Eğitim-Bir-Sen yatılı pansiyonlu okullara ilişkin MEB'e başvuruda bulundu

Eğitim-Bir-Sen, yatılı pansiyonlu okullara ilişkin başvuruda bulundu. Eğitim-Bir-Sen "Yatılı pansiyonlu okulların müdür başyardımcılığı normu müdür yardımcılığına dönüştürülmelidir"

Eğitim-Bir-Sen yatılı pansiyonlu okullara ilişkin MEB'e başvuruda bulundu
11 Ağustos 2018 Cumartesi 13:20

Eğitim Bir Sen, yatılı pansiyonlu okullar için öngörülen müdür başyardımcılığı normunun değiştirilmesine ilişkin MEB'e başvuruda bulundu. Buna göre, yatılı veya pansiyonlu okullar için öngörülen müdür başyardımcılığı normunun yine bu eğitim kurumlarına münhasır ilave müdür yardımcılığı normuna dönüştürülmesi talep edildi.

Eğitim Bir Sen, başvurusuna ilişkin açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Eğitim-Bir-Sen olarak, Millî Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, norm kadro yönetmeliğinin 6. maddesinde yatılı veya pansiyonlu okullar için öngörülen müdür başyardımcılığı normunun yine bu eğitim kurumlarına münhasır ilave müdür yardımcılığı normuna dönüştürülmesi noktasında düzenleme yapılmasını talep ettik.

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik’in “Müdür başyardımcısı norm kadrosu” başlıklı 6. maddesinde, “(1) Eğitim kurumlarından; a) Yatılı veya pansiyonlu olanlara, b) Müdür yardımcısı sayısı altı olan her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarına, müdür başyardımcısı norm kadrosu verilir.” hükmü yer almaktadır.

Yönetmelik, müdür başyardımcılığı normunun iki hâlde verilmesini öngörmektedir; eğitim kurumlarının yatılı veya pansiyonlu olması ya da müdür yardımcısı sayısının altı olması. Diğer bir ifadeyle, eğitim kurumunun yatılı veya pansiyonlu olması, müdür yardımcısı sayısından bağımsız olarak tek başına müdür başyardımcısı normu verilmesini gerektirmektedir.

Öte yandan, eğitim kurumlarına yönetici görevlendirme yönetmeliği hükümleri çerçevesinde müdür başyardımcılığı görevlendirilmesi mümkün olmayıp müdür başyardımcısı olarak görev yapanların yöneticilikleri, dört yıllık yöneticilik görevlerinin bitiminde sona erecektir. Mezkûr yönetmelik hükmüne göre yöneticilik görevi sona erenler, yeniden görevlendirme kapsamında müdür yardımcılığında görevlendirilme isteğinde bulunabileceklerdir.

Bu doğrultuda norm kadro hükümlerine rağmen yatılı veya pansiyonlu eğitim kurumlarında müdür başyardımcısı görevlendirilmesi mümkün olmayacaktır. Ancak yatılı veya pansiyonlu okulların niteliği ve bu özelliklerinden kaynaklı idari görevler, bu kurumlara bu niteliklerine münhasır bir yöneticilik normunun gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Bu nedenle, Bakanlıktan, yatılı veya pansiyonlu okullar için öngörülen müdür başyardımcılığı normunun yine bu eğitim kurumlarına münhasır ilave müdür yardımcılığı normuna dönüştürülmesini istedik."

Eğitim Bir Sen'in konuya ilişkin yazısına ulaşmak için TIKLAYINIZ.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber