Latif Selvi: Verimli ve nitelikli bir yükseköğretim geleceğimiz için olmazsa olmazdır

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, üniversite personelinin sorunlarının ele alındığı, çözüme ilişkin istişarelerin yapıldığı ziyaretlerde önemli açıklamalarda bulundu.

Latif Selvi: Verimli ve nitelikli bir yükseköğretim geleceğimiz için olmazsa olmazdır
26 Eylül 2018 Çarşamba 20:30

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, Anadolu Üniversitesi , Eskişehir Teknik Üniversitesi, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nin rektörlerine ziyarette bulundu. Bu ziyaretlerde önemli açıklamalarda bulunan Selvi, üniversitelerin bilimin, özgürlüğün merkezi olması ve halkın değerleriyle örtüşmesinin yanı sıra sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarıyla da verimli çalışan bir kurum niteliği taşıması gerektiğini söyledi.

Daha nitelikli bir yükseköğretim için üzerlerine düşeni yapmaya çalıştıklarını ifade eden Selvi, “Sendika olarak, nitelikli bir eğitim, iyi ve başarılı gençlerin yetişmesi için elimizi taşın altına koyuyor; bu konuda araştırmalar yapıyor, raporlar hazırlayarak kamuoyuyla paylaşıyor, sorunları tespit ederek çözüm önerilerimizi yetkililere iletiyoruz. Etkin, verimli ve kaliteli bir yükseköğretim geleceğimiz için olmazsa olmazdır. İnanıyorum ki, Millî Eğitim Bakanlığı’nın, YÖK’ün, üniversitelerin, sendikaların ve sivil toplum kuruluşlarının el ele vermesiyle; paydaşların görüş, öneri ve katkılarıyla şekillenen bir eğitimle önemli mesafeler alır, kayda değer başarılara imza atar, kök sorunlarımızı büyük oranda çözeriz” dedi.

İyi ve başarılı gençlerin yetişmesinde üniversitelere büyük görevler düştüğünü kaydeden Selvi, “Dik duran, hem inancını, medeniyet değerlerini hem de evrensel hukuku ve demokrasiyi içselleştiren bir gençlik yetiştirmeliyiz. Bu konuda herkes üzerine düşeni yapmalıdır” şeklinde konuştu.

Üniversitelerde sendikal örgütlenmenin önemine dikkat çeken Selvi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üniversitelerde örgütlenme oranı arttıkça sorunlar azalıyor, azalacaktır. Güçlü bir örgütlenmeyle üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir sorun yoktur. 26 yıllık bir sendikal birikimimiz var. Şimdiye kadar birçok sorunun çözümünü sağladık. Sendika olarak, sorunları çözme çabamız, haksızlıkları giderme mücadelemiz kararlılıkla sürecek.”

Üniversite personelinin sorunlarına da değinen Selvi, geliştirme ödeneğinde akademik ve idari personel ayırımının yapılmaması, uzmanlara ve idari kadrolarda çalışanlara da geliştirme ödeneği verilmesi, geliştirme ödeneğinin ödenmesindeki 15 yıllık süre sınırlamasının kaldırılması, geliştirme ödeneği uygulamasına ihtiyaç duyulan her üniversite bazında devam edilmesi gerektiğini vurguladı.

Sorunların varlığının, başarının önündeki en büyük engellerden biri olduğunu ifade eden Selvi, “Akademik personelin daha fazla bilimsel çalışma yapabilmesi için ücretlerinde iyileştirme yapılmalı, girmek zorunda oldukları ders yükü ve ders saati azaltılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Sorunları sıralamakla yetinmediklerini, çözüm odaklı bir anlayışla sendikacılık yaptıklarını dile getiren Selvi, “Akademik ve idari personelin, öğretmenin, şefin, memurun, hizmetlinin; bütün eğitim çalışanlarının sorunu bizim sorunumuzdur. Araştırmalarımızla, raporlarımızla eğitimin aksayan yönlerine dikkat çekiyor, sorunları ortaya koyuyor, çözüm önerilerimizi yetkililere iletiyoruz. Son olarak Yükseköğretime Bakış 2018: İzleme ve Değerlendirme raporumuzu kamuoyuyla paylaştık. Sorunların çözüme kavuşturulması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Sorunlara çözüm bulmaya, çözüm odaklı sendikacılık yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.


Etiketler; #eğitim bir sen

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber