Emekli Memur-Sen Başkanı Şenver'den emeklilik ikramiyesi açıklaması

​Emekli Memur-Sen Genel Başkanı Emin Şenver, emekli devlet memurları için verilen emeklilik ikramiyesindeki bir problemin daha çözüldüğünü söyledi.

Emekli Memur-Sen Başkanı Şenver'den emeklilik ikramiyesi açıklaması
27 Aralık 2016 Salı 10:28

​Emekli Memur-Sen Genel Başkanı Emin Şenver, emekli olan devlet memurlarının otuz yıldan fazla görev yapmalarına rağmen otuz yıl yapmış gibi emekli ikramiyesi aldığını hatırlattı. Bir emeklinin başvurusu üzerine Emekli Sandığı Kanununda bulunan hükmün kaldırıldığını belirten Şenver, 2014 yılından itibaren emekli devlet memurlarının çalıştıkları yıla göre hesaplanan emekli ikramiyesini aldığını vurguladı.

Emekli Başkan Şenver'in emeklilik ikramiyesi açıklaması:   

Otuz yıldan fazla görev yapan devlet memurlarına emekli olurlarken ödenen emekli ikramiyesi otuz yıl görev yapmış gibi hesaplanıyordu.

Bir emeklinin başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi Emekli Sandığı Kanunundaki bu hükmü iptal etti ve 7 Ocak 2014 tarihinden sonra emekli olanlar çalıştıkları süre üzerinden hesaplanan emekli ikramiyelerini almaya başladılar. 

Anayasa Mahkemesi Kararları geriye dönük uygulanamadığı için otuz yıldan fazla hizmeti olan ancak 6 Ocak 2014 tarihinden önce emekli olan devlet memurlarına çalıştıkları otuz yılın üzeri için ikramiye ödemesi yapılamıyor onlar da haklarını İdare Mahkemelerine dava açmak sureti ile arıyorlardı.

Otuz yılın üzerinde hizmet veren ancak otuz yıl üzerinden emekli ikramiyesi alan mağdur emeklilerin problemleri gideriliyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen torba yasa teklifinde otuz yıldan fazla çalışıp otuz yıl üzerinden emekli ikramiyesi alan emeklilerin bu mağduriyetlerinin giderilmesi hususu kabul edildi.

Böylece otuz yılın üzerinde hizmeti olup 6 Ocak 2014 tarihinden önce emekli olan memurlar da dava açmaksızın otuz yılın üzerindeki çalışma süreleri için alamadıkları emekli ikramiyelerini alabilecekler.

Bu hem bir mağduriyetin giderilmesi hem de mahkemelerin yükünün azaltılması anlamına gelmektedir.

Tıpkı memurların KEY ve Tasarrufu Teşvik fonlarında biriken haklarının iadesi gibi otuz yılın üzerinde hizmeti olup da otuz yılın üzeri için ikramiye alamayan emeklilerimizin bu farkları almaları bir hakkaniyetin yerine getirilmesi anlamına gelir.

Bu konuda Torba Yasa teklifinin Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda da bir an önce kabul edilerek otuz yılın üzerinde hizmet yapıp otuz yıl üzerinden emekli ikramiyesi almış olan emeklilerimizin beklentilerinin karşılanacak olması Emekli Memur-Sen’i de memnun etmiştir.

Emeği geçenlere şükranlarımızı sunarız.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet tosun - 1 yıl önce
Sayın yetkililer,yıllardır beklediğimiz,yılan hikayesine dönen emekliye promosyon ne oldu,biz sora sora utanır hale geldik,her beyanatta çalışmalar bitmedi,devam ediyor deniliyor,nasıl bitmeyen bir çalışmaymış bu,yoksa bu promosyon çok mu yüklü geliyor,Allah aşkına emekliyle alay etmeyi bırakın artık da bir icraat görelim.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber