Bursluluk sınavı başvurusu nasıl yapılır 2021: İOKBS bursluluk başvurusu nasıl yapılır, şartlar neler?

Bursluluk sınavı başvuruları 8 Şubat tarihinde başladı. 25 Nisan tarihinde yapılacak sınavın başvuruları ile ilgili detaylar ise öğrenciler tarafından merak ediliyor. İOKBS Bursluluk sınavına 5, 6, 7, 8, hazırlık Sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıflar katılım sağlayabilecek. Peki bursluluk sınavı başvurusu nasıl yapılır 2021? İşte e-okul giriş ekranı...

Bursluluk sınavı başvurusu nasıl yapılır 2021: İOKBS bursluluk başvurusu nasıl yapılır, şartlar neler?
27 Şubat 2021 Cumartesi 13:45

Bursluluk sınavı başvuru kılavuzu yayımlandı. Kılavuzda başvurular ile ilgili detaylar yer alıyor. İOKBS başvuruları 26 Şubat tarihine kadar yapılacak. Başvurularının başlamasıyla birlikte başvuru yapma ekranı araştırılmaya başlandı. Peki 2021 bursluluk sınavı başvurusu nasıl yapılır?

BURSLULUK SINAVI BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK (İOKBS)?

Bursluluk sınavı başvuruları 8 Şubat tarihinde başladı ve 26 Şubat tarihinde sona erecek. Başvurular; "http://www.meb.gov.tr" ya da "https://e-okul.meb.gov.tr" internet adreslerinden yapılacak.

E-OKUL GİRİŞ EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ!

Başvuru şartlarını taşıyan öğrencilerin müracaatı, okul müdürlüğünce sistem üzerinden onaylanacak.Sınav giriş yeri ilanı, sınav tarihinden en az 7 gün önce, sonuçlar ise 18 Haziran'da "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek.

BURSLULUK SINAVI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

a. Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b. Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul şartlarını taşımak,

c. Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci, 6’ncı, 7’nci ve 8’inci sınıfları ile ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu, 10’uncu ve 11’inci sınıflarında öğrenci olmak,ç. İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı/ cezası almamış olmak,

d. Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından fert başına düşen net miktarın, içinde bulunulan mali yılın Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu’nda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en azının 4 (dört) katını geçmemesi kaydıyla maddi imkânlardan yoksun bulunmak. Ailenin 2020 senesi yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplammiktarın 2021 Mali Yılı için tespit edilen 16.080,00 (onaltıbinseksen) TL’yi geçmemesi gerekir. Aile gelirinin tespitinde ailenin 2020 yılında elde ettiği tüm gelirleri esas alınacaktır.Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrenciler hariç, ailenin fert başına düşen geliri bu rakamı geçen öğrencilerin İOKBS başvuruları, kontenjan durumlarına bakılmaksızın kabul edilmeyecektir.Maddi imkânlardan yoksun olma durumu:Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılılık, Bursluluk, Sosyal Yardımlar veOkul Pansiyonları Yönetmeliği’nde yer alan “EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname” de öngörülen ve bu beyana esas olan gelirin tespitinde;EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddi Durumunu Gösteren Beyanname ile beyana esas olan velinin ve eşi çalışıyor ise aynı zamanda eşinin, bütün yıllık gelir durumunu gösteren vergi dairesi,muhasebe birimi veya ilgili kişi, kurum ve kuruluşlardan alınacak 2020 yılına ait 12 aylık toplamgelirlerini (çalıştığı ve çalışmadığı aylar ile birlikte) gösteren belge,Velinin ve eşinin bakmakla yükümlü olduğu anne ve babası ile ilgili tedavi yardımı beyannamesi, varsa bakmakla yükümlü olduğu diğer şahıslarla ilgili mahkeme kararı örneği,Velinin ve varsa eşinin bakmakla yükümlü olduğu aile üyelerinin T.C. kimlik numaraları ile doğum tarihlerinin yazılı beyanı esastır.“Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrenciler”den durumlarını belgelendirmeleri kaydıyla“EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddi Durumunu Gösteren Beyanname” istenmez.


Kaynak: Kamu Saati Özel
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber