Taşeron sınavı nasıl olacak? Her kurum kendi mi belirleyecek?

Taşerona kadro için yapılan başvuru tarihleri yakında sona erecek. Başvurularını yapmaya başlayan taşeron işçilerinin şu anda en merak ettiği konu yapılacak sınav. Araştırılan sınav yöntemi hakkında detaylar da belli oluyor. İşte o detaylarla ilgili önemli bilgiler...

Taşeron sınavı nasıl olacak? Her kurum kendi mi belirleyecek?
05 Ocak 2018 Cuma 15:07

Taşerona kadro verilmesinin kararlaştırılmasının ardından işçiler, başvuru yapmaya başladı. 4 Aralık 2017 tarihinde itibaren çalışan işçilerin toplu olarak sürekli işçi statüsüne geçirilmesi işlemleri en geç 2 Nisan'da bitecek. 

11 Ocak Perşembe günü sona erecek olan başvuruların yanı sıra taşeron sınavın nasıl yapılacağı merakla araştırılan konular arasında yerini aldı. Bakanlığın yayımladığı tebliğe göre, taşeron işçilerin sürekli işçi kadrosuna geçirilmesine ilişkin sınav yalnızca yazılı, sözlü veya uygulamalı olabileceği gibi, okuryazarlık durumuna göre yazılı-sözlü ya da sözlü-uygulamalı da yapılabilecek. Uygulanacak sınav yöntemi bakanlıklarda bakan, diğer idarelerde ilgili idarenin en üst yöneticisi tarafından belirlenecek. Sınava katılacakların görev yaptıkları alanlar dikkate alınarak farklı işlerde çalışanlara farklı yöntemde sınav uygulanabilecek.

Çalışanlar sınav yeri, günü ve saatine sadece idarelerin internet sayfasından ulaşacak. 

Gazete Habertürk'ten Ahmet Kıvanç ve Tahsin Akça' nın haberine göre sınav soruları, çalışanların iştigal ettiği konulardan seçilecek. Yazılı sınav, sınav kurulu tarafından 100 üzerinden değerlendirilecek. Yazılı sınavda başarılı sayılmak için en az 50 puan almak gerekecek. Sözlü ve uygulamalı sınavlarda adaylar "başarılı" ya da "başarısız" olarak belirlenecek. Aynı anda hem yazılı hem sözlü sınav yapılması durumunda, yazılıdan 50 puan alınmasının yanı sıra sözlüden de "başarılı" olunması gerekecek. Sınavda başarılı veya başarısız olanlar, kurumun internet sitesinden duyurulacak.

Taşeron sınavında hangi sorular çıkacak?

Sınavlarda sorulacak sorular, çalışanların iştigal ettikleri görevlerle ilgili konularda, yürütmekle yükümlü oldukları vazifelerdeki yetkinliklerini ölçmeye yönelik ve eğitim düzeylerine uygun olarak sınav kurulu tarafından hazırlanacak.

Sınavlarda başarılı olamayanlar, ilan tarihinden itibaren 4 gün içinde kuruma itiraz edecekler. İtirazlar, sınavı gerçekleştiren kurul tarafından değerlendirilecek.

Taşeron Takvimi

2-12 OCAK

Başvurular alınacak

12 OCAK-20 ŞUBAT

Tespit komisyonu incelemesi yapılacak ve hak sahipleri ilan edilecek

21-23 ŞUBAT

tirazlar alınacak

24 ŞUBAT-2 MART

İtirazlar incelenerek kesin liste hazırlanacak

3-22 MART

Sınavlar gerçekleştirilecek

23-26 MART

Sınav kuruluna itiraz edilebilecek

27-31 MART

İtirazlar incelenerek son liste hazırlanacak

2 NİSAN

Kadroya geçişler tamamlanacak

Kimler kadroya alınacak?

Hangi taşeron işçilerin kadroya alınacağında "yüzde 70" kriteri önemli olacak. İşçinin kadroya alınabilmesi için "personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesi" uyarınca çalıştırılması gerekiyor. Bir sözleşmenin "personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alım sözleşmesi" kabul edilebilmesi için aranacak kriterler, çalıştırılacak personel sayısının ihale dokümanında belirlenmiş olması, personelin çalışma saatlerinin tamamının idare için kullanılması, ihale sözleşmesi yaklaşık maliyetinin en az yüzde 70'lik kısmının asgari işçilik maliyeti ile varsa ayni yemek ve yol giderlerinden oluşması, yıl boyunca devam eden ve süreklilik arz eden işlere ilişkin hizmet alımı olmasıdır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber