Memur-Sen'den "15 Temmuz'un Nöbetçisi, 16 Nisan'ın Evet'çisiyiz" programı

Memur-Sen'den Adana'da "15 Temmuz'un Nöbetçisi, 16 Nisan'ın Evet'çisiyiz" programı düzenlendi. Programa Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Büro-Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, vebirçok kesimden katılımcı yerini aldı.

Memur-Sen'den "15 Temmuz'un Nöbetçisi, 16 Nisan'ın Evet'çisiyiz" programı
23 Şubat 2017 Perşembe 19:40

Memur-Sen Adana teşkilatı tarafından organize edilen "15 Temmuz'un Nöbetçisi, 16 Nisan'ın Evet'çisiyiz" adlı program 22 Şubat Çarşamba günü Yüreğir Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Programa Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Büro-Memur-Sen Genel Başkanı Vecdi Yanbaz, Ak Parti İl Başkanı Fikret Yeni, Hüda-Par İl Başkanı Veysel Yavuz, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları ve yöneticileri, Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Sendika Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, Memur-Sen'e bağlı komisyon başkanları, İlçe Başkanları ve yönetim kurulu üyeleri, STK yöneticileri ile sendika üyelerinin ve çok sayıda basın mensuplarının katılımıyla gerçekleşen programda katılımın yüksek olması nedeniyle izdiham yaşandı.

Yalçın: Milletimizden "Evet" Bekliyoruz

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Memur-Sen olarak; ülkemizin siyasi geçmişte yaşadığı siyasi krizlerin büyük bölümünün darbe anayasalarından kaynaklandığını biliyoruz. Hükümet sisteminde değişikliği doğru bir adım olarak görüyoruz. Çok başlı yürütme erkinden vazgeçilmesini, Cumhurbaşkanlığı sistemiyle tek başlı yürütme modelinin benimsenmesini destekliyoruz.Bu anlamda, 16 Nisan da gerçekleştirilecek Anayasa değişikliğine de Evet diyor, Tercih Evet çağrısıyla milletimizden de Evet bekliyoruz" diye konuştu.

Güvence İçermeyen, İstihdam Türlerinden Kurtulmalıyız

"Yürütmede çok başlılık siyasi krizlere, karar alma süreçlerinde gecikmelere neden olurken, istihdam türü yönüyle Kamu Personel Sisteminde çok çeşitlilikte, iş barışının bozulmasına, enerji kaybına, hak ihlallerine ve motivasyon kaybına sebep oluyor" diyen Yalçın, "Bu yüzden Memur-Sen olarak; 4/C kapsamındaki geçici personelin, 4/B sözleşmeli personelin, farklı kurumlarda geçici istihdam edilerek hizmet sunanların, memur işi yapan kamu işçilerinin kadroya geçirilmesi; kamuda ya 4/A ya da 4/D kadrosunda çalışma olması teklifinde ısrarcıyız. Güvence içermeyen, güvence noktasında esneklik içeren istihdam türlerinden kurtulma teklifimize bürokrasinin de Evet demesini bekliyoruz" şeklinde konuştu.
 
İş Güvencesini Hedef Aldırtmayız


Yalçın sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Biz, kamu personel sisteminde güvencesiz istihdama son verilmesini teklif ederken, bunun mücadelesini verirken; siyaset ve bürokrasiden ilgilisi, ilgisiz bir çok özneden aksi yönde beyanlar ve açıklamalar yapılıyor. İş güvencesini yok etmeye, hiç etmeye dair çalışmalardan, hedeflerden söz ediliyor. Biz milletle beraber Türkiye’nin içe dair sorunlarını, Siyasi alanla ilgili tasarım bozukluklarını gidermenin hesabını yaparken, iş güvencesini yok etmenin hesabını yapanların beyanları bizi üzüyor ve geriyor. Vesayet noktasında sivil siyasetin güvence altına alınmasına odaklanan Türkiye fotoğrafı ile kamu personel sisteminde İş güvencesini hedef alan tutumlar, beyanlar birbirine yakışmıyor. Siyasette vesayete karşı güvence sistemleri ve zeminleri oluştururken, kamu personel sisteminde keyfiyete karşı güvencenin, iş güvencesinin kaldırılması yönünde sarf edilen cümleler basiret ve isabet yönü olmayan cümlelerdir. Siyasette, sivil demokratik yönetimde vesayete ne kadar karşıysak, vesayetin ifşası ve imhası için ne kadar kararlıysak iş güvencesi üzerinden kamu personel sisteminde, kamu görevlileri üzerinde, emeğimiz ve ekmeğimiz üzerinde vesayet oluşturulmasına da en az o kadar karşıyız. İş güvencesini korumakta, kapsamını genişletmekte o kadar kararlıyız. Memur-Sen olarak, dün olduğu gibi bugün de yarın da iş güvencesine yönelik olumsuz her beyana, her düşünceye, her hazırlığa ya da dayatmaya karşı çıkarız.
Emeğimizi ve ekmeğimizi hedef alacak her yaklaşıma karşı direnç geliştiririz. Hükümet Sistemi değişsin sonrasında kamuda da iş güvencesini değiştiririz şeklinde bir yaklaşımla hareket etmeyi düşünenler varsa, şimdiden hayallerini ve hedeflerini değiştirsinler. Demokrasinin, milli iradenin, sivil siyasetin güçlenmesine, vesayetin ve krizlerin yok edilmesine nasıl Evet diyorsak, İş güvencesinin ortadan kaldırılmasına, sınırlarının daraltılmasına, esnetilmesine, değersizleştirilmesine yönelik en ufak adıma da, söze de, girişime de kesinlikle hayır diyoruz. İçinde bulunduğumuz dönemde, İş güvencesi üzerinden cümle kuranlara tavsiyemiz, gerçekleşmesine izin vermeyeceğimiz bu işlere zaman ayırmak yerine Ağustos ayında gerçekleştireceğimiz toplu sözleşme görüşmelerinde Evet diyeceğimiz teklifleri hazırlamaya yoğunlaşsınlar" diyerek sözlerini tamamladı.

Sezer: Memur-Sen Her Zaman Dik Durmuştur, Duracaktır

Programın Açılış konuşmasını yapan Memur-Sen İl Başkanı Mehmet Sezer, 1 Kasım seçimleri öncesi, 27 Ekim 2015 tarihinde Anemon otelde yapmış olduğumuz Memur-Sen 1 Milyon üye toplantımıza katılan Avrupa Birliği Bakanımız Sayın Ömer ÇELİK'in belirttiği gibi "Eğer 1960'lı yıllarda Memur-Sen olsaydı Adnan Menderes asılmazdı" demişti. İşte tamda 15 Temmuz gecesi darbe girişiminin hemen ardından Genel Başkanımız Ali YALÇIN 'ın liderliğinde MEMUR-SEN ailesi olarak ülkemize operasyon çekmek isteyenlere karşı tereddüt etmeden 1 Milyon üyesini büyük bir cesaret ve ferasetle sokağa dökmüş, Millet iradesinin yanında darbenin ve darbecilerin karşısındayız demiştir. “O gün teşkilatımız büyük bir özveri ile bu millete ne kadar bağlı olduğunu bir kez daha gösterdi. Memur-Sen her zaman dik duruşun sembolü olmuştur. 15 Temmuz’da dik durmuştur, durmaya da devam edecektir” dedi.

Memur-Sen il temsilcisi sayın Mehmet Sezer konuşmalarına şöyle devam etti;
"Ülkemizin her yerinde olduğu gibi, Adana'mızda İstasyon meydanında Memur-Sen 'imizin 25.000 (Yirmibeşbin) üyesi ile 27 gün devam eden "DARBEYE HAYIR DEMOKRASİYE EVET" mitinglerinde Memur-Sen'liler aileleri, akrabaları ve komşularıyla birlikte tarihe not düşülecek destansı mücadelenin öncüleri olmuşlardır" dedi. 

Türkiye geneli sendika mutabakatlarının her yıl 15 Mayıs'ta yapıldığını vurgulayan sezer; "bu sene de hedeflenen Memur-Sen üye kampanyasının 1 Milyon 111.111 üye olduğunu ve bu kampanyanın fitilinin Muğla'dan ateşlenmesinin çok önemli ve anlamlı" olduğunu  belirtti.
    
Sezer, programın sonunda Genel Başkan Ali Yalçın’a TRT ekranlarından, canlı yayında Memur-Sen teşkilatlarını, ailelerini, akrabalarını ve komşularını ile sokağa çıkıp, direnmeye çağırdığı anın fotoğrafını hediye etti.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber