CRP Nedir ? Vücutta ki Görevi Nedir?

CRP Normal Değeri Nedir?CRP Düşüklüğü Hangi Hastalığa Sebep Olur Kandaki CRP Değeri Nedir Kandaki CRP Yüksekliği Ne Demektir, Nasıl Düşürülür CRP normal değerleri kaç olmalı?

CRP Nedir ? Vücutta ki Görevi Nedir?
08 Aralık 2019 Pazar 01:26

CRP Nedir?Vücutta ki Görevi Nedir?

CRP Normal Değeri Nedir?CRP Düşüklüğü Hangi Hastalığa Sebep Olur Kandaki CRP Değeri Nedir Kandaki CRP Yüksekliği Ne Demektir, Nasıl Düşürülür  CRP normal değerleri kaç olmalı?

Basit bir kan tahlili olan CRP yani C-reaktif protein, vücudunuzda bulunan yaygın enfeksiyon bulunduğuna işaret eden  ve iltihap ile ilgili bilgi veren bir değerdir.

Adını C proteinine yapışan kan hücrelerinden alan CRP, karaciğer tarafından üretilir ve seviyesi kanın test edilmesiyle ölçülür. CRP yüksekliği, birçok hastalığının habercisi olabilir. Farklı laboratuvar koşulları dışında sağlıklı vücut yapısına sahip bir kişide yapılan kan sayımı  sonucunda CRP değerlerinin, litrede 0 ila 0,5 miligram arasında olması beklenir.

Yüksek duyarlıklı C-reaktif protein (hs-CRP) ve ultra-duyarlı C-reaktif protein (us-CRP) olarak da adlandırılan CRP değeri tarafından üretilir. Yaygın iltihabi olayların teşhisinde ve takibinde sık kullanılır. CRP yüksekliği, enfeksiyonlar başta olmak üzere birçok hastalığa bağlı gelişebilir. Vücutta gelişen yaygın iltihabi durumlarda çeşitli maddeler (mediatörler) açığa çıkar. Açığa çıkan bu maddeler, karaciğerde CRP üretimini tetikler.

HANGİ SEBEPLERLE YÜKSELİR

Kandaki CRP seviyesi, birçok sebepten  yükselebilir. Bu nedenle tek hastalığa özgül bir laboratuvar bulgusu değildir. Dolayısıyla tanı koymak için kullanılmaz. Bu sebeple diğer sonuçlara bakılarak klinik şüphelerini destekleyici olarak CRP ölçümü yapılır.

Ayrıca tanısı konulmuş çeşitli hastalıkların  takibinde kullanılmaktadır. Yani yüksek CRP seviyeleri, vücutta akut iltihabi bir reaksiyon yada bir enfeksiyon olduğuna işaret eder. Ülkemizdeki birçok doktor farklı amaçlarla da olsa bu testi yaparlar. Vücuttaki enfeksiyonun varlığını araştırırken oldukça sık kullanılan bir testtir.

Bu testi yükselten enfeksiyonlardan bazıları şunlardır:

Boğazdaki enfeksiyonları: Bakterilerin oluşturduğu  faranjit, bademcik iltihabı gibi hastalıklarda yükselir.

Böbrek ve idrar yolları enfeksiyonları: Hafif idrar yolları enfeksiyonunda aşırı yükselme beklenmez. Ancak iltihabi durum böbreklerde ise ciddi yükseklikler görülebilir.

Zatürre: Akciğerlerdeki iltihaplanma sebebiyle ciddi yükselmeler görülebilir.

Selülit: Ciltte kızarıklık, şişlik, ısı artışı ve ağrının görüldüğü bir durumdur  Kabaca cildin enfeksiyonu olarak adlandırılır

Bağırsak enfeksiyonları: Bazı bakterilerin sebep olduğu bağırsak enfeksiyonlarında yükselme  görülebilir. Bulantı, kusma, ishal ve ateş gibi belirtiler sık görülür.

Menenjit (Beyin zarı iltihabı): Bakterilerin neden olduğu menenjitlerde genellikle CRP yüksekliği görülür.

Apseler ve Verem (tüberküloz)

Eklem enfeksiyonu (septik artrit)

Kalp dokusunun enfeksiyonları: İnfektif endokardit.

Açık bir yaranın enfeksiyonu: Örn: Ameliyat sonrası yaranın mikrop kapması.

Bakteri kaynaklı enfeksiyonlar iltihabi bir süreci başlatırlar ve bu testte ciddi yükselmelere neden olurlar.

merikan Kalp Birliği (American Heart Association, AHA), CRP’nin kardiyovasküler risk saptanmasında kullanılmasını önermektedir. Risk sınıflaması şu şekildedir. Hs-CRP;


1-3mg/L ise orta risk
>3 mg/L ise kalp hastalıkları açısından yüksek riskli olarak değerlendirilmektedir.


Kaynak: Kamu Saati Özel

Etiketler; #crp nedir #crp
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber