Bel fıtığı tedavi yöntemleri nelerdir? Bel fıtığının sebepleri nelerdir?

Bel kısmında, omurların hareketli ve hassas bölgesinde yaşanan ağrıya bel fıtığı denir. Türk toplumunda oldukça yaygın olan bel fıtığı hastalığı nasıl tedavi edilir? Alternatif bel fıtığı tedavileri nelerdir? Ağrıyı çeken kişinin hayatını kalitesiz hale getiren bel fıtığından nasıl korunulur?

Bel fıtığı tedavi yöntemleri nelerdir? Bel fıtığının sebepleri nelerdir?
16 Şubat 2016 Salı 19:39

 İnsan vücudunda, üst beden ile alt bedenin birleştiği nokta olan bel, gün içindeki tüm hareketleri yapmayı sağlayan, son derece hayati öneme sahip bir vücut bölümüdür. Bel, taşımakta olduğu yük nedeniyle, çok yorulan ve bu yüzden de kolay yıpranan bir yapıya sahiptir. Bir sorun olmadıkça akla gelmeyen ve önemi kolay kolay anlaşılamayan bel, rahatsızlandığında ve işlevlerini yerine getiremediğinde tedavi yoluna gidilir, ancak çoğu zaman geç kalınmış olunur. Bel sağlığını korumanın en iyi yolu, bir sorun ile karşılaşılmadan önce sağlığını koruma yoludur. Çünkü bel zedelendiğinde, kolaylıkla tedavi edilemeyecek bir yapıdadır. Bel fıtığı, en bilinen ve en ciddi sonuçlara sebep olabilecek rahatsızlıklardan biridir. Yaşam kalitesini oldukça kötü etkileyebilecek olan bu rahatsızlık, doğru teşhis edilmeli ve uygun şekilde tedavi edilmelidir. Peki bel fıtığı nedir ve bel fıtığının sebepleri nelerdir?

Bel Fıtığı Nedir? 

24 tane omur, aralarındaki esnek ve jelimsi dokuya sahip diskler ile birbirine bağlıdır. Bel kısmında, yani omurların en hareketli ve hassas bölgesinde, 5 tane omur yer almaktadır. Şartlar olumsuz seyrettiğinde, hasara sebep olabilecek olaylar sonucunda, bu omurların arasında yer alan diskler, sıkışmaya ve dejenere olmaya başlar. Dejenerasyon sonucunda, oldukça hassas sinirlerle kaplı omurlar, birbirine sürtme veya üst üste binme gibi yanlış şekiller alabilir. Kim zaman, dejenere olmuş diskler, dış katmanları oluşturan zarlarının zedelenmesi sonucu, dışarıya doğru çıkıntı yapacak hale gelirler. Bu dışarıya doğru çıkan yeni bölüm, fıtığı oluşturmaktadır. İntervertebral disk denen bu diskler, görevlerini yerine getirebilmek için şekil bozukluğuna uğramamaları gereken yapıdadırlar. 

Bel Fıtığı Sebepleri

Tüm tedbirler alınmış ve bel sağlığına dikkat edilmiş bile olsa, belli bir yaştan sonra, disk dejenerasyonu yaşanabilir. Yaşla beraber vücutta dolaşan su miktarının azalması, diskleri de etkileyerek, kurumaya ve büzülmeye sebep olabilir. Normalin üzerindeki kilo, bele uygulanan basıncın artmasına ve normalde de zorlanan belin, çok daha fazla yorulmasına ve yıpranmasına sebep olabilir. Ağır eşyaları yanlış kaldırmak, uygun olmayan şekilde taşımak, belin zayıflamasına ve sonuç olarak disklerin sıkışarak fıtık olmasına sebep olabilir. Bazı mesleklerde, bele binen günlük ağırlığın haricinde, fazladan ağırlık bindirilebilir ve sürekli tekrarlanan hareketler, disklerde fıtık oluşmasına sebep olabilir. Ani dış darbeler, yaralanmalar ve kazalar da, en sık rastlanan bel fıtığı sebeplerindendir. Belin korunması ve dikkat edilmesi, bel fıtığından korunmak için şarttır. 

Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir? 

Belde hissedilen inatçı ve derin etkili ağrılar, bel fıtığı şüphesiyle doktor tarafından incelenmelidir. Sanıldığının aksine, bel fıtığının en belirgin belirtisi, bel ağrısı değildir. Bel fıtığı, çoğunlukla fıtığın etkilediği taraftaki bacakta hissedilen, derin ve uzun süreli ağrılardır. Bu ağrı, kimi zaman uykudan bile uyandıracak seviyeye ulaşabilir. Yürümenin zorlaşması, hareketlerin kısıtlanmasına sebep olabilen net hissedilebilen ağrılar, bel fıtığının habercisi olabilir. Bacaklarda ve ayakta hissedilen güç kaybı, hissizlik ve yoğun karıncalanma hissi de bel fıtığı belirtilerindendir. İleri derecede bir bel fıtığında ise, küçük idrarın tutulması zorlaşabilir ve yürüme etkinliği yerine getirilemeyecek hale gelebilir. Bu belirtilenden bir ya da birkaçı bir arada görülüyorsa, mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır. 

Bel Fıtığı Nasıl Teşhis Edilir? 

Sayılan belirtilerden bir yada bir kaçı görüldüğü durumlarda, doktora başvurulması gerekmektedir. Doktor, ilk olarak ağrının türünü ve yerini anlamak için, hastanın hikâyesini dinler. Daha sonra, detaylı bir fiziksel muayeneden geçirir hastayı. En bilinen fiziksel muayene yöntemi, “Düz Bacak” isimli teşhis yöntemidir. Hasta sırt üstü yatırılarak, bir bacağı, bükülmeye izin verilmeden, düz bir çizgi şeklinde yukarı kaldırılır, bu durumda hastanın acı çekmemesi gereklidir. Acı hissediliyorsa, bel fıtığı teşhisi, yarı yarıya konmuş sayılabilir. Kesin teşhis için, her uzman Doktor, MR denen görüntüleme yöntemine ihtiyaç duyar. MR, disklerinin durumunu, net şekilde ortaya koyan bir test yöntemidir. Belli derecede bir şüpheye ulaşılmadıysa, MR istenmeyebilir. 

Bel Fıtığı Tedavisi

Bel fıtığının ilerleme derecesine ve hastalığın türüne göre, doktorlar mümkün olduğunca cerrahi müdahale etmeden tedavi yoluna giderler. Örneğin, henüz ilerlememiş bir fıtıkta, sıkışma sonucu geçirilen atak, 1-2 günlük sabit yatış ve dinlenme sonucu düzelmiş olabilir. Buna ilaveten, kasların daha rahat çalışmasını sağlayan, kas gevşetici tabir edilen ilaçlar da tedavi amacıyla kullanılabilir. Hastanın duruma göre seçilecek olan, sıcak veya soğuk kompresli fiziksel tedaviler de, fıtık durumunda sıkça kullanılmaktadır. Bunlarla çözülemeyecek duruma gelmiş bir bel fıtığından, epidural steroid enjeksiyonu ile disklerin eski haline dönmesi sağlanarak, tedavi uygulanabilir. Cerrahi müdahalelerde, açık ve kapalı olmak üzere yapılan uygulamalar, direkt olarak fıtığın görüldüğü diske kesi atma şeklinde uygulanabilmektedir.  

Bel Fıtığı Alternatif Tedavi Yöntemleri

Bel fıtığı, bilgisizlikten kaynaklanan bir cesaret ile doğal yollardan tedavi edilebilecek bir rahatsızlık gibi görülebilir. Fakat bu, ciddi sonuçlar doğurabilecek kadar yanlış bir fikirdir. Disklerin, son derece hassas bir sinir ağı ile sarılı olduğu düşünüldüğünde ve omurların görevlerinin ne kadar hayati olduğu bilindiğinde, sıradan bir doğal tedavinin, tedavi etmekten çok, daha fazla zarar verebileceği ortaya çıkacaktır. Felç riski, uzman doktorlar tarafından uygulanan ve son derece tıbbi yöntemler olan tedavilerde bile varken, hiçbir bilimsel dayanağı olmayan tedavilere prim verilmemesi ve uzak durulması gereklidir. Doğal yollardan şifa ararken, felç kalan, hatta daha da ilerisi, hayatını kaybeden insanlara ait kayıtlar bulunurken, doktorlar ve tıbbi yöntemler haricinde, hiçbir yöntemden medet umulmamalıdır. Hangi tedavi uygulanırsa uygulansın, sonrasında tekrar etme riski olan bel fıtığından sakınmak için, beli kuvvetlendirmek şarttır. 

Bel Fıtığından Korunma Yöntemleri 

Günlük yaşantı içinde, yapılan her harekete son derece dikkat etmek, ani ve ters hareketlerden uzak durmak, bel fıtığından korunmanın en önemli tedbirlerinden biridir. Bel, insan vücudunun ağırlığının neredeyse hepsini taşıdığından ve yürümek dâhil günlük hareketlerin hepsinden sorumlu olduğundan, kolay yorulan ve çok yıpranan bir kısımdır. Bu yüzden, yapılması gerekli bazı egzersiz hareketleri ile güçlendirilmesi gereklidir. Güçlendirilmesi gerekli olduğu kadar, yeterli sürede dinlendirilmesi de, belin sağlığını korumak için gereklidir. Sert yüzeyli bir yatakta uyumak, beli dinlendiren önemli bir tedbirdir. Çok etkili bir diğer korunma yöntemi de; doğru ağırlık kaldırma yöntemleridir. Örneğin; yerdeki bir kutu kaldırılacaksa, bunu bel kısmından eğilerek yapmak yerine, sırt yere 90 derece açıdayken eğilip, bu şekilde yerdeki kutuyu tutup kaldırmak, doğru kaldırma yöntemidir. 

Bel Nasıl Güçlendirilir? 

Bel kısmında bulunan omurlar ve diskler, etraflarını saran yoğun sinir uçları ile birlikte bir bütün halindedir. Bu bütünü sarmalayan, koruyan ve hareketlerini sağlayan bir kas sistemi ile kaplıdır. Bu kasların güçlenmesi, belin sağlığını korumak açısından, son derece önemlidir. Sağlığını kaybetmiş olan bir belde, uygulanan tedavinin ardından, bu kasların uygun bir çalışma programı ile güçlendirilmesi, tedavinin gerektiği şekilde sonuçlanması ve rahatsızlığın tekrar etmemesi için gereklidir. Uzun çalışma saatleri boyunca, sürekli sabit kalan belin, ortalama saat başı kalkılarak, farklı şekilde de hareket etmesi sağlanarak, basit fakat etkili bir güçlendirme çalışması yapılabilir. Fizik tedavi uzmanları ve doktorların vereceği egzersiz programına uyulması da önemlidir. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim - 2 yıl önce
Çözüm doktor. Geleneksel yöntemlerden uzak durulmalı.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber