 05 Kasım 2015 günü saat 18:00' da sonra ereceği duyuruldu. 

Müfettiş Yardımcılığı giriş sınavı aday bilgi formuna ulaşmak için, 

-TC kimlik no, doğum tarihi, nüfus cüzdanı seri/no bilgilerinizi eksiksiz ve doğru biçimde doldurmanız, 
-2014 ve 2015 Kamu Personeli Seçme Sınavlarının birinden,KPSSP5 veya KPSSP51 puan türlerinin birisinden 80 ve üzeri puan almış olmanız gerekmektedir.Sistem, seçtiğiniz yıla ait KPSSP5 ve KPSSP51 puanlarınızı karşılaştırıp, yüksek olan puan türünüzü alacaktır. 

Başvurunuzun kabul edilebilmesi için, 

- Aday bilgi formunda zorunlu alanları eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurmanız, taranmış bir vesikalık fotoğrafınızı sisteme yüklemeniz gerekmektedir. Fotoğrafınızın boyutu 300KB’ı aşmamalı, ".jpg" ya da ".jpeg" uzantılı olmalıdır.

- Diplomanızı ya da mezuniyet belgenizi iş talep formuna eklemeniz gerekmektedir. Belgeniz 500KB'ı aşmamalı ve ".jpg" ya da ".jpeg" uzantılı olmalıdır. Belgenin 500KB üzerinde olmaması için 75 dpi çözünürlükte taranması önerilir. 

- Mezun olduğunuz fakültenin ilanda belirtilen mezuniyet şartları içerisinde sayılan fakültelerden birisi olması durumunda denklik belgesi yüklemeniz gerekmemektedir. 

- Mezun olduğunuz fakültenin mezuniyet şartları içerisinde sayılan fakültelerden birisi olmaması, ancak YÖK tarafından denk kabul edilen öğrenim kurumlarından birisi olması durumunda, "YÖK tarafından denkliği kabul edilen yurtiçi/yurtdışındaki bir yükseköğretim kurumundan mezunum" alanını işaretleyip, denklik belgenizi iş talep formuna eklemeniz gerekmektedir. Belgeniz 500KB'ı aşmamalı ve ".jpg" ya da ".jpeg" uzantılı olmalıdır. Belgenin 500KB üzerinde olmaması için 75 dpi çözünürlükte taranması önerilir. 

- YÖK tarafından denkliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınav belgesine sahipseniz,taranmış yabancı dil sınav sonuç belgenizi yükleyebilirsiniz. Belgeniz 500KB'ı aşmamalı ve ".jpg" ya da ".jpeg" uzantılı olmalıdır. 

- Aday bilgi formunda, "Hakkınızda bilgi verecek kişilere ilişkin bilgiler" adında bir alan bulunmaktadır. Bu alanda, hakkınızda bilgi verebilecek, "iki öğretim üyesi" ve "akrabalık ilişkisi olmayan iki kişi" alanları bulunmaktadır. 

Başvurunuzu onayladıktan sonra, yeni bir başvuru yapma şansınız bulunmamaktadır. 

- Program Mernis ve ÖSYM ile entegre çalışmaktadır. Kimlik ve adres bilgileriniz Mernis'ten, sınav sonuç bilgileriniz ÖSYM'den alınmaktadır. Mernis'te kayıtlı yerleşim yeri adres bilginiz bulunmadığı durumda, başvuru kayıt formuna yönlendirilemeyeceksiniz. Bu durumda ilgili nüfus müdürlüğünü bilgilendirerek, adres kaydınızı yaptırınız. 

Başvurunuzda sorun yaşamamanız için, 

- Kayıt işleminizi Internet Explorer 8.0 ve üzeri versiyon kullanarak yapınız. 

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber