6 Eylül 2018 tarihli Cumhurbaşkanı Kararları

6 Eylül 2018 tarihli ve 30527 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın atama kararlarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

6 Eylül 2018 tarihli Cumhurbaşkanı Kararları
07 Eylül 2018 Cuma 08:35

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın atama kararları, 6 Eylül 2018 tarihli ve 30527 sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı. 

15 üniversiteye rektör atandı 

Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 üniversiteye rektör ataması yaptı. Buna göre,

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Nurullah Okumuş

Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı

Erciyes Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mustafa Çalış

Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu

Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İbrahim Diler

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Niyazi Can

Kayseri Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa

Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Ersan Aslan

Konya Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Babür Özçelik

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Vural Kavuncu

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık

Samsun Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Mahmut Aydın

Tarsus Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Orhan Aydın

Trabzon Üniversitesi Rektörlüğüne ise Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu atandı. 

Rektör Atamaları Hakkında Karar (Karar Sayısı: 2018/160) için TIKLAYINIZ.

Nebati ve Dinçbaş Bakan yardımcısı olarak atandı 

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcılıklarına Nureddin Nebati ve Osman Dinçbaş atandı. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcılığına, Nureddin NEBATİ’nin Atanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 2018/158) için TIKLAYINIZ.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcılığına, Osman DİNÇBAŞ’ın Atanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 2018/159) için TIKLAYINIZ.

ÖSYM Başkanlığına Aygün atandı 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığına Prof. Dr. Halis Aygün atandı. 

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına, Prof. Dr. Halis AYGÜN’ün Atanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 2018/161) için TIKLAYINIZ.
 

2019, "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" ilan edildi 

Genelgeye göre 2019 yılı "Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı" olarak ilan edildi. 

Bu kapsamda gerçekleştirilecek organizasyonlar Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı ile birlikte yapılacak. 

Cumhurbaşkanlığı genelgesinde şu ifadelere yer verildi: 

"İslam kültür ve medeniyetinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak ve onu yeni nesillere en doğru şekilde aktarmak amacıyla yapılacak söz konusu çalışmalara ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca her türlü destek ve katkının sağlanması hususunda gereğini rica ederim." 

2018/6 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi için TIKLAYINIZ.
 

Fuat Sezgin kimdir? 

Bitlis'te 24 Ekim 1924'te dünyaya gelen Fuat Sezgin, Erzurum'da ortaokulu ve liseyi bitirip 1943'te İstanbul'a geldi. 

İstanbul Üniversitesi Şarkiyat Araştırmaları Enstitüsünde alanında en tanınmış uzmanlardan Alman şarkiyatçı Helmut Ritter'in öğrencisi olan Sezgin, Ritter'in tavsiyesi üzerine İslam bilimlerine yöneldi. 

Sezgin, 1951'de İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesini bitirdikten sonra Arap Dili ve Edebiyatı üzerinde doktora yaptı.

"Buhari'nin Kaynakları" konulu doktora tezini tamamlayan Sezgin, 1954'te doçent oldu. Sezgin, bu çalışmasıyla hadis kaynağı olarak İslam kültüründe önemli bir yere sahip olan Buhari'nin, bilinenin aksine sözlü kaynaklara değil yazılı kaynaklara dayandığı tezini ortaya attı. 

Fuat Sezgin'in, "Buhari'nin Kaynakları Hakkında Araştırmalar" adındaki takdim tezi 1956'da yayımlandı. 

Sezgin, Türkiye'de 1960'ta askeri darbenin iktidara getirdiği hükümet tarafından hazırlanan ve 147 akademisyenin üniversitelerden men edildiği listede kendi adının da bulunması üzerine Türkiye'den ayrılarak Frankfurt Üniversitesinde çalışmalarına devam etti. 

Cabir ibn Hayyan konusunda 1965'te yazdığı ikinci doktora tezini Frankfurt Üniversitesi Institut für Geschichte der Naturwissenschaften'a sunan ve bir yıl sonra profesör unvanını kazanan Sezgin, aynı yıl kendisi gibi şarkiyatçi olan Ursula Sezgin ile evlendi. Sezgin'in kızı Hilal, 1970'te dünyaya geldi. 

İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne kadar sahasında yazılan en kapsamlı eser olan Arap-İslam Bilim Tarihi'nin ilk cildini, 1967'de tamamlayan Sezgin, 17 ciltten oluşan eserin 18. cildini yazıyordu. 

Sezgin, Süryanice, İbranice, Latince, Arapça ve Almanca da dahil 27 dili çok iyi derecede biliyordu. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2016 Özel Ödülü'ne layık görüldü 

İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Müzesinin faaliyetlerini desteklemek amacıyla 2010'da Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Araştırmaları Vakfı kuruldu. 

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi bünyesinde kurulan Prof. Dr. Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Enstitüsü ise 2013 yılında faaliyetlerine başladı. 

Uluslararası çeşitli akademilerin üyesi de olan Prof. Dr. Fuat Sezgin, yaşamı boyunca Kahire Arap Dili Akademisi, Şam Arap Dili Akademisi, Fas Rabat Kraliyet Akademisi, Bağdat Arap Dili Akademisi, Türkiye Bilimler Akademisi şeref üyeliği de dahil olmak üzere çok sayıda önemli ödül ve nişana layık görüldü. 

Erzurum Atatürk Üniversitesi, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verilen Sezgin, Almanya Birinci Derece Federal Hizmet Madalyası, Almanya Üstün Hizmet Madalyası, İran İslami Bilimler Kitap Ödülü, Hessen Kültür Ödülü ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibidir. 

Sezgin'in öncülüğünde kurulan İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi de üstün nitelikli eser ve ortaya konan özgün çalışmalardan dolayı kurum statüsünde Kültür ve Turizm Bakanlığı 2016 Özel Ödülü'ne layık görülmüştü. 

Ömrünü İslam bilimler tarihine adayan Prof. Dr. Fuat Sezgin, 30 Haziran 2018'de hayatını kaybetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber