Sağlık Bakanı Akdağ'dan personel alımı açıklaması

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul'a mahsus atamalar yapacaklarını belirterek, "Sadece İstanbul'da açık pozisyonları oluşturacağız. Bizde puanlara göre bu nakiller yapılır. Bu puanlarla İstanbul'daki doktor ve diğer sağlık personeli ihtiyacını daha hızlı bir biçimde inşallah kapatacağız." dedi.

Sağlık Bakanı Akdağ'dan personel alımı açıklaması
06 Mayıs 2017 Cumartesi 15:30

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul'a mahsus atamalar yapacaklarını belirterek, "Sadece İstanbul'da açık pozisyonları oluşturacağız. Bizde puanlara göre bu nakiller yapılır. Bu puanlarla İstanbul'daki doktor ve diğer sağlık personeli ihtiyacını daha hızlı bir biçimde inşallah kapatacağız." dedi.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, İstanbul'da İl Değerlendirme Toplantısı’na katıldı.

"İstanbul'da Sağlık Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı"nda konuşan Akdağ, bu yıl başlatılan sağlıkta dönüşümün ikinci evresinde, devlet hastaneleri güçlendireceklerini belirterek, gerek yatırımlar gerek insan gücü olarak İstanbul'a özel bir önem verdiklerini aktardı.

İstanbul'da kamuya ait yeni hastane inşaatlarının Türkiye'nin başka bölgelerine kıyasla yer yer geri kaldığını dile getiren Akdağ, "Bunun en önemli sebebi İstanbul'da arsa bulma konusundaki zorluklar olmuştur. Ama artık bunları büyük ölçüde aşmış durumdayız. Önümüzdeki birkaç sene, 2021 yılına kadar, 2021 yılını da dahil edersek İstanbul'da altyapıyla ilgili kamu hastanelerinin ihtiyaçlarını hemen hemen tamamen bitirmiş olacağız." ifadelerini kullandı.

Uçak pisti olan şehir hastanesi inşa ediliyor

Bakan Akdağ, İstanbul'daki bir hastane inşaatının arsa meselesinin geç çözülmesi nedeniyle uzayabileceğini anlatarak, şu bilgileri verdi:

"Sancaktepe Samandıra bölgesinde 4200 yataklı çok büyük bir şehir hastanesi inşa edeceğiz. Buranın arsa meselesini şükürler olsun nihayetinde çözebildik, Silahlı Kuvvetlerden aldığımız bir arazimiz var. Burası kampüsüne, bahçesine, külliyesine ambulans uçak indirebilen ya da özel küçük uçakları indirebilen ilk hastane kompleksi olacak. Yani hastanenin yanına uçaklar inerek hastaları getirebilecek. Burada şu anki planımızda 10'a yakın hastane olacak, bu hastaneler birbirleriyle fonksiyonel bir şekilde çalışabilen hastaneler olacak. Hastane hem yurt içinden hem yurt dışından gelen hastalara hizmet verecek. İkitelli'de 2700 yataklı hastaneyi de şu anda yapmaya başladık."

''Sadece İstanbul'a mahsus atamalar yapacağız''

Akdağ, İstanbul'un doktor ve personel açığını kapatmak için yeni bir çalışma başlatacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Çalışan doktorların, uzman doktorların önemli bir çoğunluğu özel sektörde çalışıyor. Dolayısıyla İstanbul'da hala kamu sağlık hizmetlerini kuvvetlendirmeye ihtiyacımız var. Önümüzdeki dönemde bunu yapacağız. Önümüzdeki birkaç ay içerisinde İstanbul'a özel nakil kuraları yapacağız. İstanbul'a nakil kuraları yaptığımızda -bunlara dönem tayinleri diyoruz- bu yer değiştirmeler daha çok ülkenin sosyoekonomik göstergeleri açısından daha az gelişmiş bölgelerinden gelişmiş bölgelerine oluyor. Bu atamaları yaptığımız tarihlerde İstanbul'a atama için yer açsak da pek tercih edilmiyor. Muhtemelen yaşam şartlarının İstanbul'da daha zor olduğundan dolayı. Muğla, Aydın, Bursa, Eskişehir'e gitme arzusu daha fazla oluyor. Dolayısıyla sadece İstanbul'a mahsus atamalar yapacağız. Sadece İstanbul'da açık pozisyonları oluşturacağız. Bizde puanlara göre bu nakiller yapılır. Bu puanlarla İstanbul'daki doktor ve diğer sağlık personeli ihtiyacını daha hızlı bir biçimde inşallah kapatacağız."

''Kaliteyi artırmak için çalışmaya devam edeceğiz''

Akdağ, bakanlık olarak vatandaşların hastane kapısına geldiğinde hizmete kolay ulaşması ve kaliteli hizmet almasını sağlamayı amaçladıklarını dile getirerek, 

""Vatandaş bir hastaneye ihtiyacı olduğunda bu hizmeti rahatça alabilmelidir. Bunun için yapacağı harcama kendi gücünü asla aşmamalıdır. Biliyorsunuz hastanelerde küçük miktarlar var katkı payı olarak, bunlar hastanelerin gereksiz kullanılmasını önlemek içindir. Ama bir şekilde vatandaşımız sağlık hizmetine erişebilmelidir, bunun yolu da kamuya ait hastanelerin, Sağlık Bakanlığına ait hastanelerin güçlü olmasıdır. O zaman özel sektörden de hesaplı bir şekilde hizmet alınabilinir, özel sektörün katkısı da kıymetli hale gelir. Biz kamu hastanelerinde hizmeti yeterince, güçlendirilmiş şekilde veremezsek vatandaşımız hizmeti dışarıdan almak zorunda kalabilir ve mağdur olabilir. Bu gayeye ulaşmak ve kaliteyi artırmak için yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.