Safra kesesi taşı belirtileri ve ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler!

Safra kesesinde oluşan taş nedeni ile bu kese sizi kıvrandırır ağrıdan..Safra kesesi belirtileri nelerdir? Safra kesesi ameliyatından sonra beslenme,safra kesesi olmayan hastalar ve safra kesesi ameliyatının tam olarak ne olduğunu arıyorsanız haberimizi okuyun..

Safra kesesi taşı belirtileri ve ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler!
17 Ocak 2019 Perşembe 23:44

Çok yağlı mı besleniyorsunuz mesela katı yağ margarin.Mesela bir hastam gece yatarken yarım ekmeğin arasına margarin sürüp yermiş ve yatarmış..Aç karnına alkol mü alıyorsunuz? ya da gün içerisinde çok mu aç kalıyorsunuz yani uzun süre aç kalmak..Ya da ailenizde daha önce safra kesesi ile sorunları olan bir yakınınız mı var..Evet bu saydığım sebebler sizde de safra kesesi taşı olma riskini çok çok artırıyor!

Safra kesesi ameliyatından sonra konumuza geçmeden mutlaka sizi bazı konularda bilgilendirmek isterim..

Safra kesesi karaciğer ile hemen hemen bitişik ve çok küçük bir organımızdır.Karaciğer de üretilen ve yaşamamız için gerekli olan safrayı saklayıp muhafaza eder.Yani safra kesesi bir nevi safra deposudur.

Safranın insan için önemini sanırım hiç anlatmaya bile gerek yok.Karaciğerimiz safrayı üretemez hale gelirse ölürüz.Ancak hemen korkmayın safra kesesinin,safra üretimi ile hiçbir alakası yok.Çünkü safra kesesi ihtiyaç duyulan safrayı gerektiğinde bağırsaklara sindirimi kolaylaştırmak için bırakma görevini üstleniyor sadece.

SAFRA KESESİ OLMADAN NORMAL BİR HAYAT SÜRDÜLEBİLİR Mİ

Evet kesinlikle.Safra kesesi ameliyatı yaptığım onlarca hastam var.Sadece birkaç haftalık ufak tefek yaşanan sorunların ardından eski hayatınıza dönebiliyorsunuz.Safra kesenizin alınması aslında size hiçbir zorluk yaşatmıyor.Uutmayın safra kesesi sadece bir depo işlevi görüyor.Yaratıcı vucut mekanizmamızı öyle bir yaratmış ki,safra kesemiz alınsa bile birkaç hafta sonra karaciğerimiz onun görevini üstleniyor.Aslında sistemin mekanizması şöyle işliyor: Karaciğer de yeterli safra üretiliyor ve sindirim için gerekli olan safra,safra kesesinde muhafaza ediliyor.Yemek yediğimizde ya da bir şeyler içtiğimizde safra kesesi kasılıyor ve karaciğerin ürettiği safrayı bağırsaklara bırakıyor.Safra kesesi olmayan bir kişide ise safra depolanmıyor ve karaciğer tarafından doğrudan sindirim için bağırsaklara aktarılıyor..

Kısaca safra kesesi alınmış bir vucut,sisteme çok kısa süre içerisinde adabte oluyor ve hemen hemen her şey eskisi gibi işliyor.

SAFRA KESEMDE TAŞ VARDI AMELİYAT OLACAKSIN DEDİLER,SADECE TAŞIN ALINACAĞINI SANIYORDUM AMA SAFRA KESEM DE ALINMIŞ!

Aslında biz doktorlara bu soru çok yöneltiliyor.Benim safra kesemde sadece taş var,neden taşı almıyorsunuz da bir organımı çekip alıyorsunuz?Bakınız safra kesesi taşı böbrek taşına benzemez.Eğer safra kesenizde taş oluşmussa ve bu sizi ciddi şekilde rahatsız ediyorsa o taşı alsak bile,safra kesenizde tekrar taş oluşma riski %99 dur.Çünkü siz kullanılamayacak,miyadı dolmuş bir safra kesesine sahipsiniz artık.Zaten şiddetli şikayetlerle bize başvuran hastaların hemen hemen safra kesesinin artık bir işlevinin olmadığını görüyoruz.Yani o şiddetli şikayetleri yaşarken siz,zaten bir safra kesesine sahip değilsiniz.Ayrıca safra kesesini almadan içeriden taşı alsak bile çok kısa bir süre sonra tekrar taş oluşumu olacak ve siz yine bize başvuracaksınız.Sanırım her ay karnınızın içini açıp,safra kesenizden taş çıkarmamızı istemezsiniz!Sonuç olarak işlevini zaten yitirmiş safra kesesini tamamen çekip almak en doğrusu.

NOT: Safra kesesinin alınması karaciğere herhangi bir zarar vermez.

SAFRA KESESİ TAŞI BELİRTİLERİ

Yaşamayanın bilemeyeceği kadar şiddetli bir ağrı belirtilerin başında gelir.Şiddetli diş ağrısından daha da kuvvetli olabilir.

Özellikle yemeklerden sonra hazımsızlık,gaz,midede şişlik ve bulantı da görülebilir hastada.

Ağrısı genelde mide ile karıştırılabilir.Çünkü bir çok hasta midem şiddetli ağrıyor diye doktora gider,ancak gerçeği hastanede öğrenir.

Midenizin hemen sağ tarafında bazen genel bölgelerde ve sırta bile vurabilen şiddetli ağrı hissedebilir hasta.Hatta ağrı o kadar çok şiddetlidir ki hastane acilinde yediğiniz ağrı kesici serumlar bile artık işe yaramayabilir.

Bulantı ve kusma beklenebilir.

İştahsızlık olabilir hastalarda.Ya da çok çabuk acıkma da olabilir.

Safra kesesi taşına doğru zaman da müdahale olmadığı durumlarda yani doktora çok geç gidilirse,

Ağrılar artık iyice kronikleşir ve hasta artık ağrı komasına bile girebilir.

Eğer safra kesesindeki taşlar küçük yapılara sahipse,bu taşlar safra kesesi kanalına düşebilir ve hatta safra yollarını kapatabilir.Bu durumun belirtileri çok ağır olacaktır ki ölüme kadar bile götürebilir!

Hasta sarılık aşamasına gelmiştir,yüzü ve gözleri sarıdır.İdrarı sapsarı bir renge sahiptir.

Titreme nöbetleri geçirebilir.Mesela bir hastam temmuzun 15 inde öyle bir üşüyordum ki,donmaktan korkuyordum diyordu.

Hasta yataktan hiç çıkmak istemeyebilir çünkü çok halsizdir,hiçbir şey yapmaya gücü yoktur yürümeye bile.

Gözlerinin önü kararabilir başı dönebilir.

Tabi yukarıda yazdıklarım genelde sarılık dönemleri içindir.Hastalık tedavi edilmezse malesef sarılığa hatta ölüme kadar ilerleyebilir.Bu belirtilerden en az birine sahip olsanız bile mutlaka bir dahiliye uzmanına acilen görünün.

SAFRA KESESİ AMELİYATI VE ÖNCESİ

Yukarıda yazdığım belirtilerden bazılarını yaşıyorsunuz ve doktorunuza başvurdunuz.Bu hastalığın ön tanısını genelde iyi bir dahiliye ya da gastroenteroloji uzmanı koyacaktır.Doktor şikayetlerinizi dinledikten sonra sorunun az çok safra taşı ile alakalı olduğunu anlayacaktır.Hatta karnınızı açmanızı isteyecek ve elle bir muayene yapacaktır.Sağ akciğeriğinizin hemen altı ve solunda yani midenizin olduğu bölgeye sert bir şekilde bastırdığında sizin çok canınız yanacak ve "Ahh ne oldu" diyeceksiniz.İşte doktor bu ahınıza karşı sizi derhal ultrasyona gönderecek.ultrasonografi sonucunda safra kesesinizin içerisinde taş ya da taşlar bulunacak..Hoşgeldiniz safra kesesi olmayan kişiler arasına diyebilir doktorunuz.

Safra kesesi ameliyatını kapalı ve açık olmak üzere ikiye ayırabiliriz.

Açık ameliyat hem ameliyat esnasında hem de sonrasında zor ve sıkıntılı bir ameliyattır.Açık ameliyat olmalarına genelde, acil olarak gelmiş,safra taşının pankreas kanalını kapatma ihtimalı olan hastalarda karar veririz.Yani safra kesesi problemi en üst safhaya gelmiş hastalar malesef açık ameliyat olmak zorunda kalabiliyorlar.Ayrıca ameliyat sonrasında kozmetik olarak ciddi sorunlar yaşayacaklardır.Çünkü safra kesesini alabilmemiz için karınlarında büyük bir kesi açmak zorunda kalıyoruz.Ameliyat sonrasında hastalar en az 1 hafta - 10 gün istirahat etmeleri gerekebilir.Ve hastanede 2,3 gün kalmaları da istenebilir.

Kapalı ameliyatta yani laparoskopik ameliyat bir diğer adı izsiz ameliyat da ise 0,50 ya da 1 er cm büyüklüğünde açtığımız kesi ile hastanın sorunlu olan safra kesesini alabiliyoruz.Bu sayede karnında sadece 3,4 tane delik açılmış hasta,ameliyatın akşamında bile taburcu olabiliyor.Ameliyatın çok kısa sürmesi ve sonrasında yaşanabilecek olumsuz durumların hemen hemen hiç olmaması nedeni ile hastalar ameliyat konusunda hiç tedirgin olmuyorlar.

Ülkemizde safra kesesi ameliyatlarının %87  si kapalı yani laparoskopik şekilde yapılıyor.Bu şekilde hastalar bir kaç gün içerisinde ayağa kalkıp,normal yaşantılarına dönebiliyorlar.

Ameliyattan Önce:

Hastayı,hastanemizde bir odaya alıyoruz.Gerekli tüm tetkikleri yapıyoruz.Hatta ameliyattan psikolojik olarak rahatsız olmaması için bile elimizden geleni yapıyoruz.Çünkü kapalı olarak yapılan ameliyatlar gerçekten son derece risksiz ve kolay..!Hastamıza ameliyattan en az 8 saat öncesinde hiçbir şey yiyip içmemesini tavsiye ediyoruz.

Sabah olduğunda hastamızı ameliyathanemize alıyoruz,uzman bir aneztesi uzmanımız gereken işlemleri yaparak hastayı uyutuyor.Yaklaşık 15,20 dk süren bu küçük operasyondan sonra hasta kendine bir kaç saat sonra geliyor.Bazen ameliyatın akşamında bazen ise ertesi sabah müşayede altından tuttuktan sonra hastayı taburcu ediyoruz.Tabi aynı koşullar açık ameliyat olanlar için geçerli olmayabilir.

SAFRA AMELİYATI SONRASINDA BESLENME VE DEĞİŞİM?

Safra keseniz alındığında asla kalıcı ya da ciddi bir değişimle karşılaşmayacaksınız.Çünkü vucut genelde safra kesesinin olmadığına bir kaç hafta içerisinde alışır ve ona göre sisteme ayak uydurmaya başlar.Yani safra kesesi olan insanlar hayatları boyunca çok ufak tefek şeylerin dışında bunlarda genelde ilk 1 yıllık dönem içerisinde olur,asla organın yokluğunu hissetmezler.

Ameliyattan sonra beslenme ise,

Genelde ilk birkaç hafta içerisinde yağdan son derece hafif bir beslenme şiddetle önerilir.

Yağda yapılmış gıdalardan uzak durun,yağda tavada kızartılmış her türlü besin

Çikolatadan uzak durun

Margarin gibi katı yağlardan uzak durun

Alkol ve kola vb gibi asit içeren içeceklerden uzak durun

Birkaç hafta portakal ve yumurta tüketmenizi de önermem.

Sigaradan hem bu süreç içinde hem de dışında uzak durmanızı her zaman öneririm.

Doktorunuzun verdiği Lansor,degastrol ya da talcid,rennie gibi ilaçları özellikle ameliyattan sonra 1 ay kadar kullanmanızı öneririm ki bu ilaçlar sizi rahatlacaktır.

Eğer gastrit ya da reflü gibi bir hastalığınız var ise safra kesesinizin alınması bile birlikte yaklaşık 2 haftaya veya daha da uzun bu hastalıkları azdırabilir,gece uyuduğunuzda yedikleriniz ağzınıza gelebilir bu yüzden yukarıda yazdığım ilaçları ya da benzeri ilaçları doktorunuzdan talep edebilirsiniz.

Özellikle ilk bir ay için söylüyorum işlenmiş gıdalardan sucuk,yapay meyve suları,sosis,salam ya da aşırı yağlı süt ürünlerinden kaçının.

Lifli gıdalar tüketmeye özen gösterin.

Et tüketebilirsiniz kararında tabi.Özellikle beyaz et,haşlanmış kırmızı et vb.

Şeftali bol bol tüketin,Suyu bol bol tüketin,soğan sarımsak haricinde bol bol sebze kullanabilirsiniz.Domates,biber hele hele marul kullanın.

Muz midenizi rahatlatacaktır tüketebilirsiniz,ayrıca sarı siyah üzüm kullanın.

Ameliyattan sonra kabızlık yaşayacaksınız bol bol yürüyün ve kuru kayısı tüketin bol su ile.

Ciddi bir sorun yaşar iseniz mutlaka doktorunuzla bunu paylaşın..

Son olarak yukarıda yazdıklarım sadece ameliyattan sonra yaklaşık bir ay için geçerlidir.Hatta çok daha kısa sürede o dönemi atlatanlar var.Vucudunuz safra kesesiz yaşamaya alıştığında eskiden ne tüketiyorsanız ya da safra kesesi olan insanlar ne tüketiyorsa dilediğinizi tüketebilirsiniz...

Kalın sağlıcakla.

M.EMİN YURTTAŞ

Kaynak: www.kamusaati.com Sağlık ekibi. / Aktif bağlantı verilmeden kopyalanması kesinlikle yasaktır.Aksi davranışlarda tüm hukuki haklarımızı saklı tutarız.


Kaynak: Kamu Saati Özel

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber