YKS'de Sıfır Çeken Üniversite Programları 2019

YKS'de Sıfır Çeken Üniversite Programları, YKS'de tercih edilmeyen programlar, öğrenci tarafından tecih edilmeyen ön lisans ve lisans programları,

YKS'de Sıfır Çeken Üniversite Programları 2019
08 Ağustos 2019 Perşembe 16:13

YKS'de sıfır çeken tercih edilmeyen ön lisans ve lisans programları

2019 YKS sonuçlarına göre devlet üniversitelerinde sıfır çeken hiç bir öğrenci tarafından tecih edilmeyen ön lisans ve lisans programları belli oldu.

YKS'de sıfır çeken ön lisans ve lisans programları

2019 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınav YKS sonuçları ÖSYM tarafından beklenenin aksine çok süratli bir şekilde açıklandı.

Sonuçlar açıklandıktan çok kısa bir süre ise Yükseköğretim Kurulu, bu yıla dair yerleştirme sonuçları ile ilgili kapsamlı bir değerlendirmeyi çok çarpıcı bir şekide yine süratle kamuoyuyla paylaştı.

Rapora göre, devlet üniversitelerinde tercih ve doluluk oranı geçtiğimiz yıla 2018 e göre %87 seviyelerinden %93'lere, vakıf üniversitelerinde ise %75'lerden %84'e yükselmiştir. Genel doluluk oranına bakacak olursak %84'den %91'e ulaştığını görüyoruz.

YKS sonuçları sonrasında geçtiğimiz yıla nazaran sıfır çeken programlarda da bir azalma olduğunu görmüş oluyoruz. Buna göre, 2018 yılında devlet üniversitelerinde 54 programı hiçbir öğrenci tercih etmez iken, bu yıl 41 programın bu kötü durumla karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Ön lisans düzeyinde eğitim veren programlarda ise bu yıl sadece 1 program öğrenciler tarafından tercih edilmemiştir.

Bu kapsamda, özellikle lisans düzeyinde sıfır çeken programlar incelendiğinde;

1- Öğrencilerin tercih etmemesi nedeniyle önceki yıllarda çoğu üniversitede kapanan Çevre Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Maden Mühendisliği, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği, Gıda Mühendisliği gibi bölümlere ilave olarak diğer mühendislik programlarına da öğrenci tercihlerinin de bu sene dikkat çeken bir  azalma olduğu , (Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği)

2- 2016 yılı ÖSYS yerleştirmelerinde çok az sayıda öğrenci yerleştiğinden dolayı  iki yıldır kapalı bulunan Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümünün bu yıl hiçbir öğrenci tarafından tercih edilmediği (Halen bölümde 9 Profesör, 4 Doçent ve 5 Doktor Öğretim Üyesi olmak üzere 18 öğretim üyesi bulunmaktadır.)

3- Ardahan, Bayburt, Hakkari gibi yeni yapılan üniversitelerde İşletme, Maliye, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi programlarının öğrencilerin tercih etmediği,

4- Devlet üniversitelerinin Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği ve Jeofizik Mühendisliği bölümlerine ilk üç sırada yerleşen Öğrencilere YÖK tarafından 12 ay boyunca karşılıksız 700 TL burs verilmesine rağmen, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği ile Jeoloji Mühendisliği ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümlerinin hiçbir öğrenci tarafından tercih edilmediği, Görülmüştür.

2019 da sıfır çeken hiç bir öğrenci tarafından tercih edilmeyen önlisans ve lisans programları aşağıdaki tabloda verilmiştir.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber