Tüp Bebek Tedavisi için Gerekli Olan İlaçlar: Hangi İlaçlar Neden Alınmalı?

Tüp Bebek tedavisi için hangi ilaçların gerekli olduğunu biliyor musunuz?

Tüp Bebek Tedavisi için Gerekli Olan İlaçlar: Hangi İlaçlar Neden Alınmalı?
03 Ekim 2018 Çarşamba 18:58

Tüp Bebek tedavisi için hangi ilaçların gerekli olduğunu biliyor musunuz? Yumurtalıklarınızı Tüp Bebek için kullanmaya karar verirseniz, ilk olarak tıbbi tedavi ile başlamanız gerekmektedir. Bu, sizin menstrüel siklusünüzün başlangıcında gerçekleştirilir. Bu ilaçlar, pek çok yumurta hücresi üretmesi için yumurtalıklarınızın uyarılmasına yardımcı olabilecek sentetik hormonlar içerebilir.

Bu ilaçlar, normalde her ay gelişen tek hücreye sahip olmak yerine, yumurtalıklarınızın daha fazla uyarılmasına yardımcı olacaktır. Bu yöntem sayesinde daha çok yumurta üretilir. Bazı yumurtaların gelişmemesi ya da döllenmemesi yüzünden pek çok yumurtaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Hatta, bu ilaçların birkaçından almak durumda bile kalabilirsiniz.

Yumurtalıkların Uyarılması için İlaçlar

Size, enjekte edilebilir ilaç verilebilir. Bu ilaçlar yumurtalık uyarıcı hormon ve luteinleştirici hormon içerebilir. Ayrıca her ikisinin karışımı da olabilir. Bu ilaçlar, tek bir yumurta hücresinden fazlasının üretiminin uyarılmasına yardımcı olur.

Oosit Maturasyonu için İlaçlar

Sekiz ila 14 gün sonrasında, yumurtalıklar ya da yumurtaların torbası aralıksız büyür ve toplama için hazır hale gelir. Ayrıca, yumurtalıkları olgun tutmak için de size ilaç verilebilir.

Erken ovülasyonu engellemeye yardımcı ilaçlar

Gelişen yumurtanın, beklenen süreden daha önce salıverilmesini engellemek için vücudunuza erken ovülasyon engelleyici ilaçlar alacaksınız.

 Kadınların rahim içini hazırlamaya yardımcı ilaçlar

Embriyo transferi sırasında ya da yumurtanın salınımı süresince, doktorunuz progesteron ilavesi yazabilir. Bu ilaçlar, rahim zarının işlem için daha reseptif kalmasına yardımcı olması adına verilir.

Doktorunuz, klinik bulgulara dayanarak karar verecektir. Hangi ilaçların kullanılacağını ve bu ilaçların ne zaman kullanılmasının uygun olacağını muhtemelen merak ediyorsunuz. Genellikle, yumurtalıklarınızın azami olgunluğa ulaşması ve toplamaya hazır hale gelmesinden önce yumurtalık uyarılmasının gerçekleşmesi bir ya da iki hafta sürebilmektedir.

İlgili doktor bir takım testler yapabilir. Bu yöntem, yumurtaların kan testi ve vajinal ultrason gibi tetkikler için hazır olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur.

 Tüp Bebek Tedavisi için Neden İlaç Kullanılır?

İlaçlar ya klomifen sitrat gibi ağızdan ya da gonadotrofin gibi enjeksiyon yoluyla alınır. Bu ilaçlar, çocuk sahibi olmakta zorluk yaşayan kadının yumurtalarının büyümesine yardımcı olur. Anovülasyon denilen yumurta hücrelerini üretememeleri olası bir problemdir.

Yumurtanın salınımı için boşuna beklemek yerine, ovülasyon tetikleyicileri denen diğer ilaçlar yumurtanın salınımı için sıklıkla kullanılır.

Başarılı bir ovülasyona sahip olma şansını arttırmada yardımcı olur. Ayrıca bu ilaçlar, hamile kalma olasılığında artış gerçekleştiği zaman ovülasyonu kontrol etmeye yardımcı olur. Ovülasyon tetikleyicileri yumurtalar gelişmeye başladığında eklenir. Bu nokta ultrason taramasında görülebilir.

Başarılı hamilelik şansı ağırlıklı olarak yumurtalar gelişmediği zaman azaldığı için ilaçlara kesinliğe ihtiyaç vardır.

Bu sebeple, özenli olmalısınız ve Tüp Bebek tedavisi için gerekli olan ilaçların neler olduğunu bilmelisiniz. Böylece tedaviye planlandığı gibi devam edebilirsiniz.

Not

Doğurganlık tedavisi ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa, Kıbrıs Dünya Tüp Bebek tedavisi merkezini ziyaret edebilirsiniz. Bu merkez, ihtiyaçlarınıza hitap eden, ISO standartlarında tüp bebek tedavisi sunmaktadır. Daha fazla bilgiye https://www.dunyaivf.com adresinden ulaşabilirsiniz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber