Öğretmenin Görevleri ve Sorumlulukları Nelerdir? 2022

Öğretmen atamaları sonrasında öğretmenlik mesleği çok konuşuluyor. Peki öğretmenlik nedir, çalışma şartları nasıldır?, Öğretmen haberleri, ile ilgili merak edilenler kamusaati.com adresimizde.

Öğretmenin Görevleri ve Sorumlulukları Nelerdir? 2022
Kamusaati
Kamusaati
03 Ocak 2022 Pazartesi 00:04

 Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 2022'de öğretmen alımı yapacak. Öğretmen haberleri, toplumun büyük kesimini ilgilendiriyor. Peki Öğretmenlik nasıl bir meslektir? Türkiye şartlarında öğretmen olmanın zorluğu ve avantajları nelerdir? İşte merak edilenler. 

Öğretmenlik Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de dediği gibi kutsal bir meslektir. Öğrenmeyen insan üretemez, üretmeyen insan da ilerleyemez. Çocuğa verilen ilk eğitim evinde ailesinde başlar. Bu eğitimin devamı da saygıdeğer öğretmenlerimiz tarafından bizlere aşılanır. Bir öğretmen ne kadar başarılı, dürüst ve ahlaklı bir gençlik yetiştirirse, Ülke de o kadar huzur güven ve refah ortamı oluşur. Bu nedenle öğretmenlik hafife alınmayacak kadar önemli bir meslek dalıdır.
 
Öğretmenlik çocukla çocuk olmaktır. Yeri geldiğinde büyüklere de bilmediği her konuda yardımcı olmaktır. Eskiden öğretmen denilince her şeyi bilen insanlar akla gelirdi. Mesela bir köy öğretmeni gibi. Mesleği sadece harfleri değil hayatı da öğretmek, öğretirken kendisinin de öğrencileriyle birlikte öğrenmesi gibi.
      


Öğretmenin görevleri nelerdir?


Öğretmenin görevi çoktur aslında. Ders vermek yanına bir de hayat katmaktır öğretmenlik. Mutsuzluğunuz da yanınızda olan derdinize ortak olandır. Geçmişteki hayata ve yaşayışa bakıp geleceği bir adım daha öteye taşımak için emek verendir öğretmen. Sizi siz yapan değerleri gün yüzüne çıkararak, sizlere kim olduğunuzu öğreten bir rehber bazen de bir anne bir babadır. Hepimizin aklında yer etmiş unutamadığımız bir öğretmenimiz vardır. Belki bir sözüyle belki bir tavrıyla kendine bizi çeken. Mesela bir öğrenciye büyüyünce ne olmak istersin dediğimizde en çok öğretmen cevabını almaktır öğretmen olmak.
      
Öğretmek kadar öğrenmek de önemlidir. Bu dünya da güzeli doğruyu öğrenen ve öğreten insanlar olduğu sürece huzur var. Bilmeyen araştırmayan öğrenmeyen bir nesil, Çökmüş bir ülke, düşük bir yaşam tarzından başka bir şey değildir. Bu nedenle hem öğrenmeli hem de öğretmeli bir öğretmen. Öğrenmenin de öğretmenin de yaşı yoktur. Başarı huzur ve düzen öğretmenden geçer.

Madde 86'ya göre Öğretmenin Görev ve Sorumlulukları Şu Şekildedir?

MADDE 86- Öğretmenin Görev ve Sorumlulukları

(1) Öğretmenler görevlerini Türk millî eğitiminin genel amaçlarına ve temel ilkelerine uygun olarak ilgili mevzuat hükümleri doğrultusunda yapmakla yükümlüdür.

(2) Öğretmen çağın bilgi ve teknolojik gelişmelerine bağlı olarak, toplumun ihtiyaçları doğrultusunda bireyin yetiştirilmesi, geliştirilmesi, değerlerine bağlı nitelikli bir insan olarak topluma kazandırılmasına yönelik çalışmalar yaparak toplumsal kalkınmada belirleyici ve öncü bir rol üstlenir.

(3) Sınıf düzeninden ve yönetiminden sorumlu olan öğretmen, eğitim ve öğretimin gerektirdiği fiziksel ve psikolojik ortamı hazırlar. İzleyeceği programı, yöntem ve teknikleri öğrenciye açıklar. Öğrencilerin araştırarak, yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini sağlayacak eğitim ve öğretim teknikleri ile teknolojik kaynakları kullanır.

(4) Okulun her türlü eğitim ve öğretim çalışmalarında görev alan öğretmenlerin görev ve sorumlulukları şunlardır:
 
a) Eğitim ve öğretim standartlarının geliştirilmesi, okul ve çevre ilişkisinin kurulması ve gelişmesine katkı sağlar, işleyişte yönetime yardımcı olur. Tutum ve davranışlarıyla öğrencilere örnek olur.

b) Öğrencilerin inceleyerek, araştırarak, yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini sağlar. Bağımsız ve yaratıcı düşünmelerine, edinilen bilgilerden sonuçlar çıkarmalarına, tartışmalarda görüşlerini özgürce belirtmelerine ve hoşgörülü olmalarına yönelik gerekli ortamı hazırlar. Öğrencilerin eğitim ve öğretim çalışmalarında her türlü imkândan yararlanmasını sağlar.

c) Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin yetiştirilmesine ilişkin görevleri yürütür.

ç) Öğrencilerin kişisel ve grupla çalışma alışkanlığı kazanmalarına önem verir.

d) Sorumluluğuna verilen öğrenci kulüpleri ve toplum hizmeti çalışmalarıyla ilgili görevleri yapar.

e) Sorumluluğuna verilen sınıf rehber öğretmenliği görevini yürütür.

f) Sınav, proje ve performans çalışması ve bu kapsamdaki diğer iş ve işlemleri yürütür.

g) Ünitelendirilmiş yıllık plan ve ders planlarını yapar, kendilerine verilen dersleri okuturlar. Derslerle ilgili öğrencilerin de aktif olarak yer aldığı araştırma, uygulama ve deneylerin yapılmasını sağlar.

ğ) Rehberlik ve sorumluluğu kendisine verilen aday öğretmenlerin yetiştirilmesine yardımcı olmaya yönelik iş ve işlemleri yürütür.

h) Ders başlangıcında öğrenci yoklamasını yapar; konu, etkinlik, deney, ödev, uygulama, yazılı yoklama ile diğer çalışmaları ders defterine yazarak ilgili yerleri imzalar.

ı) İnceleme ve araştırma gezileri için gezi planı hazırlar. Öğrencilerin geziyle ilgili görüş ve izlenimlerini tartışıp değerlendirmelerini sağlayarak sonucu bir raporla okul müdürüne sunar.

i) Görevlendirildikleri kurul, komisyon, ekip, öğrenci kulübü, sınıf rehberlik, toplum hizmeti çalışmalarına, millî bayram ve mahallî günlere, tören ve toplantılara, kurs ve seminerlere katılır. Çalışma takviminde belirtilen tarihlerde okulda hazır bulunur ve verilen görevleri yapar.

j) Öğretmenler Kurulu, zümre öğretmenler kurulu ve diğer kurul toplantılarına katılır ve kendilerine verilen görevleri yerine getirir.

k) Alanıyla ilgili bilimsel ve teknolojik yenilikleri izleyerek bunları eğitim ve öğretime yansıtır.

l) İhtiyaç duyulan ders araç, gereç ve materyallerinin temini için okul yönetimiyle işbirliği yapar. Sorumluluğuna verilen ders araç, gereç ve materyallerinin amacı doğrultusunda güvenli bir şekilde kullanılmasını ve korunmasını sağlar.

m) Elektronik ortamda yürütülen işlemlerden kendisi ve görev alanıyla ilgili kayıtları takip eder, yeni bilgi girişi ve güncelleme işlemlerini yapar. Onay gerektiren belgeleri müdüre sunar.

n) Öğrencinin davranış ve başarı durumları konusunda velilerle işbirliği yapar.

o) İzinli sayıldıkları sürede bulunacakları adres ve iletişim bilgilerini okul yönetimine bildirirler.

ö) Okul yönetimince belirlenip kendisine verilen nöbet görevini yerine getirir.

p) Müdür tarafından verilen görevin gerektirdiği diğer görev ve sorumlulukları yerine getirir.

Sitemizi Aşağıdaki Sosyal Medya Hesaplarımız Üzerindende Takip Edebilirsiniz.. İlginiz İçin Teşekkür Ederiz Kamusaati.com

twitter-logo – Ömer Sezer

Bu yazının tüm hakları www.kamusaati.com'a aittir. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 36. maddesi uyarınca alıntılanamaz. Telif hakları saklı tutulmuş bu yazının alıntılanması halinde yasal takip yapılacaktır. ©

En Güncel İş İlanları Yayınlandığı anda Sosyal medya hesaplarımızda Yer Alacaktır. Aşağıdaki Grubumuza katılarak yayınlanacak iş ilanlarından ilk Siz Haberdar olabilirsiniz

TÜRKİYE GENELİ İŞ İLANLARI KAMU PERSONELİ ALIMI İLANLARI
Üyelere Özel grup · 3.878.849 üye
Gruba Katılmak İçin Buraya TIKLAYINIZ
KAMU VE ÖZEL SEKTÖR PERSONEL ALIMI iŞÇİ ALIMLARI PAYLAŞIMI BİNLERCE İŞ İLANI İÇİN GRUBA KATILIN ARKADAŞLARINIZI DAVET EDİN


Kaynak: Kamu Saati Özel
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.