Sağlık personelinin atama ve yer değiştirme esaslarında önemli değişiklik

Sağlık Bakanlığı, yeni uygulama ile stratejik personel kavramına diş tabibi ve eczacıları da dahil etti. Bakanlık ayrıca aday memurların eğitim durumundan tayin haklarını da kaldırdı.

Sağlık personelinin atama ve yer değiştirme esaslarında önemli değişiklik
30 Eylül 2016 Cuma 13:43

Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarında çalışan personelin tayin esaslarını düzenleyen Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde değişiklik yapılmıştır.

Yapılan düzenlemeye göre, stratejik personel kavramı için diş tabii ve eczacılar da dahil edilmiştir. Stratejik personelden eşi özel sektörde çalışanlar nakil isteyemeyecektir. Yine stratejik personelin il içi nakillerinde kısıtlama yapılmıştır.

Yapılan diğer düzenleme de eğitim özrü tayinlerine ilişkindir. Sağlık ile ilgili bir alanda en az iki yıllık öğrenim gördüğünü belgeleme şartı, en az 4 yıllık olarak değiştirilmiştir. Ayrıca aday memurlar, adaylık süresince eğitim durumu özründen dolayı nakil talebinde bulunamayacaktır.

Bir diğer düzenleme ise eşi özel sektörde çalışan sağlık personeline yöneliktir. Atanılan yerde 3 yıl kesintisiz çalışmak şartı kaldırıldı. Bunun yerine son dört yıl içinde en az 720 gün prim ödemiş olmak şartı getirildi. Ayrıca 720 gün şartı aynı işyeri için aranacak. Stratejik personel il içi atamada D ve C grubu esnetmesinden yararlanamayacak. Yine stratejik personel, eşi özel sektörde çalışıyor diye nakil isteyemeyecek. Aday memurlar; daha önce 16. maddenin 2. fıkrasında sayılan, aile bireylerinden birisinin engelli olması, eşin vefatı, boşanma, eşinin emekli olması, eğitim durumundan nakil gibi hallerde, nakil isteyebilmekteydi. Bu hak kaldırıldı. Bu düzenleme özellikle 2016/1 ile atanan adayların eğitim durumundan tayin taleplerini karşılamamak için yapılmış görünmektedir.

Ayrıca, kurumlar arası nakiller gelen personel de bu durumlarda herhangi bir süre şartı aranmadan nakil isteyebiliyordu. Bu hak da 1 yıl boyunca nakil isteyemecek şekilde kısıtlanmıştır.

Söz konusu yönetmelikteki değişiklikler Resmi Gazete'de de yayınlanmıştır ve şu şekildedir;

''30 Eylül 2016 CUMA

Resmi Gazete

Sayı : 29843

YÖNETMELİK

Sağlık Bakanlığından:

SAĞLIK BAKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞLARI ATAMA VE YER DEĞİŞTİRME YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 - 26/3/2013 tarihli ve 28599 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (m) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"m) Stratejik personel: Tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık eğitimi mevzuatına göre uzman olmuş uzman tabip, uzman (TUTG), tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı unvanındaki personeli,"

MADDE 2 - Aynı Yönetmeliğin 16 ncı maddesinin birinci fıkrasının son cümlesi "Personelin il içi atamaları ile ilgili usul ve esaslar Bakanlıkça çıkarılacak yönerge ile belirlenir." şekilde; ikinci fıkrasının (g) bendinde bulunan "iki yıllık" ibaresi, "dört yıllık örgün" şeklinde değiştirilmiştir.

MADDE 3 - Aynı Yönetmeliğin 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinin ikinci cümlesinde bulunan "görev yeri" ibaresinden önce gelmek üzere "eşinin" ibaresi eklenmiş; beş ve altıncı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş; yedinci fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

"(5) Kamu görevlisi olmayan eşinin, atanma talep edilen yerde başvuru tarihi itibarıyla son dört yıl içinde 720 gün sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi ile işverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde, personelin yer değişikliği suretiyle ataması yapılır. Kendi adına çalışanlardan borçlarını yapılandıranlar ile atama talep edilen yer dışında sosyal güvenlik primleri ödenenlerden, atama talep edilen yerde iş yerinin faaliyette olduğunu ve bu işyerinde en az 720 gün çalıştığını belgelendirenlerin talepleri de değerlendirmeye alınır."

"(6) Stratejik personelin yer değiştirme taleplerinde bu maddenin ikinci fıkrasının (c) bendinin birinci cümlesi ile beşinci fıkrası uygulanmaz."

MADDE 4 - Aynı Yönetmeliğin 30 uncu maddesinin beşinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"(5) 16 ncı maddenin ikinci fıkrasının (d) bendi ile 19 uncu ve 21 inci maddeler kapsamındaki atanma talepleri hariç, 17 nci maddenin birinci fıkrasına göre atananlar bir yıl, aday memurlar ise adaylık süresince atanma talebinde bulunamaz."

MADDE 5 - Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 6 - Bu Yönetmelik hükümlerini Sağlık Bakanı yürütür.''


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber