'Türkiye'de kadın sağlığı alanında belirgin ilerleme kaydedildi'

UNFPA Türkiye Temsilcisi Kulessa, "Türkiye'de son 10 yılda kadın sağlığı alanında oldukça belirgin ilerleme kaydedildi. Özellikle yoksul kadınların sağlık hizmetlerine erişimi noktasında önemli ölçüde yol katedildi." dedi.

'Türkiye'de kadın sağlığı alanında belirgin ilerleme kaydedildi'
17 Ekim 2017 Salı 14:00

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Temsilcisi Karl Kulessa, Türkiye'de son 10 yılda kadın sağlığı alanında oldukça belirgin ilerleme kaydedildiğini vurgulayarak, "Özellikle anne ve yenidoğan bebek ölüm oranları düştü. Yoksul kadınların sağlık hizmetlerine erişimi noktasında önemli ölçüde yol katedildi." dedi.

Kulessa, UNFPA'in yayımladığı "2017 Dünya Nüfusunun Durumu" raporuna ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

UNFPA'in her yıl aile planlaması, aile içi ve kadına yönelik şiddet gibi farklı konulara odaklanarak dünya nüfusunun durumuna ilişkin rapor yayımladığını hatırlatan Kulessa, bu yıl yayımlanan raporda üreme sağlığı konusunun ele alındığını belirtti.

Daha önce yayımlanan raporlar ile bu yılki raporu karşılaştıran Kulessa, "Bu yılki rapor, 2015-2016 yılları arasında 68 ülkedeki durumun daha kötü olduğunu gösterdi. " ifadesini kullandı.

Kulessa, "Özellikle Türkiye'yi ele aldığımızda şunu söyleyebilirim ki son 10 yılda kadın sağlığı alanında Türkiye'de oldukça belirgin gelişmeler olduğunu görüyoruz. Türkiye'de özellikle anne ve yenidoğan bebek ölüm oranları düştü. Yoksul kadınların sağlık hizmetlerine erişimi noktasında önemli ölçüde yol katedildi." dedi.

Türkiye'deki sağlık sisteminin gelişmesiyle kadınların bu durumdan olumlu fayda sağladığını söyleyen Kulessa, "Bu oldukça benzersiz bir durum. Uzun bir süre Sağlık Bakanlığı ile beraber çalışmalar yürüttüğümüz için şahsen bu sonuç beni şaşırtmadı. Rakamsal veriler oldukça ilginç." değerlendirmesinde bulundu.

Karl Kulessa, raporda yer verilen sorunların çözümüne ilişkin UNFPA'nın ajandasında hangi çözüm önerilerinin yer aldığı sorusu üzerine, UNFPA'nin özellikle üreme sağlığı ve kadına karşı şiddete odaklanarak çalışmalar yürüttüğünün altını çizdi. Kulessa, "UNFPA olarak temel hedefimiz, nerede olurlarsa olsun kadınların ihtiyaç duydukları yeterli sağlık hizmetlerine erişimlerini sağlamak." diye konuştu.

Kulessa, özellikle kırsal bölgelerde yaşayan yoksul ve eğitim seviyesi daha düşük kadınların, sağlık hizmetlerine erişimlerinin kentlerde yaşayan kadınlara oranla daha kısıtlı olduğunu söyledi.

Kadınların güçlendirilmesi için karşılaştıkları sorunların üzerine gidilmesi gerektiğinin altını çizen Kulessa, "Kariyer gelişimi gösteren kadınların üreme sağlığı konusunda tercihleri ve iş gücü piyasasındaki kabiliyetleri arasında doğrudan bir ilişkiyi görüyoruz." açıklamasında bulundu.

"Çocuk sahibi kadınlar, çocuk sahibi olmayan kadınlara göre daha az kazanıyor"

Rapora göre çocuk sahibi kadınların çocuk sahibi olmayan kadınlara göre daha az kazandığına işaret eden Kulessa, "Bence bu büyük bir adaletsizlik. Her hükümet ve toplum, bu konunun üzerine gitmeli. Çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar, ekonomik açıdan cezalandırılmamalı." ifadelerini kullandı.


 


Kaynak: AA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.