ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK KÖLELİK Mİ?

Eğitim Bir Sen İstanbul 3 Nolu Şube Başkanı Erol Ermiş, "Ücretli Öğretmenlik Kölelik Mi?" diyerek Ücretli Öğretmenlere Sahip Çıktı

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK KÖLELİK Mİ?
22 Aralık 2015 Salı 00:32

 ÜCRETÖĞRETMENLİK KÖLELİK Mİ?

Öğretmen açığını bir türlü kapatamayan Türkiye'de, zamanla ücretli öğretmenlik sınıfı oluştu. Bu meslektaşlarımız kadrolu öğretmenlerle aynı işi yaparlar ancak kadrolu öğretmenin yararlandığı hiçbir haktan yararlanamazlar. Öğretim yılı başında göreve başlarlar ama yıl sonuna kadar da iş garantileri yoktur. Kadrolu öğretmen gelir gelmez görevlerine son verilir. Hasta olsalar, izne ihtiyaçları olsa aldıkları ücret kesilir.
Ücretli öğretmenler haftada otuz saate kadar derse girebilirler. Hepsi de otuz saat derse girecek kadar şanslı değildir. Aynı şekilde kadrolu öğretmen de, meslek dersleri öğretmenleri hariç, 30 saate kadar derse girerler. Ücretli öğretmene reva görülen ücret, 1000 TL civarındadır. Normalde hu öğretmenlere nöbet görevi verilemez ama kadrolu öğretmenin az olduğu okullarda yöneticilerin hatırını kıramaz, nöbet de tutarlar.
Sigorta primlerinde yaşanan tam bir dramdır. İşçi kabul edilirler, primleri SGK'ya yatar. Ful derse girmenin karşılığı ayda 16 gün sigortadır. Çoğu sigortasını tam yatırmak adına aldığı üç kuruşu da götürür devlete verir. Adalet bu anlatılanların neresinde? Kadrolu öğretmenin 1/4 maliyetine öğretmen istihdam etmek şark kurnazlığı değil de nedir? Yapılan iş, devlet ciddiyetiyle bağdaşıyor mu?
Taşerona kadro vaadiyle doğru bir adım atan devlet, taşerondan daha beter koşullarda çalışan ücretli öğretmenlik meselesine el atmalıdır. Aslolan tabiki kadrolu öğretmenliktir. Ücretli öğretmenliğin sözleşmeli öğretmenlik gibi bir statü kazanması savunulamaz. Ancak bir kişiye, hele de öğretmene, iş adı altında kölelik reva görülemez.
Devleti yönetenleri empati kurmaya davet ediyoruz. Tartışmaya açık bir öneri getiriyorum: Haftada 21 saat derse giren ücretli öğretmenin sigortası tam yatırılsın. Ocak 2016'dan itibaren 21 saat derse giren öğretmene hiç değilse vaat edilen asgarî ücret kadar maaş verilsin. 21 saatin üzerine de ek ders ücreti ödensin.

Erol Ermiş Eğitim-Bir-Sen İstanbul 3 No'lu Şube Başkanı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hasan kır - 7 yıl önce
Nihayet bizi de duyan bir vicdan çıktı teşekkürler Erol başkanım
Avatar
BABA - 7 yıl önce
Emek kutsaldır. Hak eden hak ettiğini almalı
Avatar
feride doğusan - 7 yıl önce
eğitim birsenin sitesine yazmak istedim, yer yok. telefonla olmadı. rehberlik öğretmenlerine derse girmedikleri için uzman öğretmenlik ücret farkı uygulanmamaktadır. yüksek lisansın bir değeri olmalı. bunun için de sendikanız çalışsa iyi olur. Programdaki etkinlikler için sınıflara giriliyor. Ben yapıyorum. olmasa bile eğitimin farkı olmalı. özendirici olması bakımından, değer verilmeli
Avatar
Selim - 7 yıl önce
Aradaki fark hiç olmasa biraz kapatılmalı.