Atıktan Türetilmiş Yakıt, Ek Yakıt ve Alternatif Hammadde Tebliğinde Değişiklik

Atıktan Türetilmiş Yakıt, Ek Yakıt ve Alternatif Hammadde Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Atıktan Türetilmiş Yakıt, Ek Yakıt ve Alternatif Hammadde Tebliğinde Değişiklik
13 Nisan 2017 Perşembe 12:49

Atıktan Türetilmiş Yakıt, Ek Yakıt ve Alternatif Hammadde Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ, bugünkü 13 Nisan 2017 tarihli ve 30037 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

13 Nisan 2017 PERŞEMBE
Resmi Gazete
Sayı : 30037

TEBLİĞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından:

ATIKTAN TÜRETİLMİŞ YAKIT, EK YAKIT VE ALTERNATİF HAMMADDE
TEBLİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR TEBLİĞ

MADDE 1 – 20/6/2014 tarihli ve 29036 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Atıktan Türetilmiş Yakıt, Ek Yakıt ve Alternatif Hammadde Tebliğinin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“c) 2/4/2015 tarihli ve 29314 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Atık Yönetimi Yönetmeliğinin 5 inci maddesine,”

MADDE 2 – Aynı Tebliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a), (b), (ğ), (t) ve (u) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve (s) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.
“a) Alternatif hammadde: Bir tesisin faaliyeti neticesinde oluşan, mineral özellikleri dolayısıyla hammaddeye katkı olarak kullanılabilir özellikteki atıkları,
b) Atıktan türetilmiş yakıt (ATY): Ek-3’te verilen özelliklere uygun, Ek-4 listesinin ilgili sütununda işaretlenmiş olan atıklardan üretilen yakma veya beraber yakma tesislerinde kullanılabilen yakıtı,”
“ğ) Belediye atıkları: Atık Yönetimi Yönetmeliğinin Ek-4 atık listesinin 20 nci bölümünde tanımlanan ve yönetiminden belediyenin sorumlu olduğu, evlerden kaynaklanan ya da içerik veya yapısal olarak benzer olan ticari, endüstriyel ve kurumsal atıkları,”
“t) Ulusal Atık Taşıma Formu (UATF): Atığın bulunduğu yerden atık işleme tesisine kadar taşıma işlemlerinde kullanılan, kayıt ve beyanları içeren formu,
u) Yakma tesisi: AYİY’de belirtilen tanıma uygun veya anma ısıl gücünün %40’tan fazlasını tehlikeli atıklardan elde eden tesisleri,”

MADDE 3 – Aynı Tebliğin 5 inci maddesinin on beşinci fıkrası yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 4 – Aynı Tebliğin 6 ncı maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
“(11) ATY hazırlayan tesislerin, hazırladıkları ATY’yi verecekleri yakma tesisi/beraber yakma tesisi ile yaptıkları protokoller Geçici Faaliyet Belgesi başvurusunda, sözleşmeler ise çevre izin ve lisans belgesi lisansı başvurusunda Bakanlığa sunulur.”

MADDE 5 – Aynı Tebliğin 7 nci maddesinin dördüncü fıkrasının (a) ve (c) bentlerinde yer alan “TS EN 206-1” ibaresi “TS EN 206:2013+A1” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 6 – Aynı Tebliğin 11 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “TS EN 206-1” ibaresi “TS EN 206:2013+A1” olarak değiştirilmiştir.

MADDE 7 – Aynı Tebliğin 13 üncü maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(2) Çimento, beton, kireç, tuğla, kiremit, seramik ve demir-çelik üretimi yapan tesisler Bakanlıkça uygun görülen atıkları alternatif hammadde olarak kullanabilir. Ayrıca akaryakıt üretimi yapan rafineriler ise akaryakıt atıklarını alternatif hammadde olarak kullanabilir.”

MADDE 8 – Aynı Tebliğin 14 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.
“(2) Bir sektöre ait proseste, bir atığın alternatif hammadde olarak kullanımına yönelik hazırlanmış olan kurumsal akademik rapora göre tesise izin verilmesi halinde, aynı sektördeki aynı prosese sahip tesislerin aynı atık kodu için başvurularında birinci fıkranın (c) bendinde yer alan bilgi ve belgelerin sunulması zorunlu değildir.”

MADDE 9 – Aynı Tebliğin 21 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“(1) Bu Tebliğin Üçüncü ve Dördüncü Bölümünde yer alan asgari teknik donanıma sahip tesisler, Çevre İzin ve Lisans Yönetmeliği kapsamında çevre lisansı almak zorundadır.”

MADDE 10 – Aynı Tebliğin Ek-2’si ve Ek-4’ü ekteki şekilde değiştirilmiştir.

MADDE 11 – Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 12 – Bu Tebliğ hükümlerini Çevre ve Şehircilik Bakanı yürütür.
 
Ekleri için TIKLAYINIZ.
 

 
Atıktan Türetilmiş Yakıt, Ek Yakıt ve Alternatif Hammadde Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ için TIKLAYINIZ.

13 Nisan 2017 tarihli ve 30037 sayılı Resmi Gazete için TIKLAYINIZ.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber