Yeni asgari ücret için işverene sosyal güvenlik prim desteği açıklandı

Asgari ücretin 1300 TL'ye çıkarılmasıyla birlikte işverenin mağdur olmaması adına işverene sosyal güvenlik destek primi uygulanacak. Peki yeni asgari ücret için işverene uygulanacak sosyal güvenlik destek priminin şartları neler ? Kamu Yönetimi Uzmanı Mustafa İtişken yazdı.

Yeni asgari ücret için işverene sosyal güvenlik prim desteği açıklandı
02 Şubat 2016 Salı 00:57

 Mustafa İTİŞKEN, SGK./SPGM. İşverenler Dai. Bş.lığı Şube Müdürü, Bilirkişi, Kamu Yönetimi Uzmanı. (28/1/2016)

 

      1.1.2016 tarihi itibariyle 1300.- TL. net olarak açıklanan yeni asgari ücretin işvereni mağdur etmemesi ve istihdamı daraltıcı etki yapmaması için Devlet,  işveren maliyetleri içinde  önemli bir kalem tutan sosyal güvenlik priminin bir kısmını üstlendi.

İşveren maliyet unsurlarından sosyal güvenlik priminin bir kısmının Hazine tarafından üstlenilmesine ilişkin 6661 sayılı Kanun  27/1/2016 tarihli 29606 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Sosyal güvenlik primlerinin bir kısmının üstlenmesine ilişkin hususlar 6661 sayılı Kanunun 17 nci maddesi ile  5510 sayılı Kanuna “Ek Madde 68” eklenerek düzenlendi.

 

Yapılan düzenleme ile 5510 sayılı  Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında haklarında uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalıları çalıştıran işverenlerce;

a) 2015 yılının aynı ayına ilişkin Kuruma verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde prime esas günlük kazancı 85 TL ve altında bildirilen sigortalıların toplam prim ödeme gün sayısını geçmemek üzere, 2016 yılında cari aya ilişkin verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının,

b) 2016 yılı içinde ilk defa bu Kanun kapsamına alınan işyerlerinden bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısının,

2016 yılı Ocak ila Aralık ayları/dönemleri için günlük 3,33 TL ile çarpımı sonucu bulunacak tutarın, bu işverenlerin Kuruma ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edileceği, bu tutarın ilgililer yerine  Hazinece karşılanacağı öngörülmektedir. 

Söz konusu Kanun ile uygulamaya konulan destek hükümlerinden;

Mevcut bir işletmenin kapatılarak değişik bir ad, unvan ya da bir iş birimi olarak açılması veya yönetim ve kontrolü elinde bulunduracak şekilde doğrudan veya dolaylı ortaklık ilişkisi bulunan şirketler arasında istihdamın kaydırılması,

Şahıs işletmelerinde işletme sahipliğinin değiştirilmesigibi Hazine katkısından yararlanmak amacıyla muvazaalı işlem tesis ettiği anlaşılan,

Sigortalıların prime esas kazançlarını 2016 yılı için eksik bildirdiği tespit edilen,

Kapsama dahil kişilerin yararlanmaları mümkün bulunmamakta olup, bu şekilde destekten yararlananlardan Hazinece karşılanan tutar, gecikme cezası ve gecikme zammıyla birlikte geri alınmaktadır.

Ayrıca, işverenlerin; çalıştırdıkları sigortalılarla ilgili 2016 yılına ilişkin olarak:

Aylık prim ve hizmet belgelerini yasal süresi içerisinde vermediği,

Sigorta primlerini yasal süresinde ödemediği,

Denetim ve kontrolle görevli memurlarca yapılan soruşturma ve incelemelerde çalıştırdığı kişileri sigortalı olarak bildirmediği,

Bildirilen sigortalının fiilen çalışmadığı durumlarının tespit edilmesi,

Kuruma prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borcu bulunması hâllerinde de maddede belirtilen destek hükümlerinden yararlanmaları mümkün değildir.

Bununla birlikte;

Kuruma olan prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı borçlarını 21/7/1953 tarihli ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 48 inci maddesine göre tecil ve taksitlendiren işverenlerin, bu tecil ve taksitlendirme devam ettiği sürece destekten yararlanmalarında bir sakınca bulunmamaktadır.

Maddede belirtilen desteğin uygulanmasında, bir önceki yılın aynı ayına ilişkin olarak aylık prim ve hizmet belgesinin verilmemiş olması hâlinde; bildirimi yapılan (izleyen) ilk aya ilişkin aylık prim ve hizmet belgesindeki bildirimler esas alınmaktadır.

2015 yılından önce Kanun kapsamına alınmış ancak, 2015 yılında sigortalı çalıştırmamış işyerleri; ilk defa 2016 yılında işe başlayanlar gibi destekten yararlandırılmaktadır. (Yukarıda (b) bendinde belirtildiği şekilde)

Destekten yararlanmaları söz konusu olanların aynı zamanda Sigortalı ve işveren hisselerine ait sigorta primlerinin Devlet tarafından karşılanıyor olması  ve işverenin ödeyeceği sigorta priminin Hazinece karşılanacak tutardan az olması hâlinde; sadece sigorta prim borcu kadar mahsup işlemi yapılacaktır.

4/6/1985 tarihli ve 3213 sayılı Maden Kanununun ek 9 uncu maddesi uyarınca ücretleri asgari ücretin iki katından az olamayacağı hükme bağlanan “Linyit” ve “Taşkömürü” çıkarılan işyerlerinde yer altında çalışan sigortalılar için, 85 TL günlük kazanç iki kat olarak ve 2015 yılının aynı ayına ilişkin Kuruma verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde bildirilen prim ödeme gün sayısının yüzde 50’sini geçmemek üzere, 2016 yılında cari aya ilişkin verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde bildirilen sigortalılara ilişkin toplam prim ödeme gün sayısı dikkate alınacaktır.

6661 sayılı kanunla uygulamaya konulan, hükümlerin, 5018 sayılı Kanuna ekli (I) sayılı cetvelde sayılan kamu idarelerine ait kadro ve pozisyonlarda 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında çalışan sigortalılar için uygulanılması mümkün değildir.

4734 sayılı Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (a), (b), (c) ve (d) bentlerinde sayılan idareler tarafından ilgili mevzuatı uyarınca yapılan ve sözleşmesinde fiyat farkı ödeneceği öngörülen hizmet alımlarında, ihale dokümanında personel sayısının belirlendiği ve haftalık çalışma saatinin tamamının idarede kullanılmasının öngörüldüğü işçilikler için Hazine tarafından karşılanacak tutarlar bu idarelerce işverenlerin hak edişinden kesilir.

Kanun kapsamına giren ve hükümlerinden yararlanmak isteyenlerin Sosyal Güvenlik Kurumunun ünitelerine başvurmaları gerekmektedir.

(28/1/2016)

Mustafa İTİŞKEN, SGK./SPGM. İşverenler Dai. Bş.lığı Şube Müdürü, Bilirkişi, Kamu Yönetimi Uzmanı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber