Eğitim Bir Sen: Bayram ikramiyesi sadece emeklilere değil, bütün emekçilere ödenmeli

Eğitim Bir Sen, Başbakan Binali Yıldırım'ın emeklilere bayram ikramiyesi verileceği söylemesinden sonra bu ikramiyenin sadece emeklilere değil bütün emekçilere verilmesi gerektiğini vurguladı.

Eğitim Bir Sen: Bayram ikramiyesi sadece emeklilere değil, bütün emekçilere ödenmeli
04 Mayıs 2018 Cuma 14:08

Eğitim Bir Sen, Başbakan Binali Yıldırım'ın açıkladığı bayram ikramiyesine yönelik açıklama yayınladı. Yazıda, "Emekli vatandaşlarımıza Ramazan ve Kurban Bayramı’nda 1000 TL bayram ikramiyesi verilmesi bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir." denildi. 2Dinî bayramlarda ödenecek 1000 TL’lik ikramiyeden kamu görevlilerinin de faydalandırılması' gerektiği vurgusuda yapıldı. 

İşte Eğitim Bir Sen'in o açıklaması:

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı’nın hemen öncesinde gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklanan ve milletimizin önemli bir kesimini mutlu edecek, rahatlatacak olan “paket”, “hızla büyüyen-hakça bölüşen Türkiye” hedefi noktasında kayda değer bir içeriğe sahiptir.

Paket içerisinde özellikle emekli olmayı, emekli olarak yaşamayı kâbus olmaktan çıkarmaya katkı sağlayacak “dini bayramlarda emeklilere ikramiye verilmesi” kararını değerli buluyoruz.

Diğer taraftan, emeklilere dinî bayram ikramiyesi ödenmesinin ilk uygulamasının önümüzdeki Haziran ayında idrak edeceğimiz Ramazan bayramı öncesinde gerçekleştirileceği yönündeki açıklamaları da, her platformda dile getirdiğimiz paylaşımda hızlı ve adaletli olunması çağrımızın ürettiği bir sonuç olarak değerlendiriyoruz.

Hem hayrete düşürdü hem de üzdü

Memur-Sen’in, toplu görüşme dönemlerinde talepleri, toplu sözleşmelerde teklifleri içerisinde yer verdiği ve masaya taşıdığı bir konunun hayata geçirilecek olması yönüyle mutlu olmakla birlikte bayram ikramiyesi ödenecekler arasında kamu görevlilerinin bulunmaması hem hayrete düşürmüş hem de üzmüştür.

Biz, Bakanlar Kurulu tarafından karara bağlanan ve Sayın Başbakan tarafından açıklanan paketin kapsamını genişletmenin ve mutlu edeceği kitleyi büyütmenin hem mümkün hem de gerekli olduğunu düşünüyoruz.

Kamu görevlileride faydalanmalı

Aralarında emekli kamu görevlilerinin de yer aldığı emekli vatandaşlarımıza Ramazan ve Kurban Bayramı’nda 1000 TL bayram ikramiyesi verilmesi bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir. Fakat bizim mutluluğumuzu hem de bayram ikramiyesinden yararlanacakların sayısını artırmak için, doğru karar-eksik kapsam yanlışlığının giderilmesi gerekiyor. Yapılması gereken ise çok net; dinî bayramlarda ödenecek 1000 TL’lik ikramiyeden kamu görevlilerinin de faydalandırılması…

Bayram ikramiyesinden faydalanacak kesimlerin içine kamu görevlilerinin alınması paketin maliyetini değil, aksine paketin içeriğinden memnuniyeti; toplumda huzuru, bayramlarda ihtiyaçlarını karşılayacak insanların mutluluğunu ve devletin adil paylaşım noktasındaki başarısını artıracaktır.

Bayramların birleştirici ve bütünleştirici vasfıyla örtüşmeyecek bir yaklaşımla bayram ikramiyesinden yararlanabilen ve yararlanamayan şeklinde bir ayırım oluşturulması yanlışından dönülmeli, kamu görevlileri bayram ikramiyesinden yararlananlar kapsamına dâhil edilmelidir.

Yeni hükümet sistemi

Cumhurbaşkanlığı hükûmet sisteminin hayata geçeceği bu süreçte, toplumsal beklentilerin karşılanmasını ve farklı konular üzerinden uzlaşma düzenlemesi yapılmasını eski Türkiye ile birlikte eski defterlerin de kapanması olarak görüyoruz.

Bu itibarla 4. Dönem Toplu Sözleşme tekliflerimizin içerisinde yer alan, kamu hizmetlerinin sunulmasında fedakârca çalışan kamu görevlilerine, Ramazan ve Kurban bayramlarında, bayram öncesi ödenen son aylıklarıyla birlikte en yüksek devlet memuru aylığının iki katı tutarında dinî bayram ikramiyesi ödenmesine yönelik bir düzenlemenin hayata geçirilmesini, kamu görevlilerinin de Ramazan ve Kurban bayramlarında çifte bayram yapmasını istiyoruz. Bu şekilde yeni paketler açıklanmalı, 80 milyonu mutlu edecek içerikler üretilmelidir. Kamu görevlilerinin dinî bayram ikramiyesinden yararlanmasının sağlanması; büyük, güçlü ve yeni Türkiye’ye olan inancı, güveni artıracak, ikramiyenin sadece emeklilere değil, bütün emekçilere ödenmesi noktasında kamunun öncülük yapmasını da sağlayacaktır.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber