Yurt dışında görevlendirecek öğretmenleri seçme sınavı görevlendirme kılavuzu yayımlandı

MEb, Yurt dışında görevlendirilecek öğretmenleri seçme sınavı ve görevlendirme kılavuzunu yayımladı. Yurtdışında öğretmenleri seçme sınavı başvuru tarihi ve sınavı ne zaman? Yurtdışında görevlendirilecek öğretmenleri seçme sınavı ile ilgili tüm merak edilenlere haberimizden ulaşabilirsiniz.

Yurt dışında görevlendirecek öğretmenleri seçme sınavı görevlendirme kılavuzu yayımlandı
04 Temmuz 2016 Pazartesi 14:55

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmenlerin Seçme Sınavı ile ilgili kılavuzu yayımladı. Yayımlanan kılavuzda Yurt Dışı görevinde başvuracak öğretmenler için aranan şartlar ve sınav mülakat konuları ve diğer her türlü merak edilenlere haberimizden ulaşabilirsiniz. 

MEB tarafından yapılacak Yurt Dışında görevlendirilecek öğretmenleri seçme sınavı ile ilgili merak edilenlere ve detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz. 

Ağustos ayının ilk iki haftası içerisinde yapılacak seçme sınavı ile ilgili Aday Başvuru İşlemleri;

a)    Adaylar başvurularını 13-20 Temmuz 2016 tarihleri arasında Ek-2 Öğretmen Bilgi Formunu bilgisayar ortamında doldurarak okul müdürlüklerine onaylattıktan sonra 2.3.maddede belirtilen belgelerle birlikte doğrudan bağlı bulundukları il milli eğitim müdürlüklerine yapacaklardır.

b)    Aday, belirtilen ülke/ülke gruplarından yalnız biri için başvuruda bulunabilecektir.

c)    Öğretmen Bilgi Formunun (Ek-2) hatasız, eksiksiz ve kılavuza uygun olarak doldurulması gerekmektedir. Başvuruda yer alan bilgilerin doğruluğundan aday sorumlu olacaktır.

d)    Aday, kılavuzda belirtilen bütün hükümleri kabul etmiş sayılır.SINAV TAKVİMİ
 

 

Faaliyet

 

Tarih Aralığı

 

Sorumlular

 

Duyurunun Yayımlanması

 

01 Temmuz 2016

 

Milli Eğitim Bakanlığı

 

Başvuru

 

13– 20 Temmuz 2016

 

Adaylar

Başvuru Evraklarının Bakanlığa Gönderilmesi

 

20 -25 Temmuz 2016

 

İl Milli Eğitim Müdürlükleri

Yurt Dışında Görevlendirmek Üzere Seçilecek Öğretmenlerin Temsil Yeteneği Mülakatı

 

01 - 12 Ağustos 2016

Bakanlıklararası Ortak Kültür Komisyonu

 

Temsil Yeteneği Mülakatı Sonuçlarının İlanı

 

Ağustos 2016

 

Milli Eğitim Bakanlığı

 

Göreve Esas Mazeret Dilekçelerinin Alınması

Sonuçların Açıklanmasına Müteakip 5 İş Günü

 

Milli Eğitim Bakanlığı

 

Yurt Dışı Görev Yerlerinin İlanı

 

Eylül 2016

 

Milli Eğitim BakanlığıSınav Ne Zaman

13-20 Temmuz 2016 tarihlerinde başvuruları alınan Yurdışında görevlendirilecek öğretmen seçme sınavı, 1-12 Ağustos 2016 tarihlerinde yapılacak. Sınva sonuçları ise Ağustos ayı içersinde MEB'in belirlediği bir tarihde yayımlanacak. 


Başvuru Şartları

Aşağıda belirtilen şartları taşıyanlar 2016 Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmenlerin Seçme Sınavı’na başvurabilirler.

a)    Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b)    26/09/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı 1 yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak,

c)    Son 10 yılda haklarında uyarma ve kınama cezaları dışında disiplin cezası verilmemiş olmak,

d)    Askerlik hizmetini yapmış olmak veya askerlik hizmetinden muaf tutulmuş olmak,

e)    En az ön lisans düzeyinde öğrenim görmüş olmak,

f)    Sınav başvurusunun son günü itibarıyla eğitim-öğretim hizmetleri sınıfında en az 5 (beş) yıl hizmeti bulunup (Hizmet yılı hesaplamalarında hizmet cetveli esas alınacak, hizmet cetvelinde yer almayan hususlarda sorumluluk başvuru sahibine ait olacaktır. Askerlikte (askeri öğretmenlikte geçen süreler dahil) geçen süre hizmetten sayılmayacaktır. Aylıksız izin, hastalık izni, istifa vb. şeklindeki hizmete ara verilmesi hizmet yılının hesaplanmasında hizmetten düşülecektir) 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tâbi olarak Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim-öğretim hizmetleri sınıfında fiilen çalışıyor olmak (Vekil öğretmenler ile sözleşmeli olarak çalıştırılanlar hariç),

g)    Görevini yapmasına engel olabilecek fiziksel yahut ruhsal bir rahatsızlığı bulunmamak.

h)    Hizmetin gerektirdiği temsil yeteneğine sahip olmak,

i)    Yurt dışında görevlendirilmesine yönelik bir engeli bulunmamak,

j)    Yapılacak sınavda başarılı olmak,

k)    Tablo 4’te Moldova Cumhuriyeti’nde yer alan ve Bakanlığımız işbirliğinde açılan eğitim-öğretim kurumlarında Kimya (İngilizce) ve Biyoloji (İngilizce) branşlarında görev  yapmak  üzere başvurmak için sınav başvurusunun son günü itibariyle, son beş yıl içinde KPDS/YDS/ÜDS’ den alınmış en az “E” (50 Puan) düzeyinde yabancı dil belgesine veya 22.01.2016 tarihinde ÖSYM tarafından güncellenen Yabancı Dil Sınavı Eşdeğerlikleri tablosunda yer alan bir dil belgesine sahip olmak,

l)    Daha önce yurt dışında görevlendirilmiş olanların ikinci kez hangi görevle olursa olsun görevlendirilebilmeleri için, önceki yurt dışı görevlerini başarılı olarak tamamlamış ve yurt içi görevine başlamalarından itibaren sınav başvurusunun son günü itibarıyla en az iki yıl çalışmış olup, sınav başvuru şartlarını taşıyor olmak.

MEB, Yurtdışında görevlendirmenin en fazla iki kere yapılacağını ifade ederek;

- Sözleşmeli istihdam edilen öğretmenlerden kadrolu statüye geçenlerin sözleşmeli olarak geçirdikleri hizmet süreleri, işbu maddenin birinci fıkrasının (g) bendinde belirtilen 5 yıllık hizmet süresinin hesabında dikkate alınır.

- Aylıksız izinde olan öğretmenler Yurt Dışında Görevlendirilecek Öğretmenlerin Temsil Yeteneği Sınavına başvuruda bulunabileceklerdir

- 03 Temmuz 2003 tarihli ve 25157 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 05 Haziran 2003 tarihli ve 2003/ 5753 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının 9’uncu maddesinin (a) ve (d) bentleri dışında, bu maddede belirtilen diğer bir nedenle yurt içi görevine döndürülenler bu şartı taşısalar da müracaatta bulunamazlar.


Başvuru Sırasında Gerekli Belgeler

a)    4 (dört) adet Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırma Formu ( EK-1)
b)    4 (dört) adet nüfus cüzdan fotokopisi (Okul Müdürlüğünce onaylanacak.),
c)    4 (dört) adet adli sicil ve sabıka kayıt belgesi,
d)    2 (iki) adet Öğretmen Bilgi Formu  (Ek-2, okul/ kurum müdürlüklerince onaylanacak),
e)    2 (İki ) adet Biyometrik Fotoğraf (3,5x4,5cm),
f)    Hizmet cetveli (Okul/ kurum müdürlüklerince onaylanacak),
g)    Varsa yabancı dil belgesi (Okul/ kurum müdürlüklerince onaylanacak),
h)    Vukuatlı aile nüfus kayıt örneği,
i)    En son mezun olunan okula ait diploma ya da çıkış belgesinin fotokopisi (Okul/ kurum müdürlüklerince onaylanacak),
j)    Varsa bilimsel çalışmalar ve yayımlanmış eserler,


Sınav Türü ve Sınav Konuları

MEB, 2016 yılında Yurt dışında görevlendirilecek öğretmenlere yapacağı sınavın konularını ve nasıl olacağını açıkladı.  "Temsil Yeteneği Mülakatı" isimli mülakat tarzı sınav yapacak MEB'in sınavda soracağı konular ve puanlar aşağıdaki tablodaki gibidir.  sınavına tâbi tutulacaktır.

 
I Türkçeyi Doğru Kullanma Becerisi 25 Puan
II Millî Şuur, Atatürk İlkeleri ve T. C. İnkılâp Tarihi 25 Puan
III Genel Kültür, Mevzuat 25 Puan
IV Genel Görünüm, Tutum ve Davranış 25 Puan
T O P L A M 100 Puan
 


Öğretmenleri Seçme Sınavı ve Görevlendirme Kılavuzuna erişmek için TIKLAYINIZ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber