Obezite devam ediyor!

Obezite son gaz devam ediyor, uzmanlar ise şaşırtmaya devam ediyor.

Obezite devam ediyor!
17 Ocak 2016 Pazar 20:46

Obezite son gaz devam ediyor, uzmanlar ise şaşırtmaya devam ediyor.

Son senelerde dünya çapında obezitenin arttığını söyleyen Prof .Dr. Emin Ersoy, bu mühim problemin yalnızca görüntüsel bir sıkıntı olarak geçiştirilemeyeceğini altını çizdi . Ülkemiz Endoskopik ve Laparoskopik Cerrahi Derneği Başkanı Prof . Dr. Emin Ersoy, konuya ilişkili olarak yaptığı bildiride , sebep yaşam koşullarının kilosu , gerekse berbat beslenme alışkanlıklarının yeryüzünde ve Ülkemiz'de obezitenin süratle artmasına sebep olduğunu belirtti . Prof . Dr. Ersoy şu şekilde konuştu:  " Dünya çapında bu huzursuzluk konusunda edinilen önlemler üzgünüm obez insan sayısının azalmasına yol açmıyor. Benim dikkat çekmek istediğim puan , asıl problemin görüntüsel olmaktan çok sıhhatle ilgili meydana gelen öbür önemli sorunlar olması. Obez hasta olanların hemen hemen yarısından fazlasında bireyin yaşam kalitesini düşüren, üstelik hayatına malolan diğer sorunlar meydana çıkıyor. Obezite sorunu yaşayanların yarısından fazlası fazla yüksek tansiyon, diabet, kalp ve solunum sistemi hastalıkları, eklem hastalıkları benzeri problemlerle uğraş ederken, asıl mühim olan bu hasta olanlarda görülme sıklığı çok yükselen kanser olguları. Meme, kalın barsak, prostat kanserleri obez insanlarda daha sık sık görülüyor."

OBEZİTE DIĞER HASTALIKLARA DAVETİYE ÇIKARTIYOR
Prof. Dr. Ersoy, İngiltere'de yapılmış olan bir çalışmada 700 bin kanser vakasının fazla şişman ya da obez olduklarının tespit edildiğini belirtti . Araştırmada edinilen neticeler çerçevesinde 2035 seneye kadar her 4 yetişkinden 3'nün obez olacağının hesaplandığını dile getiren Prof . Dr. Ersoy, 2030 senesinde ise çoğu insanın fazla şişman olacağının öngörüldüğüne değindi. Ersoy, açıklamasını şu şekilde sürdürdü:
"20 yıl içerisinde görülecek obeziteye ilişkin 700 bin kanser olgusunu yalnızca kanser vakaları olarak düşünmek doğru değil. Bundan diğer milyonlarca Tip diabet (şeker hastası), kalp hastaları ve kalp krizi geçirecek olan hastalar olarak da düşünmek gereken . Bu hasta grubu için her yıl yaklaşık 2.5 milyar dolarlık kaynağa gereksinim var. Ülkemiz dahil dünya çapında obeziteye karşı aktif önlem alınmaması durumunda gelecek nesiller daha sağlıksız hayatını sürdürmek durumunda olacak. Bu mühim tehlikeyi bertaraf edebilmek için çocukların beslenmelerinin daha az şekerli ve fast food yiyeceklerden uzak bir şekilde planlanıp uygulanması gerekmektedir ."

"ÇOCUKLAR OBEZİTEYE YAKALANMAMAK İÇİN HAREKETLİ OLMALI"
Prof. Dr. Emin Ersoy, sağlıklı bir yaşam için çocukların daha çok hareket etmeleri ve enerji harcamaları gerektiğini bildirerek, "Bilgisayar ve tabletler hareketi engelleyen en mühim faktörler. Oyun amaçlı olarak her zaman elde tablet olmamalı" dedi.
Obezitede doğru tedavinin son derece mühim olduğunu belirten Ersoy, "Obeziteye ilişkin yaşanabilecek sorunlardan uzaklaşmak için bu problem mutlaka çözülmeli. Ilk Olarak cerrahisiz tıbbi olan tedaviler denenmeli. Ancak sebep olduğunda cerrahi tedaviler ile bu hastalıktan kurtulmak olanaklı . 2015 senesinde İngiltere'de obez nüfus kadınlarda yüzde 30, erkeklerde yüzde 29 iken, bu oranın 2035'te yüzde 41'e ulaşacağı tahmin ediliyor. Eğer bu oran yalnızca yüzde 1 düşürebilirlerse 20 yıl içerisinde 64 bin kanser olgusunun engellenebileceği hesaplanıyor" diye sohbet etti .

"EBEVEYNLER, ÇOCUKLARININ BESLENME ALIŞKANLIKLARINI DOĞRU BELİRLEMELİ"
Prof. Dr. Emin Ersoy, obezite sorununun yaşanmadan gereken tedbirlerin alınması gerektiğini, bu konuda da ebeveynlerin tehlikenin büyüklüğünü görerek profesyonel hareket etmelerinin mühim olduğunu ifade etti . Obezite problemi yaşanması durumunda tedaviye yönelik güzel bir araştırma yapılması gerektiğini dile getiren Ersoy, hastalığın seyri ve gelinen durum çerçevesinde doğru iyileştirme tercihleri ile bireyin bu mühim problemden kurtulabileceğini sözlerine ilave etti .

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim - 4 yıl önce
Biraz az yemek, bol hareket. Uzmanından garanti.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber