'Tercih Danışmanlığı' dönemi başlıyor. Öğretmenlere yeni ek ücret imkanı

MEB, öğrencilerin bu sıkıntısını gidermek üzere çok önemli bir projeye adım atıyor. Dershanelerde belirlenen öğrenci tercihleri, artık okul öğretmenleri desteğiyle yapılacak. Böylelikle okullarda tercih danışmanlığı dönemi başlarken, tercih danışmanlığı görevi yapan öğretmenler 18 saat üzerinden ek ders ücreti alacak.

'Tercih Danışmanlığı' dönemi başlıyor. Öğretmenlere yeni ek ücret imkanı
16 Mayıs 2016 Pazartesi 13:33

Milli eğitim Bakanlığı (MEB) düzenlediği çalışmayla, eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlere tercih danışmanlığı görevi getiriyor.  Tercih danışmanlığının gelmesi ile öğretmenlere ek ücret alma şansı oluştu. MEB tarafindan yapılan düzenlemenin hayata geçmesi halinde öğretmenler tercih danışmanlığı yaparak ek ücret alabilecek. 

Dersanelerde rehber öğretmenlerinin yaptığı öğrenci tercihlerini artık okul öğretmenleri yardımıyla da yapılacak. Tercih danışmanlığında görev alan öğretmenler, 18 saat üzeriden hesaplanacak.

Yaklaşık 3 milyon TEOG ve YGS-LYS sınav tercihi yapan öğrenciler, tercih işlemlerini dersane yardımıyla gerçekleştiriyordu.  MEB'in düzenlemesiyle öğrencilerin daha önce dershanelerin yaptığı tercihler konusunda adresleri, artık okul öğretmenleri olacak. Böylelikle öğretmenler ek ders ücreti alabilecek.  Tercihlerde görev alan öğretmenlerin ek ders ücreti, 18 saat üzerinden hesaplanacak.

Tercih görevini yapan öğretmenlere ek ders ücreti

Dershanelerin dönüşümünün ardından ücretsiz kurslar açan ve özel okula giden öğrencilere teşvik veren Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), yeni bir adım daha atıyor. Buna göre daha önce dershanelerde belirlenen öğrenci tercihleri, artık okul öğretmenleri desteğiyle yapılacak. Tercihlerde görev alan öğretmenlere, 18 saate kadar ek ders ücreti verilecek.

Okullarda tercih danışmanlığı dönemi

3 milyon öğrenci: MEB, öğrencilerin tercih döneminde yaşadığı sıkıntıları bitirmek için önemli bir projeyi hayata geçiriyor. Her yıl 1 milyon 200 bin 8'inci sınıf öğrencisinin iyi bir lisede okuyabilmek için girdiği TEOG ve 2 milyonu aşkın öğrencinin girdiği YGS-LYS sınavları için "tercih danışmanlığı" dönemi başlıyor.

Komisyonlar: 8'inci sınıf öğrencilerinin girdiği TEOG ve Yükseköğretim Geçiş Sınavları YGS-LYS için tercih dönemi süresince hizmet verilmesi amacıyla, il ve ilçelerde “Tercih Danışmanlığı Komisyonları” oluşturulacak. Komisyonlar, eğitim bölgeleri dikkate alınarak birden fazla kurulabilecek ve erişimin kolay olduğu yerlerde hizmet verecek. Komisyonların adres ve iletişim bilgileri, ders yılı bitmeden öğrenci ve velilerine duyurulacak. Her ilde komisyonlar ve komisyon üyeleri, hizmet verilecek öğrenci sayıları dikkate alınarak oluşturulacak.

18 saat ek ders ücreti: Komisyonların fiziki mekânlarının düzenlenmesi, ihtiyaç duyulacak olan internet, bilgisayar, kırtasiye malzemeleri gibi konularda gerekli tedbirler alınacak. Komisyonlarda görevlendirilecekler, öncelikle Rehberlik ve Araştırma Merkezleri'nde (RAM) çalışan rehberlik öğretmenlerinden, TEOG sınavı için 8'inci sınıf öğrencisi bulunan rehberlik öğretmenleri ve yükseköğretime geçiş için liselerde görev yapan rehberlik öğretmenleri ile tercih konusunda donanımlı öğretmen ve yöneticilerin arasından seçilecek. Rehberlik ve araştırma merkezlerinde görevlendirilen, komisyonlarda görev alacak öğretmenlerin ek ders ücretleri haftalık 18 saat üzerinden yapılacak. 

kaynak:Habertürk
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber