2018 PYBS İOKBS sonuçları ne zaman açıklanacak? Sınav itirazı nasıl ve ne zaman yapılır?

MEB gerçekleştirilen 2018 PYBS bursluluk sınavı bugün yaptı. Şimdi adaylar İOKBS bursluluk sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. Peki MEB sınav sonuçlarını ne zaman açıklayacak? Sınav itirazı nasıl yapılacak? Burslar ne zaman verilecek? PYBS sınav takvimi detayları Kamu Saati adresimizde.

2018 PYBS İOKBS sonuçları ne zaman açıklanacak? Sınav itirazı nasıl ve ne zaman yapılır?
03 Haziran 2018 Pazar 10:30

2018 PYBS İOKBS Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 3 Haziran pazar günü gerçekleştirildi. İlköğretim ve Öğretim Bursluluk Sınavında on binlerce öğrenci burs alabilmek için sorulara cevap verdi. 2018 Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı (PYBS) sonuçları ne zaman açıklanacak? Detayları ile cevaplar haberimizde...

Sınavsa öğrencileri 100 soru soruldu. Toplamda 120 dakikanın verildiği PYBS sonrasında öğrenciler sosyal medya üzerinden soruları ve cevapları tartışmaya başladı. Öğrencilerin yanısıra velilerde paylaşımlarda bulundu. Sınavı biten öğrencilerin en merak ettiği soru ise 2018 PYBS sonuçlarının hangi tarihte açıklanacağı oldu. 

İOKBS Kılavuzunda sınavın açıklanma tarihi ve sınava itiraz ile ilgili bilgileri sınav öncesinde kamuoyu ile paylaşmıştı. 

2018 PYBS Sonuçları ne zaman açıklanacak?

5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11 inci sınıfların İOKBS sonuçları 18 Temmuz 2018 tarihinde açılanacak. Bu tarihten itibaren Bakanlığın  http://www.meb.gov.tr ve http://odsgm.meb.gov.tr internet adreslerinde sonuçlar bulunacak.

Okul müdürlükleri öğrenci velisinin istemesi hâlinde “Sınav Sonuç Belgesi” ni elektronik ortamdan alıp, onayladıktan sonra mühürleyerek öğrenci velisi ya da öğrenciye imza karşılığı verecektir. 
 
Burslar Ne Zaman Verilecek?
 
Bursluluğu hakkını kazanan öğrencilerin bursluluk işlemleri okul müdürlüğü tarafından ilgili burs döneminde e-Burs Modülü üzerinden gerçekleştirilecektir.  

2018 PYBS bursunun kazananları bursları 3 ayda alacaklar. Senede 4 sefer yatırılan PYBS bursu ilk olarak genellikle Eylül-Ekim aylarında yatırılır. Sonrasında öğrenciye yapılacak ödemeler Ekim, Ocak, Nisan ve Temmuz aylarında gerçekleştirilir. PYBS bursu sınavda alınan puanlara göre belirlenir.

Sınava itiraz nasıl yapılacak?

- Sorulara, cevap anahtarlarına ve sonuçlara yapılacak itirazlar, soruların, cevap anahtarlarının Bakanlıkça yayımlanmasından itibaren en geç 5 (beş) takvim günü içerisinde ÖDSGM resmî internet sayfasında yayımlanan sınav itiraz bölümünden elektronik olarak veya yazılı olarak ÖDSGM’ye yapılabilecektir.

- Elektronik ortamda yapılan itirazların incelenebilmesi için T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığıyla 20 TL (KDV dâhil) yatırılması gerekmektedir.

- 6/1/1982 tarihli ve 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 20/B maddesi uyarınca, sorulara ve cevap anahtarına yapılacak itirazlar, soruların ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanmasından itibaren başlayan 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmamaktadır.

- 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu’nun 20/B maddesi uyarınca, sonuçlara yapılacak itirazlar, sonuçların http://www.meb.gov.tr internet adresinden yayımlanmasından itibaren başlayan 10 (on) günlük dava açma süresini durdurmamaktadır.

- Faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

- İtirazların incelenmesi için öğrenci velisi tarafından MEB Döner Sermaye İşletmesi’nin T.C. Ziraat Bankası Başkent/ANKARA Şubesi, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez Şubesi ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat /ANKARA şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilât Programı” hesabına 20 TL (yirmi TL KDV dâhil) yatırılması gerekmektedir. Ücret yatırıp itiraz başvurusu ile birlikte banka dekontu/ATM işlem fişi göndermeyen adayların başvuruları dikkate alınmayacak ve cevaplanmayacaktır.

- İtirazların cevaplanmasındaki süre için ÖDSGM’ye gelen evrak kayıt tarihi dikkate alınacaktır.

- Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile öğrencinin T.C. kimlik numarası belirtilmeyen, banka dekontu/ATM işlem fişi eklenmemiş, imza ve adresleri olmayan dilekçeler dikkate alınmayacaktır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber