İŞKUR Muhasebe Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Muhasebe Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılması, Resmi Gazete'de yayımlandı.

İŞKUR Muhasebe Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı
21 Ekim 2017 Cumartesi 14:30

Türkiye İş Kurumu Muhasebe Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, bugünkü 21 Ekim 2017 tarihli ve 30217 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Türkiye İş Kurumundan:

TÜRKİYE İŞ KURUMU MUHASEBE UYGULAMA YÖNETMELİĞİNDE
DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 23/12/2016 tarihli ve 29927 mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türkiye İş Kurumu Muhasebe Uygulama Yönetmeliğinin 8 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “103 Verilen Çekler ve Gönderme Emirleri Hesabı”ndan sonra gelmek üzere “104 Proje Özel Hesabı” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğe 10 uncu maddesinin ikinci fıkrasında yer alan “103 Verilen Çekler ve Gönderme Emirleri Hesabı”ndan sonra gelmek üzere “104 Proje Özel Hesabı” ibaresi eklenmiştir.

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğe 18 inci maddesinden sonra gelmek üzere 18/A ve 18/B maddeleri eklenmiştir.

“104 Proje özel hesabı
Hesabın niteliği
MADDE 18/A -
(1) Proje özel hesabı; dış finansman kaynağından, Kurum adına dış proje kredisi olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası veya uygun görülen diğer bankalar nezdinde açılan özel hesaplara aktarılan tutarlar, bu tutarlardan yapılan giderler, verilen avanslar, açtırılan akreditifler ile avans ve akreditiflerden nakden geri alınanların ve hesap bakiyesinin değerlemesi sonucu ortaya çıkan kur farklarının izlenmesi için kullanılır.

(2) Avrupa Birliği, uluslararası kuruluşlar veya uluslararası konsorsiyumlardan kapsam dâhilindeki kamu idarelerine proje karşılığı aktarılan hibe niteliğindeki tutarların uluslararası anlaşma hükümleri saklı kalmak kaydıyla izlenmesi, harcanması ve muhasebeleştirilmesinde 27/11/2007 tarihli ve 26713 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Avrupa Birliği ve Uluslararası Kuruluşların Kaynaklarından Kamu İdarelerine Proje Karşılığı Aktarılan Hibe Tutarlarının Harcanması ve Muhasebeleştirilmesine İlişkin Yönetmelik hükümleri uygulanır.”

“Hesaba ilişkin işlemler
MADDE 18/B -
(1) Dış finansman kaynağından, Kurum adına Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası veya uygun görülen bankalar nezdindeki proje özel hesaplarına yapılan aktarım üzerine bu hesaba kayıt yapılır.

(2) Dış finansman kaynağıyla yapılan anlaşma gereği özel hesaplara yapılan aktarım tutarları, aktarım tarihindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuru üzerinden hesaplara kaydedilir.

(3) Proje özel hesabından yapılan kullanımların muhasebeleştirilmesinde işlem tarihindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuru esas alınır.”

MADDE 4 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 5 – Bu Yönetmelik hükümlerini Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü yürütür.

Türkiye İş Kurumu Muhasebe Uygulama Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik için TIKLAYINIZ.

21 Ekim 2017 tarihli ve 30217 sayılı Resmi Gazete için TIKLAYINIZ.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.