Evde bakım aylığı ne kadar oldu?

Birçok maaşa olduğu gibi evde bakım aylığına da zam yapıldı. 2016 zammı ile birlikte evde bakım aylığı ne kadar oldu? Evde bakım aylığını kimler alabilir? Evde bakım maaşı şartlarını almanın nelerdir ?

Evde bakım aylığı ne kadar oldu?
09 Ocak 2016 Cumartesi 12:32

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü evde bakım aylığı ile ilgili bilgilendirme yaptı. Yapılan bilgilendirmede evde bakım aylığına yapılan zamma, aylığı alma şartlarına ve diğer kritik noktalara değinildi.

Yapılan açıklamada "Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının çıkarmış olduğu Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik kapsamında, engelli evde bakım maaşı hizmeti veriliyor.

Evde bakım maaşı almak için ise 3 şart

Engellinin ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu, ayrıca raporda ağır engelli bölümünde evet yazması gerekiyor. Rapor vermeye yetkili tam teşekküllü bir hastanedee alınacak sağlık raporu alınlamadır.

Engellinin bakıma muhtaçlık kriterlerine uygun olması gerekmektedir. Bakıma muhtaç engelli, yeme, içme, tuvalet, banyo gibi her türlü ihtiyaçlarını tek başına yerine getirmekte zorlanan ya da hiç yerine getiremeyen ve hayatını devam ettirmek için sürekli başkasının yardımına ve bakımına ihtiyaç duyan kişidir. Bu doğrultuda komisyon üyeleri tarafından engellinin durumu değerlendirilir.

Gelir kriterlerine uygun olması gerekmektedir. Engellinin bulunduğu hanede yaşayan tüm vatandaşların kişi başı geliri asgari ücretin 2/3 ünü geçmemelidir. Asgari ücrete gelen zam ile muhtaçlık sınırı değişmiştir. Bu kapsamda 31 Aralık 2015 Tarihli ve 29579 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu Kararı ile belirlenen asgari ücret tutarları doğrultusunda 2016 yılının ilk altı aylık dönemi için evde bakım yardımı muhtaçlık sınırı 784,98.-TL olmuştur.

Ayrıca, 2828 sayılı Kanunun Ek 7 inci maddesi ile Maliye Bakanlığının 4 Ocak 2016 tarihli genelgesi doğrultusunda 1 Ocak 2016-30 Haziran 2016 tarihleri için hesaplanan evde bakım yardımının aylık tutarı 888,17.-TL olarak belirlenmiştir. Evde bakım maaşı hizmetinden yaralanmak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvurması gerekmektedir" denildi.

Evde Bakım Aylığı Nedir?

Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle; haneye giren gelir kişi sayısına bölündüğünde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen bir meblağdır.   
                                
Evde Bakım Aylığına hak kazanabilmek için; yetkili hastanelerden alınacak olan %50 ve üzeri engelli sağlık kurulu raporu olması gerekiyor. Ayrıca raporda “Ağır engellidir.” İbaresinin evet olarak işaretlenmiş olması gerekiyor.    

Evde Bakım Aylığında kimler akraba sayılıyor; üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç engellinin; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her birini ifade eder.                                                                                                                 

Evde Bakım Aylığı kapsamında ; akrabanın veya vasinin engelli kişiye 24 saat bakım hizmetini, en az 8 saat fiili bakımını gerçekleştirmesi gerekiyor.    
                                                 
2022 aylığı başvurusunda evde bakım aylığı gelir olarak göz önünde bulundurulur.

Başvurular; İl Müdürlüğünce, Engellinin veya yasal temsilcisinin talebinin olumsuz değerlendirildiği, Engelliye veya yasal temsilcisine 30 gün içinde yazılı olarak bildirilir.

İtirazlar ; Engelli veya yasal temsilcisi tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içinde bakım raporuna itiraz edebilir.        

Engelli veya yasal temsilci tarafından gelir değişikliğinin 30 gün içinde bildirilmesi gerekir.      

Adres Değişikliği; bakım hizmetini üstlenen bakım merkezi veya akrabası tarafından en geç 15 gün içinde bildirilmelidir.  

Vefat Halinde bakım hizmetini üstlenen bakım merkezi veya akrabası en geç 15 gün içinde bildirilmelidir.     

Müracaat etmek isteyenlerin; bağlı bulunduğu il/İlçedeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl/İlçe Müdürlüğüne müracaat etmesi gerekiyor.  

Evde Bakım Aylığı her ay yatırılmakta olup her ayın 15 ile 31 arası hesaplara aktarılmaktadır.
           


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim - 5 yıl önce
Allah Ak Parti hükumetinden razı olsun. Nereden nereye ...
Avatar
istanbul - 5 yıl önce
Allah devletimizden razı olsun.
Avatar
ali - 5 yıl önce
ALLAHIM DEVLETİMİZDEN RAZI OLSUN

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber