Eğitim Bir Sen: Şube müdürlerine yerlerinde kalma hakkı verilmelidir

Eğitim Bir Sen, kalkınmada öncelikli yörelerde görev yapan şube müdürlerin istemesine bağlı olarak yerlerinde kalma hakkı verilmesi gerektiğini söyledi. Bunun için Eğitim Bir Sen, Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) yazı göndererek başvuruda bulundu.

Eğitim Bir Sen: Şube müdürlerine yerlerinde kalma hakkı verilmelidir
22 Şubat 2018 Perşembe 14:28

Eğitim-Bir-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) başvuruda bulundu. Başvuruda Eğitim-Bir-Sen, yer değiştirme yönetmeliği ekinde tanımlanan beşinci, dördüncü ve üçüncü hizmet bölgelerindeki yerleşim yerlerinden kalkınmada öncelikli yörelerde görev yapan şube müdürlerinin bölge hizmeti sürelerini tamamlamaları halinde isteklerine bağlı olarak birinci hizmet bölgesi için öngörülen bölge hizmeti süresinden (6 yıl) az olmamak üzere bulundukları bölgelerde çalışabilmelerine imkân tanınmasını istedi. 

MEB'e gönderilen yazı için TIKLAYINIZ

Başvuru hakkında şu açıklama yapıldı:

12.10.2013 tarihli ve 28793 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmelik’in “Bölge hizmetine bağlı yer değiştirmeler” başlıklı 29. maddesinde, “Dördüncü veya beşinci hizmet bölgelerindeki bölge hizmeti süresini tamamlayan ve halen bu hizmet bölgelerinde görev yapmakta olan yöneticiler, istemeleri hâlinde bir defaya mahsus olmak üzere bu bölgeler için öngörülen hizmet süresi kadar daha yerlerinde kalabilirler” hükmü yer almaktadır. Ancak, sadece dördüncü veya beşinci hizmet bölgeleri değil, üçüncü hizmet bölgelerindeki çoğu yerleşim yerinin dahi kalkınmada öncelikli yöreler içinde yer aldığı ve bu bölgeler için öngörülen bölge hizmeti süresinin nispeten kısalığı ile kalkınmada öncelikli yörelerdeki tecrübeli personel eksikliği dikkate alındığında, yönetmelik hükmünün amaca hizmet etmekte yetersiz kaldığı görülmektedir.

Bu nedenle, beşinci, dördüncü ve üçüncü hizmet bölgelerindeki yerleşim yerlerinden kalkınmada öncelikli yörelerde görev yapan şube müdürlerinin bölge hizmeti sürelerini tamamlamaları halinde isteklerine bağlı olarak birinci hizmet bölgesi için öngörülen bölge hizmeti süresinden (6 yıl) az olmamak üzere bulundukları bölgelerde çalışabilmelerine imkan tanınmalıdır. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber