Öğretmenlerimizin, 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Öğretmenler Günü neden 24 kasım?, Ülkemiz’de her yıl kutlanan öğretmenler günü tarihini Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmen ünvanının kabul ediliş günü mü?, Dünyada 5 Ekim Öğretmenler günü olarak kutlanmakta ülkemizde ise 24 kasım öğretmenler gübü olarak kutlanmaktadır, Atatürk'ün Öğretmenler için söylediği Sözler, Detaylar Haberde...

Öğretmenlerimizin, 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun
24 Kasım 2019 Pazar 00:15

Öğretmenlerimizin, 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

Öğretmenler Günü neden 24 kasım?, Ülkemiz’de her yıl kutlanan öğretmenler günü tarihini Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmen ünvanının kabul ediliş günü mü?, Dünyada 5 Ekim Öğretmenler günü olarak kutlanmakta ülkemizde ise 24 kasım öğretmenler gübü olarak kutlanmaktadır, Atatürk'ün Öğretmenler için söylediği Sözler, Detaylar Haberde...

Ülkemiz’de her yıl kutlanan öğretmenler günü tarihini Mustafa Kemal Atatürk’ün başöğretmen ünvanının kabul ediliş günü olan 24 Kasım 1928’den almıştır.
 
Dünyanın birçok ülkesin 1994 yılından bu yada UNESCO’nun önerisi ile 1966 yılındaki Pariste düzenlenen “Öğretmenler Statüsü Hükümetlerearası Özel Konferansı” ‘nın tamamlanıp “Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi” ‘nin kabul edilişi olan 5 Ekim Öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.  Ülkemizde ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım 1928’de başöğretmenlik unvanını kabul edişinin yıl dönümüne denk gelen gün kutlanır.

  • Dünyanın her tarafında öğretmenler insan topluluğunun en özverili ve saygıdeğer unsurlarıdır. ( 01. 03. 1923.)

  • Yeni kuşak, en büyük cumhuriyetçilik dersini bu günkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.(1924)
  • "Öğretmenler!... Cumhuriyet, fikren, ilmen, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek seciyeli muhafızlar ister. Yeni nesli bu nitelik ve kabiliyette yetiştirmek sizin elinizdedir." (25.08.1924, Öğretmenler Birliği Kongresi Üyelerine.)
  • "Öğretmenler; Yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcilerini, sizler yetiştireceksiniz ve yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…" ( 25.08.1924, Öğretmenler Birliği Kongresi Üyelerine. )
  • "Öğretmenler! Erkek ve kız çocuklarımızın, aynı suretle bütün tahsil derecelerindeki talim ve terbiyelerinin pratik olması mühimdir. Memleket evlâdı, her öğrenim aşamasında ekonomik hayatta verimli, etkili ve başarılı olacak surette donatılmalıdır." ( 25.08.1924, Öğretmenler Birliği Kongresi Üyelerine.)
  • "Cumhuriyet sizden "fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür" nesiller ister." ( 25.081924, Öğretmenler Birliği Kongresi Üyelerine. )
Bizler de Kamusaati.com olarak tüm öğretmenlerimizin "Öğretmenler Günü"'nü kutluyoruz.

İnnecioğlu Holding Ceo'su Nazmi Yakut "24 Kasım Öğretmenler Günü" dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında, en kalbi duygularla selamladığı öğretmenlerin çocukları eğiterek geleceğe güvenle hazırladığını belirtti.

Bir altın cevheri, ustasının elinde nadide bir mücevhere nasıl dönüşüyorsa, evreni özünde taşıyan insanın da öğretmenlerin elinde dikkat, sabır, fedakarlık, incelik, emek ve göz nuruyla alemlerin en şerefli varlığına dönüştüğünü aktaran Yakut, öğretmenlerin cömertçe sunduğu sevgi ve bilgi hazinelerinin kişiliklere ve insani münasebetlere ömür boyunca zenginlik kattığını vurguladı.

İnnecioğlu Holding Ceo'su Nazmi Yakut, Türkiye'nin bugüne dek öğretmenlerin unutulmaz çabaları sayesinde zorlukların üstesinden geldiğine ve kalkınma yolunda önemli mesafeler katettiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Öğrencilerinin ruhsal ve bedensel sağlıklarını ön planda tutan, mesleğini ahlaklı bir fert ve toplum hedefiyle icra eden öğretmenlerimiz; inanıyorum ki, bundan sonra da farklı düşüncelere daima saygı duyan ve tam demokrasiye içtenlikle sahip çıkan nesiller yetiştirecektir. Dünyada hak ettiğimiz güç ve itibarı elde etmemiz için 'üretim-bilgi' temelli ekonomik yapının gerekliliğini idrak eden öğretmenlerimiz, 'araştırma-öğrenme-uygulama' temelli eğitim sistemini hayat geçirerek ülkemizin kalkınmasında öncü bir rol oynayacaklardır. Milletimizin her bir ferdinin öğretmenlerimize olan sevgisi, saygısı ve inancı tamdır. Öğretmenler Günü vesilesiyle öğretmenlerimize bir kez daha şükran ve minnet duygularımı sunuyorum. Şehit öğretmenlerimiz başta olmak üzere ebediyete göç eden bütün öğretmenlerimizi rahmetle yad ediyorum. Bu mesleği uzun yıllar fedakarca sürdürdükten sonra emekli olmuş öğretmenlerimize de sıhhat ve afiyetler diliyorum." dedi

Kayseri İncesu Türkiye Gençlik Vakfı TÜGVA İlçe Başkanı Ömer YILBAT, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı, Tüm eğitimcilerin Öğretmenler Gününü kutlayan Ömer YILBAT  “Bugünün Hoca Akşemsettin’leri siz öğretmenlerimizsiniz.” diyerek yeni nesillerin öğretmenlerin ellerinde şekilleneceğine dikkat çekti.

Günümüzün Akşemsettin’lerisiniz

Öğretmenler Günü için mesaj yayımlayan Türkiye Gençlik Vakfı TÜGVA İlçe Başkanı Ömer YILBAT mesajının tam metni şu şekilde; “Öğretmenlerimiz çok özel ve onurlu bir meslek icra etmektedir. 

Memleketimizin ve insanlığın geleceği için büyük emek ve özveri ile görevlerini yerine getiren öğretmenlerimiz, yarınlarımızı şekillendiren en büyük etkendir. Eğitimin temeli ailede atılır, ancak bu eğitimi sürdüren ve çatısını oluşturan öğretmenlerimizdir. Her bir öğretmenimizi ömrünü, yeni nesiller ve ülkemiz için vakfetmiş bir nefer olarak görüyorum. Atamız Fatih Sultan Mehmet, hocası Akşemsettin’in çizdiği yolda yürüyerek Dersaadet’i fethetmiş, çağ açıp çağ kapatmıştır. Bugünün Hoca Akşemsettin’leri de siz öğretmenlerimizsiniz.”

Yerli ve Milli Nesil Vurgusu

“En önemli varlığımız olan gençlerimizin imanlı, vatanperver, yerli ve milli, iradesi elinde, açık fikirli, vicdan ve merhamet bilincine haiz olarak yetişmesi büyük öneme sahiptir. Aynı zamanda bilim, sanat, edebiyat, spor, kültür, dil ve estetik alanlarında da ileri gitmek aydınlık yarınlar için elzemdir.” İfadelerini kullanan Ömer YILBAT “Eğitimcilerimizin, sorumluluklarının farkında olarak görevlerini büyük bir aşkla icra etmeleri bizleri ziyadesiyle memnun etmekte ve yarınlarımıza güvenle bakmamızı sağlamaktadır. Fedakârca, cefakârca, özveriyle çalışan tüm öğretmenlerimizin ve tüm eğitimcilerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlar, kolaylıklar dilerim.” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Guncel Son Dakika Kamu, Memur Haber